راهنمای صفر تا صد کد تخلف رانندگی در یک جا (آبان 1400)

استفاده پلیس از ابزارها و کد تخلف های مختلف برای جریمه رانندگان
استفاده پلیس از ابزارها و کد تخلف های مختلف برای جریمه رانندگان

در این کره‌ خاکی هرچیزی از یکسری قوانین پیروی می‌کند. وکیل از قانون‌های مندرج، کارمند از قوانین وزارت کار، پلیس از قوانین موجود و راننده از قوانین رانندگی. البته در مورد آخر، همیشه این قوانین از سمت راننده‌ها با نهایت تاسف رعایت نمی‌شود. از این رو هر یک از قوانین راهنمایی و رانندگی کد تخلفات خاص خودش را دارد که ممکن است در پیامک‌هایی از طرف پلیس کد تخلف رانندگی برای شما ارسال شود.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

حال اگر قصد دارید بدانید هریک از آن‌ها شامل چه نوع تخلفاتی هستند و چگونه می‌توانید آن‌ها را پرداخت کنید در ادامه با ما همراه باشید.

کد تخلفات رانندگی سال ۱۴۰۰

لازم است بدانید که کد تخلف راهنمایی و رانندگی در کلان‌شهرها و سایرشهرها باهم یکسان نیست. این تخلفات شامل موارد زیر هستند:
۱. حرکات نمایشی
۲. سقت‌های غیرمجاز
۳‌ تجاوز از سرعت‌های مجاز در مناطق مختلف مثل خیابان‌ها
۴. دور زدن در محل ممنوع
۵. استفاده از تلفن همراه حین رانندگی
۶. عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل
۷. نداشتن پلاک خودرو یا ناخوانا بودن آن و…. هستند.

کدهای تخلف راهنمایی و رانندگی چیست؟

در زیر برخی کدهای تخلف راهنمایی و رانندگی را برای شما شرح می‌دهیم. کدهای تخلف انواع مختلفی دارند که جزییات کامل آن را در راهنمای کد تخلف رانندگی بخوانید.

کد تخلف ۲۰۰۳

گاهی پیش می‌آید که ما رانندگی در جاده را با مسابقات رالی اشتباه بگیریم. غافل از این‌که در چنین شرایطی تخلف مرتکب شده و با کد ۲۰۰۳ شناخته می‌شویم! اگر از خط‌کشی‌های ممتد وسط جاده در مسیرهای دوطرفه عبور کنیم مبلغی بین ۱۰۵ تا ۲۱۰ هزار تومان جریمه می‌شویم.  چنین تخلفی شود ۵ نمره برای راننده دارد.

کد تخلف ۲۰۱۴

استفاده از  تلفن همراه در هنگام رانندگی، جریمه‌ای بین ۴۲ تا ۱۰۵ هزار تومان برای آن دارد. این تخلف را با کد ۲۰۱۴ می‌شناسند و ۳ نمره منفی در گواهینامه دارد.

کد تخلف ۲۰۰۴

اگر از چراغ قرمز عبور کنید با کد تخلف ۲۰۰۴ شناسایی خواهید شد و جریمه‌ای بین ۱۰۵ تا ۲۱۰ هزار تومان برای شما درنظر گرفته می‌شود.

اگر راننده‌ای مرتکب چنین تخلفی شود ۵ نمره منفی برایش در نظر گرفته می‌شود!

کد تخلف ۲۰۰۹

اگر شما در معابر یک طرفه برخلاف جهت تعیین شده حرکت کنید؛  تخلف عبور از محل مرتکب شده و با کد ۲۰۰۹ شناسایی خواهید شد. در این راستا می‌بایست مبلغی بین ۲۱ تا ۹۴.۵ هزار تومان را تحت عنوان جریمه بپردازید و چنین تخلفی شود ۴ نمره منفی دارد.

کدهای تخلف ۲۰۶۲ و ۲۱۴۳

بیشتر جریمه‌های رانندگی درون شهری به توقف در محل‌های غیرمجاز تعلق می‌گیرد. اگر کنار تابلوهای توقف ممنوع پارک کنید، جریمه‌ای بین ۱۰.۵ تا ۴۲ هزار تومان با کد تخلف ۲۰۶۲ خواهید داشت. برخی از مکان‌های دیگر دارای تابلوهای پارک ممنوع است و به این معناست که توقف لحظه‌ای آزاد، اما پارک کردن طولانی مدت ممانعت دارد.کد تخلف مربوط به پارک کردن در این محل‌ها ۲۱۴۳ بوده جریمه این تخلف را  بین ۱۰.۵ تا ۲۱ هزار تومان است.

