در مورد شمع خودرو بیشتر بدانید

شمع خودرو
شمع خودرو

خودروهای سوخت فسیلی برای تکمیل فرآیند احتراق در داخل موتور به شمع جرقه نیاز دارند. این وظیفه به شمع اختصاص داده شده است. شمع پس از کشیدن سوخت به داخل سیلندر و ترکیب آن با هوا، با احتراق و تولید نیرو، وظیفه شروع فرآیند احتراق را بر عهده دارد. سپس این انرژی توسط سایر اجزای مکانیکی هدایت می شود.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

شمع خودرو یکی از قطعاتی است که بر روی موتور و در واقع روی سرسیلندر قرار می گیرد و یکی از مهم ترین قطعات در فرآیند احتراق خودرو می باشد. شمع خودرو از عایق چینی، الکترود، واشر و سایر قطعات تشکیل شده است و در هنگام دریافت ولتاژ بالا در محفظه سیلندر مشتعل می شود.

Ientienne Lenoir کسی است که از شمع برقی در اولین موتور احتراق داخلی گازسوز خود در سال ۱۸۶۰ استفاده کرد. اما ثبت اختراع شمع خودرو توسط نیکولا تسلا، فردریک ریچارد سیمز و رابرت بوش به ثبت رسید. با این حال، تنها اختراعی که برای اولین بار به عنوان یک شمع با ولتاژ بالا در سیستم احتراق داخلی به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفت، شمع جرقه ای بود که توسط مهندس رابرت بوش ساخته شد که انقلابی در موتورهای احتراق داخلی ایجاد کرد.

شمع های خودرو چگونه کار می کنند؟

همانطور که گفته شد در لوازم یدکی ام وی ام ، شمع از اجزای مختلفی تشکیل شده است. سیم پیچ خودرو پس از دریافت جریان ولتاژ پایین از باتری خودرو، ولتاژ آن را افزایش می دهد و سپس این جریان ولتاژ بالا به شمع منتقل می شود. پس از آن جریان بین دو الکترود مرکزی و جانبی شمع یکی مثبت و دیگری منفی افزایش یافته و ساختار گازهای محفظه را تغییر می دهد. با افزایش ولتاژ، گازهای موجود یونیزه می شوند و جریان الکتریکی را هدایت می کنند و در محفظه مشتعل می شوند.

شمع ها معمولاً به ولتاژی در حدود ۱۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ ولت یا بیشتر نیاز دارند تا عملیات احتراق را به خوبی انجام دهند.

انواع شمع خودرو

شمع های خودرو همه یکسان طراحی نشده اند و انواع مختلفی دارند که هر کدام برای یک نوع موتور خودرو طراحی شده اند. دسته بندی شمع های خودرو به شرح زیر است:

    شمع‌های خنک: برای کارکرد در موتورهای با دمای بالا با پایه‌های کوتاه طراحی شده‌اند تا بتوانند به سرعت گرمای تولید شده توسط اشتعال را کاهش دهند.

    شمع های داغ: که برای کار در موتورهای با دمای پایین طراحی شده اند و پایه های بلندتری دارند تا دیرتر گرمای خود را از دست بدهند و بنابراین می توانند رسوبات باقی مانده از احتراق را روی خود شمع بسوزانند.

    شمع نیکل: که الکترودهای آن از آلیاژ نیکل ساخته شده و طول عمر کمی دارند.

    شمع پلاتین: که الکترودهای آن از آلیاژ پلاتین ساخته شده و عمر بسیار بالایی دارند. چنین شمع هایی می توانند تا دمای ۲۵۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند و تا ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر کار کنند.

    شمع های ایریدیوم: این نوع شمع خودرو نیز دارای الکترود ایریدیوم مثبت بوده و نسبت به شمع پلاتینیومی عمر بیشتری دارد.

    شمع های چند الکترودی: این نوع شمع خودرو دارای چندین الکترود منفی است که باعث طول عمر بسیار بیشتر می شود. از آنجایی که هر اشتعال باعث خوردگی قطب منفی می شود، هر الکترود پس از خوردگی، الکترود را به قطب مثبت نزدیک تر می کند که باعث افزایش طول عمر شمع خودرو می شود.

نکته مهم در مورد شمع خودرو استفاده از شمع های استاندارد تایید شده توسط سازنده خودروی شماست. استفاده از شمع های تقلبی موجود در بازار می تواند به موتور و قطعات الکتریکی مانند کویل و قطعات الکترونیکی مانند بلوک موتور آسیب برساند.

