آیین نامه قیمت خودروهای برقی در دستان هیئت دولت

آیین نامه قیمت خودروهای برقی
آیین نامه قیمت خودروهای برقی

به گفته معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت آیین نامه قیمت خودروهای برقی به هیئت دولت داده شده و تخفیف های مختلف در کنار مشوق ها نیز پیشنهاد شده است.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، منوچهر منطقی در حاشیه دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو در خصوص تأثیر قیمت بر فرهنگ سازی و تشویق استفاده از خودروهای برقی گفت: «در مورد قیمت این خودروها آیین‌نامه تدوین و به هیئت دولت تقدیم شده است؛ تخفیف‌های مختلف برای برقی سازی خودروها نیز در آن پیشنهاد شده است. چون تمام کشورهایی که قصد شروع تولید و استفاده از این نوع خودروها را داشتند، روی این مشوق‌ها کار کرده‌اند.»

وی اضافه کرد: «علاوه بر مشوق‌هایی که دولت مشخص می‌کند، برخی مزیت‌های این خودروها نسبت به خودروهای بنزینی نیز وجود دارد؛ یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های خودروهای برقی هزینه فوق‌العاده پایین تأمین و نگهداری و همچنین هزینه های عملیاتی  آن هاست.»

معاون وزیر صمت افزود: «در واقع، استفاده از خودروهای برقی دو مزیت عمده دارد؛ یک بخش به واسطه محصول است، که در کلاس بالاتر قرار گرفته به خود خریدار منتقل می‌شود، یک بخش هم مشوق‌هایی است که در آیین نامه در نظر گرفته شده است. در این  آیین‌نامه‌، عوامل حمایتی متعددی پیش‌بینی شده است.»

امکانات شارژ اولیه وجود دارد

منطقی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که به‌جز فرهنگ‌سازی، برای تأمین برق چه اقداماتی انجام شده است توضیح داد: «در مورد ساختمان دو کار انجام شده است، یکی ساختمان‌هایی که معمولاً می‌توانند شارژ کنند، که یک استاندارد دارد، البته به منظور این نیست که این ساختمان‌ها نمی‌توانند این کار را بکنند، اما وقتی استاندارد باشد، همه چیز آن تنظیم‌شده است؛ مانند سیم‌کشی‌ها، فضایی که شارژ انجام شود، همچنین بخش‌ نرخ برق است که مثلاً می تواند یک کنتور جدا داشته باشد.»

وی ادامه داد: «اما اکنون نکته مهم، شارژرهایی هستند که در خانه‌ها وجود دارند؛ این شارژرها می‌توانند از پنج آمپر تا فرض کنید ۳۰ آمپر متغیر باشند، اما فقط زمان شارژ تغییر پیدا می‌کند. بنابراین می‌توانیم بگوییم اکنون همه جا به نوعی برای شارژ یک چیز اولیه که البته باید استانداردسازی شود، وجود دارد. در مورد زیرساخت‌ها هم برنامه نسبتاً وسیعی، هم برای شهرداری و هم برای شرکت‌های مختلف وجود دارد، که طرح آن  را  در مراحل بعد خواهیم گفت.»

معاون وزیر صمت در ادامه در خصوص اهداف و برنامه های دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو بیان کرد: «این نمایشگاه سه محور اصلی دارد و اولین بحث آن فرهنگ‌سازی است تا مردم بیایند و ببینند خودروهای برقی از نظر عملکرد، قیافه، تجهیزات و ویژگی‌ها چگونه هستند. به همین منظور، برخی نشست‌هایی برنامه ریزی شده است که در آن ها ویژگی ها به صورت کامل تشریح خواهند شد. این‌ها نشست ها برای کسانی است که بیش تر تمایل دارند در این زمینه اطلاعات جامعی به دست بیاورند.»

منطقی ادامه داد: «بحث دوم طرح پایلوتی است که با تاکسیرانی‌های شهرستان‌های مختلف شروع کرده ایم، چون تاکسیرانی‌ها در محدوده شهرها هستند، زیرساخت‌ها را می‌شود طراحی کرد، یک مجموعه‌ای است که اطلاعاتش را می‌شود جمع کرد و اگر لازم است اصلاحی در آن محصول انجام شود. در واقع، یعنی یک گروه مطالعه خیلی خوبی است. شهرداران را هم دعوت کرده ایم که بیایند و محصولات را از نزدیک ببینند. محصولاتی که اغلب شرکت‌ها وارد می‌کنند؛ آن ها می توانند محصول را انتخاب کنند و نهایتاً ما یک طرح می دهیم که چه‌طور می‌توانند آن را پیاده‌سازی کنند.»

وی اضافه کرد: «بحث سوم این است که ما یک فاز واردات و یک فاز صنعتی‌سازی داریم. در صنعتی‌سازی شرکت‌های متعددی هستند که در این زمینه کار می‌کنند. یک بخش از این شرکت‌ها را در سالن ۲۷ گرد هم آورده ایم . در این زمینه از سال ۱۰ قبل برخی قابلیت‌های مختلف ایجاد کرده ایم و این قابلیت‌ها می‌توانند در بخش داخلی‌سازی بسیار کمک کند. بنابراین پایلوت فرهنگ‌سازی را اجرا کردند و نهایتاً برای فاز دوم همه بیایند و با قابلیت‌ها آشنا شوند. البته قابلیت‌هایی که در این‌جاست، بخشی از ملزومات و توانمندی ها به شمار می آید، چون یکی از مهم ترین قابلیت‌هایی که در خودروهای برقی است، بحث‌های فناوری اطلاعات است که به طور جداگانه باید جلسات مرتبط با آن برگزار شود.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت در خصوص این که بعد از این نمایشگاه چه تحولی ایجاد خواهد شد گفت: «بعد از این شاهد این خواهیم بود که روند برقی‌سازی سرعت می‌گیرد، چون همه می‌آیند و اطلاع پیدا می‌کنند، چون این یک حرکت جمعی است و صرفاً وزارت صمت نمی‌تواند این کار را کند. در سطح دولت وزارت نفت، نیرو، ICT، علوم و همه وزارت‌ها هستند، اما خود مردم هم وقتی بیایند و مزیت‌های خودروهای برقی را ببینند، هم در سطح شخصی و هم در سطح تاکسی درخواست می‌کنند تا این نوع محصول را داشته باشند.»

۴.۷ امتیاز از ۳ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.