کد تخلف ۲۰۱۳

اگر  در تقاطع میدان یا بلواری دور بزنید با کد تخلف ۲۰۱۳ شناسایی خواهید شد. مبلغ این جریمه بین ۳۱.۵ تا۷۶.۵ هزار تومان نوسان دارد.

اگر راننده‌ای مرتکب چنین تخلفی شود ۳ نمره برای آن در نظر گرفته می‌شود!

 کدهای تخلف ۲۰۸۵ و ۲۰۲۹

اگر شما در معابر توقف دوبله داشته باشید، با کد تخلف ۲۰۸۵ شناخته خواهید شد. جریمه این تخلف بین ۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزار تومان نوسان دارد.

اگر این توقف دوبله در مکان‌های “پارک ممنوع” باشد، کد تخلف ۲۰۲۹ به شما تعلق گرفته و  جریمه‌ای بین ۲۱ تا ۵۲.۵ هزار تومان جیب مبارک شما را به چالش می‌کشد!

 کد تخلف ۲۰۵۱

اگر شما با وسیله نقلیه شخصی خود وارد خطوط ویژه شوید و در آن حرکت کنید با کد تخلف رانندگی ۲۰۵۱ شناسایی خواهید شد. جریمه‌ای که برای این تخلف درنظر گرفته شده است برابر با: جریمه‌ی ۶۳ هزار تومانی برای شهرهای غیرمرکز استان و ۸۴ هزار تومان برای مراکز استانی کلان‌شهرها و مناطق آزاد) است.

کد تخلف ۲۰۷۳

تخلف ۲۰۷۳ به منظور پرتاب زباله از خودرو در نظر گرفته شده است. این کد تخلف رانندگی، جریمه‌ای بالغ بر ۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزار تومان برای رانندگان متخلف در پی دارد.

کد تخلف رانندگی ۲۰۹۲

.عدم استفاده از کلاه ایمنی طبق قانون تخلف به حساب آمده و شما با کد تخلف رانندگی ۲۰۹۲ شناسایی خواهید شد. همچنین جریمه‌ی ۶۳ هزارتومانی خاطرتان را آزرده خواهد کرد.

کدهای تخلف ۲۱۱۱ و ۲۱۲۱

همراه نداشتن بین ۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزار تومان جریمه دارد.

در صورتی که گواهی‌نامه داشته باشید  اما تاریخ اعتبار آن گذشته باشد، نیز تخلفی با کد ۲۱۲۱ مرتکب شده‌اید که جریمه‌ی آن برابر با به همراه نداشتن گواهی‌نامه است.

کدهای تخلف ۲۰۲۸ و ۲۱۳۰

در صورت همراه نبودن بیمه شخص ثالث با راننده، جریمه‌ای بین ۱۰.۵ تا ۲۱ هزار تومان با کد تخلف ۲۱۳۰ برای وی درنظر گرفته می‌شود. راننده با کد تخلف ۲۰۲۸ شناسایی و مبلع ۵۲۰۰۰ تومان جریمه خواهد شد.

شما می‌توانید برای استعلام، تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث خود به لینک زیر مراجعه نمایید تا درگیر کدهای تخلف ۲۰۲۸ و ۲۱۳۰ نشوید:

https://bimeh.com/thirdparty

کد تخلف ۲۱۰۶

. در صورتی که رانندگان خودرو‌های سنگین پلاک بزرگتر بر ماشین خود نصب نکنند، کد تخلف ۲۱۰۶ شناسایی خواهند شد. جریمه‌ی این تخلف مبلغی بین ۱۰.۵ تا ۳۱.۵ هزارتومان خواهد بود.

 کدهای تخلف ۲۰۹۳ و ۲۱۶۰

عدم استفاده از کمربند ایمنی باعث تخلف با کد ۲۰۹۳ خواهد شد. باتوجه به محل وقوع تخلف بین ۲۱ تا ۶۳ هزارتومان به ازای هرنفر جریمه دارد.

چنانچه کمربندایمنی خود را در معابرشهری و روستایی نبسته باشید با کد تخلف ۲۱۶۰ شناساسیی شده و بین ۵.۱ تا۱۵.۳ هزار تومان جریمه خواهید شد.