۱. احتراق ناقص موتور

احتراق ناقص هر زمان که مشکلی در احتراق مخلوط هوا و سوخت در داخل سیلندر وجود داشته باشد رخ می دهد. این مشکل زمانی رخ می دهد که مخلوط هوا و سوخت در زمان مناسب مشتعل نشود.

اگر احتراق سوخت در لوازم یدکی ام وی ام ۳۱۵  پیشرانه به خوبی انجام نشود، سوخت نسوخته آلاینده های بیشتری از گازهای خروجی اگزوز منتشر می کند که آسیب جدی به محیط زیست وارد می کند. بنابراین عدم احتراق صحیح توسط شمع ها می تواند یکی از دلایل احتراق ناقص پیشرانه باشد. اگر این مشکل حل نشود، ممکن است پیشرانه آسیب جدی ببیند.

۲. تکان دادن و ایجاد صدا در محل

در صورتی که شمع خودرو به خوبی کار نکند، هنگام کار در جای خود باعث ایجاد صدای بلند و گاهی اوقات لرزش خودرو می شود. دلیلش این است که سوخت نسوخته به دلیل احتراق ضعیف، شمع سنسور اکسیژن خودرو را مشتعل می کند.

این امر باعث کاهش میزان سوخت داخل سیلندر و در نتیجه اختلال در نسبت سوخت به هوای داخل سیلندر می شود. عدم انجام این کار باعث ایجاد صدا در حین عملیات میدانی و همچنین احتراق نامناسب می شود.

ممکن است متوجه شوید که سرعت موتور نیز در زمانی که خودروی شما سر و صدا و لرزش درون خطی را تجربه می‌کند، در نوسان است. این نوسان را می توان از صفحه نمایش داشبورد یا با گوش دادن به صدای کامل پیشرانه تشخیص داد. این نویز در دورهای بالا بیشتر و در دورهای پایین کمتر است.

۳. شتاب سخت یا آهسته

عدم پاسخ صحیح پیشرانه هنگام فشردن پدال گاز به خصوص هنگام شتاب گیری خودرو قابل توجه است. علاوه بر این، تاخیر پیشرانه در هنگام شتاب گیری مشکلی است که به دلیل عدم احتراق مناسب در پیشرانه رخ می دهد.

عملکرد نامناسب شمع خودرو در جرقه زنی می تواند عامل مهم و موثری در شتاب خودرو باشد. کیفیت و قدرت جرقه های ایجاد شده توسط شمع اگر استاندارد لازم را نداشته باشد، در هنگام شتاب گیری و گاز گرفتن خودرو، واکنش ضعیف پیشرانه را به همراه خواهد داشت.

۴. افزایش مصرف سوخت خودروها

ترکیب سوخت و هوا با مقدار زیاد سوخت و یا عدم احتراق مناسب یکی از سیلندرهای خودرو باعث کاهش راندمان پیشرانه و اتلاف سوخت می شود. خودرو برای حرکت در سطح مورد نظر راننده باید سوخت بیشتری مصرف کند، در حالی که به دلیل عملکرد نامناسب شمع خودرو، مقداری از این سوخت خودرو را نسوخته و یا در قسمتی از خودرو دچار آسیب می شود. احتراقی که برق تولید نمی کند.

نظارت بر مصرف سوخت خودروها همیشه ایده خوبی است. مشکلات زیادی وجود دارد که می تواند منجر به افزایش مسافت پیموده شده سوخت خودرو شود، اما افزایش ناگهانی مسافت پیموده شده سوخت می تواند به دلیل کثیف شدن یا آسیب دیدن شمع ها رخ دهد.

۵. ماشین به سختی روشن می شود

شمع های معیوب  در لوازم یدکی ام وی ام ۱۱۰ می توانند باعث خاموش شدن یا از کار افتادن پیشرانه شوند. غلبه بر اینرسی در حالت استراحت زمانی که خودرو ساکن است نیاز به انرژی زیادی دارد و به همین دلیل هنگام استارت زدن انرژی بیشتری مصرف می کند.

۶. چراغ کنترل را روشن کنید

آسیب شمع و احتراق ناقص باعث می شود که بنزین نسوخته در کاتالیزور جمع شود و در صورت مساعد بودن شرایط، در کاتالیزور مشتعل شده و در نهایت به سرامیک ریز کاتالیزور و شکل آن آسیب می رساند. آسیب کاتالیست می تواند مانع از انجام صحیح عملکرد کاتالیست شود که باعث افزایش گازهای آلاینده خروجی از اگزوز خودرو و آلودگی محیط زیست می شود. گرفتگی کاتالیزور عواقب دیگر یکی از بارزترین نشانه های خرابی کاتالیست، انتشار بوی نامطبوع از اگزوز خودرو است.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.