همه چیز در مورد لیفان X70 محصول جدید خودروسازان بم

لیفان X70

«لیفان X70» کراس اوور جدید «خودروسازان بم» است که به زودی وارد بازار ایران خواهد شد. در این مقاله به بررسی کامل این خودرو می پردازیم.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

لیفان X70 کراس اوور متوسط کمپانی چینی «لیفان» است که تولید این خودرو از سال ۲۰۱۸ در چین آغاز شد. در سال ۲۰۱۷ بود که کمپانی لیفان برای نخستین بار از این خودرو پرده برداشت. بهار ۲۰۱۸ این خودرو برای نخستین بار در روسیه تولید شد و بعد از آن به بازار چین و آمریکای جنوبی هم ورود کرد. گروه خودروسازی لیفان در سال ۲۰۱۵ از کانسپت X70 رونمایی کرد، الگوهای خودروی تولیدشده نیز سبک طراحی همان کانسپت را دنبال می کند. پس با خودرویی طرف هستیم که در بازار روسیه و آمریکای جنوبی حضور دارد و می توان آن را فراتر از بازار چین مورد بررسی قرار داد.

بررسی طراحی بدنه لیفان X70

همان طور که گفته شد در سال ۲۰۱۵ کمپانی لیفان از کانسپتی با نام X70 رونمایی کرد که قرار بود نمودی از طراحی های آینده لیفان در آن سال ها باشد. کانسپت X70 شاسی بلندی متوسط با طراحی مدرن بود که شباهت هایی هم به مدل هایی از «لندروور» داشت. همان طور که در تصویر این خودرو می بینید، طراحی این کانسپت با سه رنگ انجام گرفته بود. کانسپت X70، برخلاف باقی کانسپت ها، از سال معرفی خود جلوتر نبود و به نظر نمی رسید که لیفان برای تولید خودرویی بر این اساس و با تولید انبوه مشکلی داشته باشد.

لیفان X70

در نمای جلوی این خودرو جلوپنجره ای با زمینه مشکی و طرح لانه زنبوری دیده می شود. روی این طرح لانه زنبوری چهار خط افقی کرومی قرار گرفته و نام لیفان در وسط این جلوپنجره طراحی شده است. طراحی نمای جلوی این خودرو در مجموع شامل خطوط پیچیده ای نمی شود و طراحی در کمال سادگی انجام شده است. چراغ های جلو در این خودرو به صورت کشیده طراحی شده اند و مه شکن ها با حاشیه مشکی رنگ و به صورت دایره ای در گوشه های سپر قرار گرفته اند. در قسمت پایین دور تا دور خودرو قطعه های پلاستیکی و مشکی رنگ وجود دارد. در قسمت گلگیر برجستگی را در طراحی داریم که باعث شده خودرو پهن تر شود و عضلانی تر به نظر برسد.

لیفان X70

در نمای کناری این خودرو اولین نکته رینگ های ۱۸ اینچی تراش خورده است که به چشم می آیند. خطی در بالای گلگیر جلو تا امتداد چراغ عقب کشیده شده است. باربند تزیینی این خودرو با رنگ نقره ای طراحی شده که با حاشیه پنجره ها و خط کرومی پایین درها هماهنگی دارد. سقف این خودرو شیب کمی به عقب دارد و در امتداد آن بال کوچکی قرار گرفته است.

لیفان X70

لیفان X70 طول ۴۳۹۰ میلی متر، عرض ۱۸۲۰ میلی متر و ارتفاع ۱۷۱۵ میلی متر را دارد. فاصله محوری این خودرو ۲۶۱۰ میلی متر است. با این ابعاد این خودرو در ردیف کراس اوورهای متوسط قرار می گیرد. در نمای عقب این خودرو طراحی متناسب با جلو را می بینیم. چراغ های عقب به صورت کشیده طراحی شده و با خطی کرومی به هم متصل می شوند. زیر این خط کرومی نام لیفان، با اندازه ای نسبتاً بزرگ، نوشته شده و این یعنی خبری از لوگو در عقب و جلوی این خودرو نیست.

حتماً بخوانید: نمونه های اولیه لیفان X70 وارد کشور شد

بررسی طراحی داخلی لیفان X70 و امکانات این خودرو

لیفان X70

درون این خودرو طراحی ساده ای را می بینیم که با تلفیق رنگ مشکی و نقره ای انجام شده است. در وسط کنسول صفحه نمایشی سیستم اطلاعات و سرگرمی را در دسترس قرار می دهد و جلوآمپر در این خودرو نیمه دیجیتال است.

