زمان مناسب تعویض شمع خودرو را بدانید

تعویض شمع خودرو
تعویض شمع خودرو

شمع خودرو یکی از مهم ترین اجزای ماشین است که با بنزین موتور کار می کند . همان طور که از نام آن پیداست، این روغن باعث حرکت موتور می شود و چرخ ها را به کار می اندازد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار به نقل از ایسکانیوز: شمع خودرو یکی از مهم ترین اجزای ماشین است که با بنزین موتور کار می کند . همان طور که از نام آن پیداست، این روغن باعث حرکت موتور می شود و چرخ ها را به کار می اندازد. شمع خودرو باعث می شود که فشار کافی به ماشین وارد شود و به نوعی آن را هل دهد و سیلندرها را به کار بگیرد . زمانی که ماشین به صورت دستی کار کند ، می توان فهمید که چه زمانی نیاز به تعویض شمع خودرو دارد و همچنین می توانید با مطالعه دفترچه همراه ماشین، زمان مناسب را برای تعویض شمع خودرو بفهمید. 

چک کردن ماشین به صورت دستی

اگر می خواهید که به طور منظم یک روتین و برنامه دقیق برای مراقبت از ماشین خود داشته باشید ، باید تعویض شمع خودرو را جزء کارهای اصلی در این روتین مراقبتی قرار دهید . اگر متخصص به شما گفت که باید به ازای هر ۴۰۰۰ کبلومتر یک بار روغن موتو را تعویض کنید ، از همین رویه پیروی کنید. البته در مورد بعضی از شمع خودروهای کارخانه ای این قضیه فرق می کند و در نتیجه شمع خودروهای مختلف معمولا در زمان تعویض کردن با یکدیگر تفاوت دارند.

مثلا شمع خودروهای الکترودی که سرعت بالاتری نسبت به دیگر شمع خودرو ها دارند ، کمی متفاوت تر می باشند . باید این شمع خودروها را زود به زود تعویض کنیم . بعضی از آن ها نیز برای طولانی مدت ساخته شده اند . مثلا شمع خودروهای پلاتینیوم و یا ایریدیوم مدت زمان بیشتری را دوام می آورند و زمان تعویض آن ها دیرتر است .

همچنین باید به عادات رانندگی خود توجه کنید . اگر جزء آن دسته افرادی هستید که معمولا سرعت بالایی دارند ، باید زودتر شمع خودرو را تعویض کنید اما اگر حرکت و رانندگی شما آهسته تر است و برخورد نرم و سبکی با پدال داری د، یعنی طول مدت استفاده از شمع خودرو بیشتر می باشد .

شمع خودرو
شمع خودرو

نشانه هایی که نشان می دهد باید شمع خودرو را تعویض کنید

چنانچه در این بخش از دانستنی های خودرو نمناک می خوانید همانطور که گفتیم زمان هایی وجود دارند که باید شمع خودرو را زودتر از زمان موعد همیشگی شان تعویض کنیم . عوامل مختلفی هستند که باعث ایجاد این شرایط می شوند که حتی می توانید شمع خودرو خود را به صورت روزانه بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید که هیچ اشکالی ندارد . در این قسمت به نشانه های نیاز برای تعویض موتور اشاره می کنیم :

مشکلات مربوط به روشن کردن ماشین

دلایل زیادی برای روشن نشدن ماشین وجود دارد . باطری تمام شده ، سوخت یا بنزین نداشتن یا نقص در قطعات خودرو از عوامل روشن نشدن ماشین است . گاهی اوقات نیز مشکل به شمع خودرو مربوط می شود . اگر می توانید اجزای الکتریکی ماشین را مثل چراغ ها، استریو و … را روشن کنید اما موتور شما روشن نمی شود ، یعنی شمع خودرو دچار مشکل است که در چنین حالتی باید آن را تعویض کنید .

سکون سفت و خشن

همه ما دوست داریم که خودروی مان بسیار نرم سر جای خود پارک شود و دچار خشونت و سفتی بیش از حد زیاد نباشد . همچنین دوست داریم که صدای آن مانند صدای یک موسیقی نرم باشد و هنگام ایستادن صدای شیحه ، شکستگی و جیغ زدن ندهد . یکی از علت های رایج این موضوع، مشکل های موجود در شمع خودرو است .

جرقه موتور

یکی از وظایف اصلی شمع خودرو، روشن کردن ماشین و همچنین جلوگیری از آتش گرفتن و یا جرقه زدن می باشد . شمع خودرو در این مواقع باید کار خود را با دقت بسیار بالا انجام دهد . این مشکل می تواند مربوط به سیم های به کار رفته در قسمت سوییچ و موتور نیز باشد اما از آن جایی که دسترسی به شمع خودرو راحت تر است ، بهتر است که به عنوان اولین احتمال آن را تعویض کنید .

مشکل گاز دادن و یا شتاب

اگر شمع خودروی شما پایداری کافی را نداشته باشد ، در نتیجه گاز دادن به ماشین و یا شتاب گرفتن با آن به کار سختی تبدیل می شود . در چنین مواقعی قبل از هر کاری باید شمع خودرو خود را بررسی کرده و آن را تعویض کنید .

مصرف بالای بنزین

یکی از چیزهایی که نشان می دهد شمع خودروی شما دچار مشکل شده و نیاز به تعویض دارد ، این است که متوجه شوید خودروی شما به یکباره بنزین زیادی را مصرف می کند . معمولا مصرف بنزین در چنین مواقعی ۳۰ درصد بیش از مواقع معمولی می شود .

روغن ریزی ماشین

زمانی که دیدید ماشین شما روغن ریزی پیدا کرده، باید بیس و جای روغن را به خوبی تمیز کنید . اگر هنور روغنی درون آن باقی مانده است ، یعنی نشتی و روغن ریزی دارد و هرچه سریع تر هم باید شمع خودرو و هم محفظه آن را تعویض کنید . خوشبختانه تعویض شمع خودرو یک کار آسان و البته با هزینه پایین است.

۵ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.