این شما و این گران ترین سدان دنیا

این شما و این گران ترین سدان دنیا

در جهان تعداد اندکی از خودروهای بریتانیایی پیدا می شوند که عجیب و توجه برانگیز باشند! در واقع، خودرویی همچون «آستون مارتین لاگوندا تاراف» بی مانند است!

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به سال ۲۰۰۹ باز می گردیم، زمانی که «آستون مارتین» تصمیم به احیای «لاگوندا» گرفت. البته که عرضه لاگوندا ۷ سال طول کشید و در نهایت این خودرو با مدل ۲۰۱۶ به بازار عرضه شد. «تاراف» نخستین مدل از برند احیاشده لاگوندا بود. اگرچه هنوز هم که هنوز است، هیچ مدل جدید دیگری از لاگوندا ندیده ایم، چه رسد به یک سری تولیدی از این سدان کمیاب! اما تاراف به خوبی نشان می دهد که وقتی آستون مارتین تمام تمرکز مالی و فنی خود را بر روی یک محصول متمرکز کند چه نتیجه ای حاصل می شود.

زیر پوست چشم نواز و خیره کننده لاگوندا تاراف یک قلب تپنده ۶ لیتری ۱۲ سیلندر وی شکل تنفس طبیعی آرمیده است. این پیشرانه در دور ۶۰۰۰ rpm، قدرتی معادل با ۵۳۳ اسب بخار تولید می کند، در حالی که، گشتاور آن هم به ۶۳۰ نیوتن متر می رسد. این پیشرانه غول آسا به گیربکس هشت دنده اتوماتیک ساخت ZF آلمان متصل شده است که قدرت را به چرخ های عقب می فرستد.

اما سرنوشت لاگوندا چه شد؟ شاید جالب باشد بدانید که آستون مارتین تا پیش از توقف تولید این محصول، تنها ۱۲۰ دستگاه از آن را به تولید رسانده است. با وجود کمیاب بودنش، فردی به نام “Doug DeMour” به تازگی موفق شده است با یک دستگاه لاگوندا تاراف ملاقاتی داشته باشد. او به بررسی این خودرو از نزدیک می پردازد و حتا تجربه رانندگی با آن را هم به دست می آورد.

با توجه به برچسب قیمت ۱ میلیون دلاری که لاگوندا تاراف به خود می بیند، هر کسی انتظار دارد که این خودرو به شکلی منحصر به فرد لوکس و تجملاتی باشد. در واقع، همین طور هم هست! لاگوندا پیش از هر چیز با صندلی های زیبا و راحت، که در ردیف عقبش دارد، فخر فروشی می کند. صندلی هایی که به روکش های چرمی پرزرق و برق مزین شده اند. همه چیز در کابین لاگوندا تاراف، لوکس و اشرافی است و بخش زیادی از قطعات داخلی خودرو با چرم روکش شده اند. یک یخچال فریز کوچک هم در بین صندلی ها به چشم می خورد.

اگرچه همه اجزای کابین کامل و بی نقص به نظر می آیند، اما نمی توان انکار کرد که بسیاری از قطعات با مدل های ارزان تر آستون مارتین، از جمله «رپید»، مشترک اند. بی شک، این مورد از آن مواردی است که شما هنگام برخورد با یک خودروی سوپرلوکسِ نایاب با قیمت فضایی هرگز انتظارش را نداشتید.

سپهر عظیمی

پایگاه خبری اسب بخار

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.