در مجموع، می توان گفت طراحی این خودرو در داخل نکته خاصی ندارد و طراحی آن بیش از حد ساده انجام شده است. لیفان X70 در نسخه ای که در بازار ایران به فروش می رسد، امکانات و آپشن های زیر را دارد:

فرمان هیدرولیک
سامانه  ESP/ABS/EBD/BOS
استاندارد آلایندگی یورو ۵
دو کیسه هوا
کروزکنترل
تهویه اتوماتیک
سانروف
تریم داخلی چرم مصنوعی
صندلی برقی راننده ۶ جهته
گرم کن صندلی های جلو
استارت دکمه ای
کامپیوتر سفر
چراغ روز
نمایشگر ۹ اینچی اندروید
سنسور باد لاستیک
آینه الکتروکرومیک
دوربین عقب
سنسور پارک جلو و عقب

بررسی پیشرانه و عملکرد فنی لیفان X70

لیفان X70

لیفان  X70 در تمام بازارها با پیشرانه ای ۲ لیتری و تنفس طبیعی معرفی شده که قدرت این موتور توسط جعبه دنده دستی یا CVT به چرخ های جلو منتقل می شود. طبق اطلاعات منتشرشده از سوی خودروسازان بم، پیشرانه ۲ لیتری این خودرو توان تولید ۱۴۰ اسب بخار قدرت و ۱۷۸ نیوتن متر گشتاور را دارد. این خودرو با ۱۴۱۵ کیلوگرم وزن نهایت سرعت ۱۷۵ کیلومتر بر ساعت را دارد.

لیفان X70

سیستم تعلیق جلو در این خودرو مک فرسون است و تعلیق عقب را سیستم مجزای چنداتصاله انجام می دهد. با توجه به ابعاد و وزن این خودرو و همچنین پیشرانه نسبتاً ضعیف آن، نمی توان انتظار زیادی از این خودرو در مسیرهای آفرودی (حتا مسیرهای سبک) داشت.

لیفان X70

بررسی عملکرد لیفان X70  در بازارهای دیگر

همان طور که گفته شد، از زمان رونمایی رسمی لیفان X70 فروش این خودرو در بازار روسیه آغاز شد و این خودرو تبدیل به پرفروش ترین خودروی لیفان در این کشور شد. البته دلیل این فروش شاید قیمت نسبتاً مناسب این خودرو باشد، اما در بازار چین این خودرو فروش قابل توجهی نداشته است. پس توجه داشته باشید که این خودرو در بازار گسترده چین اصلاً خودروی پرطرف داری نبوده و نیست و مشخص نیست چرا خودروسازان بم این خودرو را برای عرضه در ایران انتخاب کرده اند. در بازارهای آمریکای جنوبی هم نشانه هایی از حضور این خودرو دیده می شود و مقاله های متوسطی در مورد این خودرو منتشر شده است.

بررسی رقبا و قیمت در بازار ایران

با توجه به قیمت جهانی این خودرو و قیمت این روزهای ارز در ایران و از سویی، تعرفه های گمرکی CKD و SKD، انتظار می رود ایکس ۷۰ با قیمتی در بازه ۲۹۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان به فروش برسد. با این تفاسیر، رقبای این کراس اوور خودروسازان بم خودروهایی مثل ام وی ام X33s AT Sport، جک S3 اتوماتیک، چانگان CS35 و… خواهند بود. با توجه به طراحی ساده این خودرو و موتور نسبتاً ضعیف آن می توان نتیجه گرفت لیفان ایکس ۷۰  نسبت به رقبا نکته جدید و جذابی برای عرضه ندارد و باید دید بازار به این خودروی تازه وارد چه واکنشی نشان خواهد داد.

مشخصات پیشرانه لیفان X70 چیست؟

پیشرانه تنفس طبیعی و ۲ لیتری این خودرو توان تولید ۱۴۰ اسب بخار قدرت و ۱۷۸ نیوتن متر گشتاور را دارد. قدرت این موتور توسط جعبه دنده CVT به چرخ های جلو منتقل می شود.

رقبای لیفان X70 در ایران چه خودروهایی هستند؟

خودروهایی مثل ام وی ام X33s AT Sport، جک S3 اتوماتیک، چانگان CS35 و… رقبای لیفان ایکس ۷۰ در ایران هستند.

لیفان X70 چه امکاناتی دارد؟

فرمان هیدرولیک، سامانه ESP/ABS/EBD/BOS، آلایندگی یورو ۵، دو کیسه هوا، کروزکنترل، تهویه اتوماتیک، سانروف، تریم داخلی چرم مصنوعی، صندلی برقی راننده ۶ جهته، گرم کن صندلی های جلو، استارت دکمه ای، کامپیوتر سفر، چراغ روز، نمایشگر ۹ اینچی اندروید، سنسور باد لاستیک، آینه الکتروکرومیک، دوربین عقب، سنسور پارک جلو و عقب.

لیفان X70 در ایران چه قیمتی خواهد داشت؟

با توجه به قیمت جهانی این خودرو و قیمت این روزهای ارز در ایران و از سویی، تعرفه های گمرکی CKD و SKD، انتظار می رود ایکس ۷۰ با قیمتی در بازه ۲۹۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان به فروش برسد.

محمدرضا پاداش
پایگاه خبری اسب بخار

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.