خداحافظی با بیتل ؛ بازنشستگی خاطرات

خداحافظی با بیتل
خداحافظی با بیتل

شایعه در مورد احیای فولکس واگن بیتل با نسخه برقی سال هاست که در اینترنت دست به دست می چرخد. به نظر می رسد پس از توقف تولید بیتل در سال ۲۰۱۹، اکنون زمان خداحافظی رسمی با این خودرو فرا رسیده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

 این خودروساز مستقر در وولفسبورگ تولید بیتل را در سال ۲۰۱۹ متوقف کرد و تا امروز جانشین رسمی برای آن وجود نداشته است. به نظر می رسد فولکس برای همیشه با این سوسک آلمانی خداحافظی کرده است و قصد دارد هاچ‌بک های برقی از سری ID را جایگزین آن کند.

خداحافظی با بیتل
خداحافظی با بیتل

حتما بخوانید : ویدیو تست و بررسی فولکس واگن بیتل

تاریخچه بیتل

در واقع، بیتل نتیجه طرح آدولف هیتلر برای ساخت یک خودروی قابل اعتماد و ارزان برای خانواده‌های زحمت کش آلمانی بود تا استطاعت خرید آن را داشته باشند. وی در این راستا با طراح خودرو، فردیناند پورشه، در سال ۱۹۳۵ ملاقات کرد تا با کمک او طرح‌های خود را به جریان بیاندازد. خودروی مورد نظر هیتلر باید دارای ویژگی‌هایی نظیر گنجایش پنج نفر سرنشین و تعمیر و نگهداری آسان و توانایی حرکت سریع در اتوبان‌ها می‌بود و در عین حال باید با قیمت مقرون به صرفه‌ای عرضه می شد تا افرادی با حقوق متوسط نیز بتوانند آن را خریداری کنند.

تنها مدت زمان کوتاهی طول کشید تا آوازه این خودروی دارای موتور عقب و تهویه هوا در نقاط دیگر جهان بپیچد. در سال ۱۹۶۰، پس از راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی هوشمندانه، فولکس واگن بیتل به بهترین و محبوب ترین خودروی وارداتی آمریکا مبدل شد و در همین هنگام بود که فولکس واگن خط تولید محصولات خود را گسترش داد و انواع مدل‌های مختلف نظیر وسایل نقلیه نظامی، اتوبوس فولکس واگن سنتی، Dune Buggy سرکش و مهار نشدنی و کوپه گیا کارمان قابل تبدیل را به خط تولید خود افزود.

نظر مدیرعامل فولکس چیست؟

خداحافظی با بیتل
خداحافظی با بیتل

مدیرعامل فولکس واگن، توماس شفر، در جریان تست درایوهای پیش‌تولید نسل سوم تیگوان، در صحبت با اتوکار تأیید کرد که بیتل در حال حاضر در دسترس نیست. نه به این دلیل که فولکس واگن منابع لازم، پول و زمان برای ساخت و توسعه آن را ندارد، بلکه به این دلیل که از نظر بازاریابی تولید نسل جدید بیتل منطقی نیست. هنگامی که از شفر پرسیده شد که آیا بیتل می تواند به دوران مدرن بازگردد گفت:

«من فکر نمی کنم این طور باشد، زیرا وسایل نقلیه بسیاری وجود دارد که دوره خود را سپری کرده اند و بازگرداندن آن ها و ایجاد حیات مجدد برای‌شان منطقی نیست، اما هیچ چیز قطعی نیست. این مسئله در خصوص شیروگو نیز اتفاق افتاد؛ دوره خود را با موفقیت سپری کرد و سپس بازنشسته شد. باید پول را در بهترین مکان و بهترین زمان ممکن سرمایه گذاری کنید.»

لازم به ذکر است که فولکس واگن چند سال پیش نام تجاری e-Beetle را در اروپا ثبت کرد، اما مشخص شد استراتژی شرکت در بخش EV از زمان ورود توماس شفر تغییر کرده است.

۳.۸ امتیاز از ۶ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.