چرا برندهای خودروسازی از لوله های اگزوز مصنوعی استفاده می کنند؟

لوله اگزوز مصنوعی
لوله اگزوز مصنوعی

در حال حاضر، لوله‌های خروجی مصنوعی اگروز  برای بیش تر برندهای خودرویی به کار می رود و در سال های اخیر، بسیار در انواع مدل های خودرویی کاربرد داشته است. برخی از مشتریان با آن موافق هستند، در حالی که برخی دیگر آن را دوست ندارند. در این مقاله قصد داریم علل استفاده از خروجی های مصنوعی اگزوز را بررسی کنیم.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

طبق نظر برخی از کارشناسان، اگر لوله‌های خروجی اگزوز برای عملکرد مورد استفاده قرار نگیرند، تولیدکنندگان نباید آن‌ها را بر روی هر خودرویی نصب کنند، با این حال، خودروسازان دلایل خاص خود را برای این کار دارند. در واقع، هدف اصلی از این ویژگی، که بیش تر برای ایجاد ظاهر اسپرت و خشن در نمای عقب خودروست، به نظر برخی افراد عجیب می‌آید، اما طراحی آن برای خودروی مورد نظر با چند هدف گوناگون دنبال می شود. در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که چرا برخی تولیدکنندگان خودرو از لوله‌های اگزوز مصنوعی به جای لوله‌های واقعی استفاده می‌کنند؟

حفظ زیبایی در نمای عقب خودرو

نخستین هدف از جانمایی لوله های اگزوز مصنوعی از سوی تولیدکنندگان که در برخی از مدل‌های خودرویی استفاده می‌کنند، ایجاد زیبایی و نمای اسپرت در نمای عقب خودروست. این لوله‌ها اغلب با پلاستیک سیاه در سپر خودرو تعبیه شده اند و سپس با یک حلقه کرومی از پلاستیک احاطه می‌شوند تا به مردم احساس شبیه‌سازی یک خروجی اگزوز واقعی را القا کند. علاوه بر این، استفاده از لوله های اگزوز مصنوعی در واقع، هماهنگی و ارتباط بین مهندسان و طراحان را کاهش می‌دهد، زیرا قبل از طراحی شکل و نمای کلی لوله های خروجی اگزوز، طراحان دیگر نیازی به مشورت و همکاری با مهندسان از دیدگاه نحوه عملکرد لوله های اگزوز ندارند. به طور مفید، این ویژگی به مهندسان امکان آن را می‌دهد که کار خود را به طور مستقل انجام دهند، در بیش تر موارد، نوک اگزوز واقعی به سمت زمین برای دفع گازها در زیر بامپر یا سمپر جانمایی می شود و طراحان خودرو هم برای حفظ ظاهر خودرو از خروجی های مصنوعی استفاده می کنند.

صرفه جویی در هزینه های تولید

استفاده یا عدم استفاده از لوله های اگزوز واقعی با هزینه تولید خودرو مرتبط است. در زمینه کارایی خط تولید، کوچک‌ترین مسائل می‌توانند منجر به هزینه‌های بزرگ شوند. به عبارت دیگر، اگر کارگر زمان کم تری برای هم‌ترازی لوله‌های خروجی با بامپر بگذارد، فرآیند تولید در نهایت با هزینه و خرج کم تری تمام می شود. همچنین به یاد داشته باشید، حذف یک نوار کرومی لوله های خروجی اگزوز، فرآیند ساده‌تر و ارزان‌تری را برای ساخت لوله خروجی اگزوز فراهم می‌کند.

پیش‌برد اهداف ایمنی

استفاده از لوله های اگروز واقعی نیز ارتباطی با جنبه ایمنی خودرو دارد، زیرا لوله‌های خروجی خودرو شما به خصوص در صورتی که موتور دمای بالایی داشته باشد یا از موتور در راندمان های بالا استفاده شده باشد، لوله های اگزوز به شدت داغ می‌شوند. این مسئله می‌تواند یک نگرانی کوچک برای کسانی باشد که لوله خروجی اگزوز خودرو را در بامپر یا سپر عقب خودرو جانمایی کرده اند، زیرا گرما و حرارت بالای لوله های اگزوز ممکن است در صورت احاطه شدن با پوشش پلاستیکی، باعث آب شدن بامپر شود.

بیشتر بخوایند: صدا خفه کن یا مافلر (muffler) چگونه کار می کند؟

علاوه بر این، حرارت بالای موتور باعث دمای بالای لوله های خروجی اگزوز می شود، حتا در برخی موارد این لوله ها از دمای بالا به رنگ سرخ تغییر رنگ می دهند، همین عامل می تواند سبب انبساط قابل توجه فلز خروجی اگزوز در قسمت بامپر شود، انبساط و انقباض این لوله ها می تواند باعث ترک یا شکستگی در سپر خودرو شود، بنابراین موقعیت نوک خروجی اگزوز هنگام رانندگی با موتور گرم در مقابل زمانی که خودرو برای مدتی خاموش شده است و سرد است، به مقدار قابل توجهی متفاوت است و تمامی این نکات در مسائل ایمنی و زیبایی خودرو اهمیت دارند.

حفظ زیبایی خودرو در طول زمان

لوله اگزوز مصنوعی
لوله اگزوز مصنوعی

لوله های اگروز کرومی واقعی ممکن است به مرور زمان کثیف شوند، به خصوص اگر خودرو پیشرانه دیزلی داشته باشد. این مسئله می‌تواند برای برخی از صاحبان خودرو که به بهداشت خودروی خود حساس هستند، نگران‌کننده باشد، زیرا انباشت دوده های سیاه و آلاینده های موتور، که از اگزوز خارج می شوند، ممکن است بخش انتهایی لوله های اگزوز و بامپر یا سپر  عقب خودروی شما را کثیف کند، که این مسئله در طول زمان از زیبایی و پاکیزگی خودرو شما می کاهد. به همین دلیل، برخی از تولیدکنندگان خودرو، لوله های خروجی اصلی اگزوز را به سمت زمین برای دفع گازها تعبیه می کنند و به جای آن، لوله‌های خروجی مصنوعی را در بامپر نصب می کنند تا از آسیب به ظاهر خودرو در طول زمان جلوگیری کنند.

البته در پایان باید بیان کرد زیبایی شناسی یک مسئله نسبی و مطابق با سلیقه افراد است و در مورد لوله‌های خروجی اگزوز به طور مصنوعی نیز همین طور است، بعضی از افراد آن‌ها را دوست دارند و بعضی دیگر نمی‌پسندند، بنابراین بهتر است با خودروی خود هر کاری که می‌خواهید بکنید و آن را مطابق با میل و سلیقه خود شخصی سازی کنید.

۳.۶ امتیاز از ۱۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.