سئات آتکا در یک قدمی بازار ؛ خودروسازان همچنان مشکل تأمین ارز دارند

سئات آتکا

چندی پیش بود که به طور رسمی خبر از مونتاژ سئات آتکا توسط خودروسازان راین دادیم و اکنون این خودرو در یک قدمی بازار ایستاده است.

فونیکس FX فونیکس FX مدیران 777 مدیران 777

سئات آتکا یک کراس اوور اسپانیایی است که با مشارکت گروه فولکس واگن در سال ۲۰۱۶ به بازار معرفی شد و در سال ۲۰۲۰ با فیس لیفت به نسبت جذابی در بازارهای مختلف حاضر شد. اکنون شرکت خودروسازان راین قصد دارد پس از راین R3 و پیکاپ رپچر، این کراس اوور دو دیفرانسیل اسپانیایی را در کارخانه خود مونتاژ کند. 

اخذ استانداردها، نبود ارز

طبق شنیده ها، خودروسازان راین تست های سئات آتکا را پشت سر گذاشته و استانداردهای لازم را برای تولید و عرضه این خودرو در ایران دریافت کرده است. قیمت سئات آتکا در بازار اروپا بیش از ۳۹ هزار یوروست و نمونه مورد نظر خودروسازان راین، حدود ۴۸ هزار یورو در بازار کشورهای دیگر به فروش می رسد. این امر یعنی چنان چه ارز دولتی در اختیار خودروسازان راین برای سفارش گذاری و تأمین قطعات قرار بگیرد، سئات آتکا احتمالاً با قیمتی در محدوده ۴ میلیارد تومان به بازار عرضه خواهد شد و چنان چه این موضوع (ارز دولتی) محقق نشود، قیمت سئات آتکا با جهشی چشم‌گیر به محدوده ۵ تا ۶ میلیارد تومان ورود خواهد کرد که عدد بسیار بالایی به نظر می رسد.

مشخصات فنی آتکا در ایران

خودروسازان راین قصد دارد لوکس ترین نسخه یعنی تریم Xperience این خودرو را با پیشرانه ۲ لیتری توربوشارژر TSI گروه فولکس واگن به بازار ایران عرضه کند. آتکا خودروسازان راین ۱۸۷ اسب بخار (۱۹۰PS) قدرت دارد و گشتاور ۳۲۰ نیوتن متر را تولید می کند. جعبه دنده این کراس اوور اروپایی و دو دیفرانسیل از نوع ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه تَر گروه فولکس واگن (DSG) است و توان را به چرخ های جلو و عقب می رساند.

امکانات ایمنی و رفاهی آتکا

از امکانات ایمنی و رفاهی سئات آتکا می توان به مواردی همچون هفت کیسه هوا، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش، سیستم کنترل لغزش، اتوهلد و ترمز پارک برقی، سیستم کنترل حرکت خودرو در سرازیری، کروز کنترل تطبیقی با قابلیت تشخیص فاصله از خودروی جلویی، رادار هشدار خروج از خط، تابلوخوان، رادار نقطه کور، سیستم تشخیص خواب آلودگی راننده، سیستم کمکی پارک، هشدار برخورد از جلو با قابلیت ترمزگیری خودکار و تشخیص عابر پیاده، سیستم کمکی رانندگی در ترافیک، هشدار ترافیک در عقب، سنسورهای پارک جلو و عقب، دوربین دنده عقب، دوربین ۳۶۰ درجه، سیستم پایش فشار باد تایرها، نور بالای هوشمند و… است.

سئات آتکا چه قیمتی خواهد داشت؟

چنان چه ارز دولتی در اختیار خودروسازان راین برای سفارش گذاری و تأمین قطعات قرار بگیرد، آتکا احتمالاً با قیمتی در محدوده ۴ میلیارد تومان به بازار عرضه خواهد شد.

سئات آتکا چه مشخصاتی دارد؟

خودروسازان راین قصد دارد لوکس ترین نسخه یعنی تریم Xperience این خودرو را با پیشرانه ۲ لیتری توربوشارژر TSI گروه فولکس واگن به بازار ایران عرضه کند.

آتکا چه امکاناتی دارد؟

از امکانات ایمنی و رفاهی سئات آتکا می توان به مواردی همچون هفت کیسه هوا، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز، سیستم کنترل پایداری و… اشاره کرد.

۵ امتیاز از ۲ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.