علائم خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو
علائم خرابی شمع خودرو

شمع خودرو یکی از اجزای تاثیرگذار خودرو و مهم در لوازم مصرفی هایما می باشد. این قطعه در مصرف بهینه سوخت و سلامت خودرو نقش بسیار زیادی دارد. به همین جهت هرگونه آسیب به شمع خودرو باعث بروز مشکلاتی برای خودرو از جمله افزایش مصرف سوخت می شود.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

با وجود مشخص بودن عمر شمع خودرو سرویس های دوره ای باعث می شود زودتر به عیب های آن پی برده و در جهت رفع ان اقدام کنیم. به این شیوه به عملکرد بهینه ی موتور خودرو نیز کمک زیادی می شود.در ادامه مقاله که برگرفته از سایت هایما یدک می باشد به بررسی کامل مشکلات و نشانه های خرابی شمع می پردازیم.

شمع خراب چه نشانه هایی دارد؟

به دلیل اهمیت زیاد شمع خودرو در سلامت و کارکرد موتور سرویس دوره ای آن ها بسیار مهم می باشد. خرابی شمع ها به غیر از علائم ظاهری نشانه دیگری نیز دارد که به ما برای سرویس آن ها هشدار می دهد. علائمی مانند روشن شدن چراغ چک ، بد کارکردن موتور و لرزش آن می توانند به دلیل خرابی شمع خودرو  باشد. در ادامه به علائم ظاهری که می توان به خرابی شمع خودرو پی برد اشاره می کنیم.

علائم خرابی شمع خودرو
علائم خرابی شمع خودرو

بنزینی بودن سر شمع ها :

در این مورد موتور خودرو اصطلاحا ریپ می زند و در سیستم جرقه زنی مشکلاتی بروز می کند. در این حالت وایر ها و برق خودرو همچنین سیستم تزریق سوخت نیاز به بررسی دارد.

روغنی بودن سر شمع ها:

در صورتی که موتور به روغن سوزی بیفتد سر شمع خودرو چرب می شود. روغن سوزی موتور به دو دلیل اتفاق میوفتد. یکی به دلیل فرسودگی آب بندهای سر گیت سوپاپ و دیگری رینگ های روغنی پیستون معیوب باشند.

وجود رسوب :

شمع های سالم به هیچ وجه نباید رسوب داشته باشند. همچنین تغییر رنگ در شمع ها نیز نشانه خرابی ان ها باشد. شمع خودرو معمولا به رنگ زرد کم رنگ یا قهوه ای است.

وجود ترک یا شکستگی در عایق شمع  :

تغییر ناگهانی دمای موتور خودرو یا نصب اشتباه شمع می تواند باعث ایجاد ترک و شکستگس در آن شود.

ذوب شدن الکترود ها  :

گرمای زیاد باعث آب شدن سر شمع خودرو پلاتین و الکترود میانی خواهد شد. وجود مشکل در سیستم خنک کاری یا برق دزدی در وایر ها می توانند از علل آن باشد.

سیاه شدن الکترود ها با کربن  :

این مشکل عموما به دلیل نقص در انژکتور و آلودگی فیلتر هوا یا عدم تناسب حرارت شمع و موتور خودرو ایجاد می شود.

تست شمع خودرو :

چنانچه گفته شد برخی از علائم و نشانه های خرابی شمع خودرو ظاهری می باشد و با مشاهده قابل تشخیص است. اما همیشه تشخیص مشکلات مربوط به شمع خودرو به همین آسانی نمی باشد. در چنین مواردی از تست شمع خودرو استفاده می شود تا از عملکرد صحیح شمع خودرو اطمینان حاصل شود و یا خرابی های احتمالی آن تشخیص داده شود. برای این کار ابتدا به کنترل مشخصات فنی شمع خودرو و اصالت آن می پردازند.

علائم خرابی شمع خودرو
علائم خرابی شمع خودرو

برای انجام تست شمع خودرو از دستگاه مولتی متر استفاده می شود. این دستگاه با متصل شدن به الکترود های شمع خودرو مقاومت الکتریکی آن را اندازه گیری می کند. از آنجایی که مقاومت شمع سالم چیزی در حدود ۵ اهم می باشد. اختلاف بین مقدار اندازه گیری شده توسط دستگاه مولتی متر با این عدد می تواند نشان دهنده ی خرابی در شمع خودرو باشد.

همچنین در شمع هایما سالم جریان الکتریسیته از ابتدا تا انتهای الکترودها به طور صحیحی منتقل می شود. اما در صورت وجود شکاف یا ترک در ساختار شمع منجر به ایجاد مدار کوتاه می شود و این موضوع مانع جرقه زدن می گردد. به این منظور درجه مولتی متر را در بیشترین حالت قرار می دهند و اگر طی آزمایش مولتی متر عددی را نشان نداد به معنی سالم بودن شمع است در غیر این صورت به احتمال زیاد شمع خودرو خراب می باشد.

زمان تعویض شمع خودرو :

خوشبختانه شمع خودرو جزو لوازمی است که نیاز به تعویض سریع آن ها نیست. حتی ممکن است سال ها نیاز به تعویض آن ها نباشد. خودروسازان پیشنهاد می کنند که شمع خودرو بعد از هر ۵۰۰۰۰ کیلومتر تعویض شود. اما عمر شمع به جنس آن و عوامل دیگری نیز بستگی دارد. به طور مثال شمع های مسی کوتاه ترین طول عمر را در بین شمع های خودرو دارند. این در حالی است که شمع های جنیون پارت اصلی با دوام تر هستند و طول عمر بیشتری هم دارند.

علائم خرابی شمع خودرو
علائم خرابی شمع خودرو

همینطور نشانه هایی وجود دارد که خبر از نیاز به تعویض شدن شمع خودرو می دهد و البته بهتر است تا بروز این نشانه ها صبر نکنید و قبل از آن به سرویس کردن یا تعویض شمع خودرو اقدام کنید. این نشانه ها عبارتند از:

  • به سختی روشن شدن ماشین می تواند نشان دهنده ی بروز مشکل در شمع ها  باشد. هرچند پیش از شمع باید از سلامت باتری خودرو اطمینان حاصل کنید.
  • احتراق ناقص یا بدسوزی نیز می تواند از علائم وجود مشکل در شمع خودرو باشد.
  • مصرف بالای سوخت خودرو از دیگر نشانه ای خرابی شمع ها است.
  • خودرو به سختی گاز می خورد و شتاب خوبی نمی گیرد. این موارد نشان دهنده ی خرابی یا کهنه بودن شمع خودرو می باشد.
  • خرابی شمع های خودرو باعث می شود که صدای موتور بلند تر از حد معمول باشد.
  • در صورت بروز مشکل و خرابی در شمع خودرو چراغ چک نیز روشن می شود. برای بررسی بیشتر در این مورد باید به مکانیک مراجعه کنید.
به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.