عدم تعویض به موقع شمع مگان باعث چه مشکلاتی می شود؟

تعویض شمع مگان
تعویض شمع مگان

شمع خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟ چرا شمع خودرو مگان نیاز به تعویض دارد؟ تعویض نکردن به موقع آن باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟ شمع قطعه ای مصرفی است که در سرسیلندر خودرو مگان قرار گرفته است. عملکرد شمع اینگونه است که جریان الکتریکی را از سیستم احتراق به محفظه احتراق موتور می رساند. این جرقه الکتریکی باعث انفجار مخلوط فشرده سوخت می شود و موتور را روشن می کند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

همچنین شمع ها گرما و فشار شدیدی را که در سیلندر جریان دارد را تحمل می کنند و به جز تامین جرقه احتراق، وظیفه دیگری نیز دارند. از دیگر وظایف شمع ها از بین بردن رسوبات حاصل از مواد افزودنی سوخت یا سایر آلاینده های می باشد. بنابراین برای اینکه سرسیلندر خودرو و موتور آسیب نبیند، توصیه می شود که از تعویض شمع مگان قافل نشوید و سرویس های دوره ای تعمیرگاه تخصصی مگان را جدی بگیرید. چرا که تعویض به موقع شمع به سایر عملکرد قطعات خودور کمک کرده و سلامت آن را تضمین می کند.

چرا باید شمع خودرو مگان را تعویض کنید؟

همانگونه که می دانید بدون جرقه حاصل شده از شمع، خودرو استارت نخورده و روشن نمی شود. به بیان کارشناس فنی تعمیرگاه تخصصی رنو، از آنجایی که سالم بودن شمع مستقیما با عملکرد موتور در ارتباط است. بنابراین شمع ضعیف یا مشکل دار در هنگام استارت زدن و همچنین هنگام شتاب گرفتن، باعث احتراق ناقص می شود.

در این زمان خودرو نمی تواند بیشینه قدرت را حفظ کند و سوخت زیادی را از دست می دهد. البته اینطور نیست که فقط شمع خراب است باید آن را تعویض کنید. بلکه شمع هایی که مدت زیادی از عمرشان گذشته است نیز باید عوض شود. شمع های کهنه به دلیل تعامل مداوم مخلوط سوخت و هوا، روی آن ها رسوبات جمع می شود.

همین امر می تواند به احتراق زود هنگام یا پیش از موعد سوخت منجر شود و انرژی خودرو با روند نامنظمی تامین می شود. از طرفی با افزایش سن شمع، شکاف آن منبسط می شود. زمانی که شمع جرقه می زند، جریان الکتریکی باید از شکاف شمع عبور کند تا سطح احتراق مناسب را فراهم نماید. همچنین بر اثر استفاده زیاد، کثیفی، ساییدگی و فرسودگی، شکاف آن بزرگتر می شود، در نتیجه هر چی فاصله بیشتر شود، احتراق ناقص تر صورت می گیرد.

نشانه های تعویض شمع مگان چیست؟

تا این قسمت از مقاله با عملکرد شمع مگان آشنا شدیم، حال بهتر است به سراغ نشانه های تعویض شمع مگان برویم. یکی از مهمترین نشانه های فرا رسیدن تعویض شمع خودرو، افزایش مصرف سوخت است. خراب شدن و یا نیم سوز شدن شمع، منجر به احتراق نادرست در سیلندرها می شود. همین امر ۳۰ درصد مصرف سوخت خودرو را بالاتر می برد. از دیگر نشانه های عوض کردن شمع خودرو به شرح زیر است.

تعویض شمع مگان
تعویض شمع مگان

تغییر کردن رنگ و مات شدن شمع

در چنین مواقعی شمع سیاه رنگ شده و یا به اصطلاح شمع نیم سوز شده است. این در صورتی است که شمع سالم رنک خاکستری روشن دارد. بنابراین تغییر رنگ یکی از علائم خرابی در شمع می باشد.

کاهش شتاب خودرو

در برخی مواقع پیش می آید که هنگام فشردن پدال گاز به خصوص در جهت شتاب گیری، شاهد عدم شتاب و تغییر سرعت خودرو می شویم. در چنین شرایطی احتمال خرابی شمع و یا کثیف شدن آن ها وجود دارد. زیرا که عملکرد درست شمع در موتور، عامل اصلی شتابگیری خودرو است. در این مواقع بهتر است به فکر بررسی و تعویض شمع مگان در تعمیرگاه رنو باشید. چرا که این تعمیرگاه دارای تعمیرکاران ماهر و مجرب در این زمینه می باشد.

ایجاد سروصدا و ریپ زدن خودرو

در برخی موارد عایق مخصوص شمع ها دچار شکستگی یا ترک می شود. در نتیجه دو سر الکتریکی شمع با مشکل مواجه شده و جرقه در سیلندر به درستی ایجاد نمی شود. بنابراین این عمل باعث سروصدا در موتور خودرو، لرزش، ارتعاش و درست کار نکردن خودرو مخصوصا در حالت درجا می گردد.

سخت روشن شدن خودرو

همانگونه که پیش تر گفتیم ایراد و خرابی در شمع های خودرو می تواند منجر به روشن نشدن خودرو و یا سخت استارت خوردن شود. چرا که جرقه کافی در سیلندر موتور، ایجاد نشده است و احتراق به درستی صورت نمی گیرد. لازم به ذکر است که کیفیت شمع نیز بسیار مهم و ضروری است. شمع های بی کیفیت نیز باعث می شود خودرو به سختی روشن شود.

میس فایر یا احتراق ناقص در سیلندر خودرو مگان

میس فایر در موتور خودرو ناشی از عدم احتراق صحیح سوخت و هوا در سیلندرها است. یکی از دلایل این اتفاق، عدم عملکرد درست شمع های خودرو می باشد. توجه داشته باشید که هرگاه خودرو دچار احتراق ناقص شود، آسیب های جدی به پیشرانه وارد می کند. بهتر است بدانید از دیگر نشانه های تعویض شمع مگان، روشن شدن چراغ چک موتور می باشد.

تعمیرکار رنو چه زمانی شمع خودرو مگان را عوض می کند؟

قطعا تعویض شمع مگان باید در زمان مناسب و توسط تعمیرکار انجام شود. تاخیر در عوض کردن شمع نیز مشکلات متعددی برای خودروی شما به وجود می آورد که برخی از آن ها را در ابتدای مقاله عنوان کردیم. در کل کارشناس فنی رنو و خودروسازان توصیه می کنند که به ازای هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر رانندگی، باید شمع خودرو تعویض شود. البته توجه داشته باشید که این بازه به عوامل مختلفی از جمله نوع، مدل و کیفیت شمع بستگی دارد. تعمیرکار رنو با دانش فنی که دارد، می تواند شمع باکیفیت را تشخیص داده و برای خودروی شما استفاده کند.

۲.۵ امتیاز از ۸ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.