Sehol X5 ؛ فیس لیفت جدید جک S5

فیس لیفت جدید جک S5
فیس لیفت جدید جک S5

همه ما می دانیم که کپی کاری در بین چینی ها امری رایج و مرسوم تلقی می شود و در این سال ها خودروسازان چینی همواره در طراحی خودروهای خود برندهای نام آشنا را سرلوحه قرار داده اند.

فونیکس تیگو 8 پرو مکس فونیکس تیگو 8 پرو مکس مدیران 777 مدیران 777

اما این بار، کمپانی جک و برند زیرشاخه اش،Sehol ، در طراحی فیس لیفت جک S5 به سراغ یکی از برندهای تازه وارد اما مطرح چینی رفته اند.

برند Sehol

برند Sehol در سال ۲۰۲۰ و با نام اولیه SOL تحت عنوان جوینت ونچر جک و فولکس واگن آلمان به منظور تولید خودروهای برقی روی پلت فرم های جک تأسیس شد. ثمره این شراکت به تولید خودرویE20X ، که براساس جک iEV7s ساخته شده بود، ختم شد. پس از مدتی تصمیم خودروساز آلمانی تغییر کرد و این برند مطرح به ساخت محصولات خود روی پلت فرم MEB روی آورد و بدین ترتیب، برند سول به زیرشاخه ای از جک مبدل شد.
شرکت جک نام این برند را از SOL به Sehol یا به زبان چینی Sihao تغییر داد و این شرکت تاکنون ۹ خودرو با این برند و براساس محصولات خود معرفی کرده است.

بررسی طراحی Sehol X5

با نگاه به دماغه Sehol X5 به وضوح متوجه شباهت بی حد و حصر نمای جلوی خودرو با کراس اوور NIO ES8  خواهید شد؛ جایی که جلوپنجره، ورودی های هوای روی سپر و چراغ ها کاملاً از ES8 به عاریت گرفته شده اند.

در نمای کناری، رینگ ها و آینه ها تغییر کرده اند و یک نوار زردرنگ به پایین درها اضافه شده است، اما ستون های خودرو، درها و گلگیر عقب دست نخورده نسبت به نسل فعلی حفظ شده اند و در کل، باید بیان کرد که کلیت طرح نمای کناری با نمای جلو همخوانی ندارد.

فیس لیفت جدید جک S5
فیس لیفت جدید جک S5

در نهایت، به نمای عقب خودرو می رسیم. در بخش انتهایی شاهد چراغ های عقب به هم پیوسته هستیم و عبارت SEHOL زیر نوار پیوند این چراغ ها جانمایی شده است. مجموعه سپر عقب هم نسبت به جک S5 قبلی دچار تغییرات عمده شده است.
آن چه از نمای داخل کابین در تصاویر اسپای شات مشخص است، پنل میانی داشبورد و بخش سیستم مالتی مدیا دچار تغییرات عمده شده است، اما هنوز تصویری واضح از طراحی کابین این خودرو به بیرون درز نکرده است.

فیس لیفت جدید جک S5
فیس لیفت جدید جک S5

مشخصات فنی Sehol X5

این کراس اوور با طول ۴۵۰۵ میلی متر و وزن ۱۴۷۰کیلوگرم به یک پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژ بنزینی با حداکثر قدرت ۱۵۰ اسب بخار و گشتاور ۲۱۰ نیوتن متر تجهیز شده است و انتقال قدرت آن نیز از طریق جعبه دنده ۶ سرعته دستی و یا اتوماتیک CVT  به چرخ های جلو صورت می‌پذیرد. مصرف سوخت ترکیبی Sehol X5 هم طبق اعلام رسمی شرکت عدد ۷.۶ لیتر در صد کیلومتر اعلام شده است که برای خودرویی با این وزن و جثه عدد قابل قبولی به نظر می رسد.

قیمت Sehol X5

این خودرو طبق اعلام سایت های چینی با حدود قیمت ۱۲ هزار دلار از سال ۲۰۲۲ روانه بازارهای هدف همچون آمریکای جنوبی، روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس خواهد شد، اما با بررسی اهداف جدید کمپانی جک و همچنین آغاز عرضه جک S5 فیس لیفت که اخیراً توسط شرکت کرمان موتور صورت پذیرفته است، مونتاژ Sehol X5 در ایران فعلاً تا یکی-دو سال آینده منتفی به نظر می رسد.

رضا صفرآبادی فراهانی

پایگاه خبری اسب بخار

خودروی Sehol X5 چه مشخصاتی دارد؟

برای این خودرو از پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژ با حداکثر قدرت ۱۵۰ اسب بخار و گشتاور ۲۱۰ نیوتن متر استفاده شده و جعبه دنده آن هم از نوع ۶ سرعته دستی یا اتوماتیک CVT است.

برند Sehol چیست؟

برند Sehol در سال ۲۰۲۰ و با نام اولیه SOL تحت عنوان جوینت ونچر جک و فولکس واگن آلمان به منظور تولید خودروهای برقی روی پلت فرم های جک تأسیس شد.

طراحی خودروی Sehol X5 با چه خودرویی شباهت دارد؟

با نگاه به دماغه Sehol X5 به وضوح متوجه شباهت بی حد و حصر نمای جلوی خودرو با کراس اوور NIO ES8 (یکی از کراس اوورهای چینی) خواهید شد؛ جایی که طراحی جلوپنجره، ورودی های هوای روی سپر و چراغ ها کاملاً از ES8 به عاریت گرفته شده اند.


به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.