دوج چارجر دیتونا SRT؛ آغازی برای عضلانی های برقی

دوج چارجر دیتونا SRT؛ آغازی برای عضلانی های برقی
دوج چارجر دیتونا SRT؛ آغازی برای عضلانی های برقی

دوج چارجر دیتونا SRT در واقع کانسپت و یا طرحی مفهومی از تصور دوج برای آینده عضلانی های آمریکایی است. خودرویی که بنظر می رسد به نسخه تولیدی نزدیک باشد.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

کمپانی دوج بالاخره نسخه ای برقی از یک خودروی عضلانی آمریکایی را معرفی کرد. این یعنی باید از این به بعد یا منتظر فراموش شدن ماسل کارهای جذاب آمریکایی باشیم و یا باید نسخه های برقی سازی شده آن ها را بپذیریم. این روز ها همه کمپانی های خودروساز به سراغ برقی سازی رفته اند و قوانین آینده هم آن ها ملزم به برقی سازی حداکثری می کند. این رویکرد به هر ترتیب باعث می شود ناچار باشیم برخی خودروهای جذاب را از دست بدهیم اما دوج با ارائه کانسپت دوج چارجر دیتونا SRT خواسته تا ثابت کند یک خودروی عضلانی می تواند در عین برقی بودن، جذابیت خودش را حفظ کند. در ادامه این کانسپت متفاوت را بررسی می کنیم.

مشخصات فنی دوج چارجر دیتونا SRT

دوج چارجر دیتونا SRT؛ آغازی برای عضلانی های برقی
دوج چارجر دیتونا SRT؛ آغازی برای عضلانی های برقی

این با هر چارجری که دیده بودیم متفاوت است و اصل تفاوت هم زیر کاپوت رقم می خورد. این کانسپت به پیشرانه ای برقی با نام بَنشی (Banshee) مجهز است و کمپانی دوج ادعا دارد این پیشرانه عملکردی در رده موتور های جذاب هِمی، هلکت و رِد آی خواهد داشت. اگرچه هنوز آمار و ارقام در مورد پیشرانه منتشر نشده است اما می دانیم با یک سیستم ۸۰۰ ولتی مواجه هستیم که عملکردی فراتر از پیشرانه SRT هلکت خواهد داشت. این اولین خودروی برقی عضلانی است که در تمام معیار های مهندسی از هلکت قوی تر است و این عملکرد تا حد زیادی به دلیل سیستم تمام چرخ محرک دوج چارجر دیتونا SRT رقم می خورد.

نکته جالب در مورد کانسپت دوج چارجر دیتونا SRT این است که این خودرو سیستم انتقال قدرت منحصر بفردی دارد که تابحال ندیده اید. مهندسان دوج برای درگیر کردن راننده و همچنین برای ایجاد جذابیت جعبه دنده چند سرعته ای موسوم به eRupt را بکار برده اند. این جعبه دنده از نوع الکترومکانیکی بوده و باعث می شود جذابیت تعویض دنده و عدم یکنواخت بودن انتقال قدرت را در این خودرو داشته باشیم.

خودرویی برقی اما نه بیصدا!

دوج چارجر دیتونا SRT؛ آغازی برای عضلانی های برقی
دوج چارجر دیتونا SRT؛ آغازی برای عضلانی های برقی

قبل تر هم خودروهایی برقی با شبیه سازی صدا دیده بودیم اما اینبار با چیزی متفاوت طرف هستیم. همانطور که مدیران استلانتیس قول داده بودند یک سیستم متفاوت و جذاب روی این خودرو سوار شده که صدای بسیار بلندی را متناسب با عملکرد پیشرانه و جعبه دنده می دهد. این سیستم که سیستم اگوز فراتزونیک نام دارد، می تواند حجم صدای ۱۲۶ دسیبل را تولید کند و این دقیقا همان عددی است که در دوج SRT هلکت بنزینی داشتیم. آمپلیفایر های این سیستم غرش مهیبی را برای کانسپت دوج چارجر دیتونا SRT رقم می زنند تا حس قدرت یک خودروی عضلانی در آن حفظ شود.

طراحی دوج چارجر دیتونا SRT

با وجود اینکه اکثر خودروسازان سعی می کنند در خودروهای مدرن و برقی خوشان طراحی آینده نگرانه و متفاوت را داشته باشند اما دوج در اینجا بسیار هوشمندانه عمل کرده و دستوراعمل برنده خود را تغییر نداده است. این یعنی خط کلی طراحی همان چیزی است که از یک چارجرسراغ  داریم. البته با توجه به برقی بودن تغییراتی را در طراحی می بینیم. نقطه کلیدی در طراحی در قسمت جلو است که یک بال جلویی موسوم به R-Wing در این قسمت آیرودینامیک بدنه را بهبود می بخشد. بال جلویی دوج چارجر دیتونا SRT هوا را شکافته و به روی بدنه هدایت می کند و این باعث می شود نیروی رو به پایین بیشتر شود و چسبندگی بیشتری را در این کانسپت داشته باشیم. یک نوار ال ای دی تا پیین دو چراغ کشیده شده و در وسط نشان مخصوص Fratzog را می بینیم. این نشان همان بَجی است که در دهه های ۶۰ و ۷۰ در خودروهای دوج بکار می رفت.

کابین دوج چارجر دیتونا SRT

در داخل کابین این کانسپت هم ویژگی های جذابی می بینیم. یک فحه نمایش ۱۲.۳ اینچی در مرکز سیستم اطلاعات سرگرمی را در دسترس قرار می دهد و صفحه نمایش ۱۶ اینچی دیگری در پشت فرمان جلوآمپر دیجیتال را به نمایش می گذارد. علاوه بر این سیستم نورپردازی جذابی را در داخل کابین می بینیم و یک هدآپ بزرگ در قسمت جلوی فرمان قرار دارد. طراحی با رنگ زمینه مشکی و با قطعاتی از فیبر کربن انجام شده و به سبک خودرو های برقی یک فضای خالی را زیر کنسول میانی می بینیم. دسته دنده به سبک ماسل کارهای قدیمی طراحی شده و سقف پانورامیک را در این کانسپت می بینیم. اگرچه با یک کانسپت طرف هستیم اما ویژگی های ظاهری چه در بدنه و چه در کابین آنقدر بزرگ نمایی ندارند که دوج چارجر دیتونا SRT از محصول نهایی دور نشان دهد.

با وجود اینکه هیچ اطلاعاتی از عملکرد فنی این خودرو منتشر نشده اما مدیران دوج می گویند این خودرو در مسیر درگ فوق العادع خواهد بود. بر اساس اطلاعات غیر رسمی نسخه نهایی و تولیدی که دوج چارجر دیتونا SRT در سال ۲۰۲۴ عرضه می شود که البته کمپانی دوج این تاریخ را رسما تایید نکرده است.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

منبع: carscoops

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.