صدور بیش از ۳۰۰ میلیون کد رهگیری لوازم یدکی خودرو

کد رهگیری لوازم یدکی خودرو
کد رهگیری لوازم یدکی خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت از صدور بیش از ۳۰۰ میلیون کد رهگیری برای لوازم‌یدکی خودرو‌ها تا امروز خبر داد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار به نقل از برنا، سید رضا فاطمی امین در حاشیه بازدید از هفدهمین نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو تهران در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار گروه صنعت و معدن خبرگزاری صداوسیما گفت: کار بسیار مهمی را در وزارت صمت آغاز کردیم و تا امروز بیش از ۳۰۰ میلیون قطعه‌ی خودرو شناسه رهگیری دریافت کردند که با یک کد دستوری می‌توان فهمید که قطعه اصالت دارد یا خیر.

وی ادامه داد: این اولین گام و مهمترین زیر ساخت برای کنترل اصالت بازار قطعات بوده است تا در نهایت بتوانیم تولید کنندگانی که قطعات با کیفیت تولید می‌کنند را از آن دسته تولید کنندگانی که قطعات بی کیفیت تولید می‌کنند تفکیک کنیم.

وزیر صمت در خصوص تلاش‌ها برای ارائه استاندارد‌ها گفت: استاندارد دو مرحله دارد. مرحله نخست آنکه استاندارد تدوین شود و در واحد‌هایی که تحت پوشش هستند اجرا شود و دیگر آنکه در بازار عرضه، قطعه استاندارد قابل تشخیص باشد.

فاطمی امین با ابراز تاسف از اینکه تا اوایل امسال ۳۰ درصد از قطعات خودرو تقلبی و قاچاق بودند گفت: وقتی یک لنت ترمز، باتری، کمک فنر و یا یک محصول دست دوم به جای نو فروخته می‌شود این مسئله بسیار خطرآفرین است.

وی در پایان از جمع بندی نهایی در مورد ۵۵ کالا برای صدور کد رهگیری تا کنون خبر داد و گفت: این کالا‌ها را به مردم اطلاع رسانی می‌کنیم که حتما هنگام خرید این قطعات به اصالت و کدرهگیری آن توجه کنند.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.