استفاده پلیس از دوربین های ثبت کد تخلف
استفاده پلیس از دوربین های ثبت کد تخلف

کد تخلف ۲۰۱۸

عدم رعایت محدودیت‌های رانندگی مندرج در گواهینامه از تخلفات رانندگی به حساب می‌آید. کد تخلف رانندگی این قانون شکنی با کد ۲۰۱۸ شناسایی می‌شود. جریمه این تخلف بین ۳۵.۷ تا ۶۳ هزار تومان است.

کد تخلف ۲۰۰۱

وقتی در خیابان و جاده‌ها حرکات نمایشی از جمله دور درجا با خودرو یا تک‌چرخ زدن را انجام دهید، تخلفی با کد ۲۰۰۱ مرتکب می‌شوید. جریمه‌ی چنین تخلفی بین ۷۶.۵ تا ۱۵۷.۵ هزار تومان  است.

سایر کدهای تخلف راهنمایی و رانندگی

برخی از کدهای تخلف رانندگی پرکاربردتر به‌همراه عنوان تخلف آن‌ها را در زیر لیست کرده‌ایم:

 • کد تخلف ۲۱۶۴: حمل سرنشین اضافی با موتورسیکلت
 • کد تخلف کد تخلف ۲۰۰۵: حرکت به‌طور مارپیچ
 • کد تخلف ۲۰۰۶: حرکت با دنده عقب در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها
 • کد تخلف ۲۰۱۲: عدم رعایت حق تقدم عبور
 • کد تخلف ۲۱۲۱: نصب پلاک‌های متفرقه یا تغییر در استاندارد پلاک وسیله نقلیه
 • کد تخلف ۲۰۲۳: در آغوش داشتن اطفال حین رانندگی
 • کد تخلف ۲۰۲۴: حمل تیرآهن، ورق‌های فلزی و امثال آن‌ها بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوطه
 • کد تخلف ۲۰۳۸: توقف و سد معبر در سطح یا حریم تقاطع‌ها، میادین یا خط‌کشی‌های شطرنجی
 • کد تخلف ۲۰۴۱: سبقت از سمت راست در محورهای دولاینه
 • کد تخلف ۲۰۴۷: نداشتن یا ناخوانابودن پلاک
 • کد تخلف ۲۰۶۳: نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی
 • کد تخلف ۲۰۷۷: گردش به چپ یا راست در محل ممنوع
 • کد تخلف ۲۱۰۱: هرگونه توقف که منجر به سدمعبر یا اختلال در عبورومرور شود.
 • کد تخلف ۲۱۰۷: توقف وسایل نقلیه در پیاده‌رو
 • کد تخلف ۲۱۱۶: عدم وجود، نقص فنی یا تغییردادن رنگ هریک از چراغ‌های خودرو
 • کد تخلف ۲۱۲۴: بوق‌زدن در محل‌های ممنوع یا بوق‌ زدن غیرضروری و مکرر
 • کد تخلف ۲۱۵۷: سوارکردن سرنشین اضافی در خودروهای عمومی
 • کد تخلف ۲۱۶۲: سوارکردن سرنشین اضافی در خودروهای شخصی
 • کد تخلف۲۱۷۳: توقف در محل‌های اختصاصی جانبازان و معلولین
 • کد تخلف ۲۳۰۴: رانندگی در حالت مستی
 • کد تخلف ۲۳۰۵: عدم پرداخت عوارض آزادراه برای اتوبوس و کامیون دومحور
 • کد تخلف ۲۳۰۶: عدم پرداخت عوارض آزادراه برای کامیون سه‌محور، تریلی و نفت‌کش
استعلام و پرداخت خلافی خودرو
استعلام و پرداخت خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو و اطلاع داشتن از خلافی

بیمه دات کام، سامانه فروش آنلاین بیمه امیدوار است که با اشاعه فرهنگ رانندگی و اطلاع‌رسانی درباره کدهای تخلف و خلافی‌ها در نهایت منجر به رانندگی سالم و خسارت کمتر خودروها شود. در عین حال، در صورت هرگونه نیازی به اطلاعات یا خدمات بیمه‌ای نظیر  انواع بیمه خودرو نظیر بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه ماشین می‌توانید به سایت بیمه دات کام مراجعه نمایید. مشاوران متخصص بیمه دات کام نیز با شماره تماس ۰۲۱۴۳۷۲ پاسخگوی تمام سوالات شما خواهند بود.

ماخذ: سایت بیمه(https://bimeh.com/mag)

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.