هیوندای آیونیک 5 N ؛ خودرویی تمام برقی اما کاملاً هیجان انگیز

هیوندای آیونیک 5 N

هیوندای آیونیک ۵ N را می توان یکی از جذاب ترین خودروهای برقی حال حاضر دنیا دانست که با طراحی حرفه ای خود می تواند کاملاً حس و حال یک خودروی اسپرت تمام بنزینی با گیربکس دوکلاچه را شبیه سازی کند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

یکی از مشکلات اساسی خودروهای تمام برقی این است که حس و حال عملکرد موتور بنزینی و گیربکس را نمی دهند و همین قضیه موجب می شود بسیاری مردم رانندگی با خودروهای برقی را نپسندند و با وجود شتاب بسیار بالایی که دارند، آن ها را کسل کننده بدانند.

هیوندای آیونیک 5 N

اما برخلاف دیگر خودروهای برقی، هیوندای آیونیک ۵ N را طوری آماده کرده اند که نه تنها صدای یک موتور احتراقی را شبیه سازی می کند، بلکه خروجی گشتاورش هم به گونه‌ای‌ست که حس و حال رانندگی با یک گیربکس دوکلاچه را به شخص می دهد.

مشخصات فنی هیوندای آیونیک ۵ N

هیوندای آیونیک 5 N

برای هیوندای آیونیک ۵ N از دو موتور الکتریکی استفاده شده است که هر کدام از آن ها یک محور را تغذیه می کنند و در مجموع می توانند ماکسیمم توان و گشتاور ۶۴۱ اسب بخاری و ۷۷۰ نیوتن متری را در حالت N Grin Boost برای خودرو فراهم کنند.

اما جدا از خروجی موتورهای برقی، مهم ترین ویژگی بخش فنی این خودرو برنامه ریزی موتورهاست که می تواند عملکرد آن ها را در شرایط و حالت های مختلف رانندگی در بهترین وضع ممکن قرار دهد تا دقیقاً آن چه راننده می خواهد در اختیارش قرار دهد.

مشخصات باتری هیوندای آیونیک ۵ N چیست؟

برای این خودرو از یک باتری ۸۴ کیلووات ساعتی استفاده شده است که با کمک گرفتن از جدیدترین تکنولوژی های دنیا قابلیت این را دارد تا طی ۱۸ دقیقه از ۱۰ درصد به ۸۰ درصد شارژ برسد. نکته مهم دیگر در مورد سیستم باتری های هیوندای آیونیک ۵ N این است که در حالت های مختلف رانندگی می تواند خروجی های متفاوت داشته باشد و موتورهای برقی را تغذیه کند.  

زمان شتاب گیری هیوندای آیونیک ۵ N چند ثانیه است؟

هیوندای آیونیک 5 N

نسخه N آیونیک ۵ در حالت معمولی می تواند در ۳.۵ ثانیه صفر تا صد را بزند، اما اگر راننده حالت N Grin Boost را انتخاب کند، زمان شتاب‌گیری ۰.۱ ثانیه سریع تر می شود و به عدد ۳.۴ ثانیه می رسد. در ضمن حداکثر سرعت این خودرو به دلیل تمام برقی بودن و نبود گیربکس، ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت است.

سیستم ترمزی سری N با بازیابی انرژی حیرت آور

سیستم ترمزی با قابلیت بازیابی انرژی یا Regenerative Braking این خودرو به حدی قوی و پیشرفته است که فقط در شرایط بحرانی و اورژانسی ترمزهای مکانیکی فعال می شوند و از سرعت چرخ ها کم می کنند.

طراحی ظاهری هیوندای آیونیک ۵ N

نسخه N از بابت ابعاد و اندازه کمی بزرگ تر شده و فاصله اش از سطح زمین نیز کم تر شده است، اما این تغییرات در مقابل اضافه شدن یک کیت بدنه حرفه ای اصلاً به چشم نمی آیند، زیرا تأثیری که کیت بدنه N بر روی آیرودینامیک خودرو گذاشته بسیار پررنگ تر است و علاوه بر اضافه کردن به جذابیت ظاهری این خودرو، عملکردش را هم بهتر کرده است.

منبع: Motor1.com

مشخصات باتری آیونیک ۵ N چیست؟

برای این خودرو از یک باتری ۸۴ کیلووات ساعتی استفاده شده است که با کمک گرفتن از جدیدترین تکنولوژی های دنیا قابلیت این را دارد تا طی ۱۸ دقیقه از ۱۰ درصد به ۸۰ درصد شارژ برسد.

زمان شتاب‌گیری آیونیک ۵ N چند ثانیه است؟

نسخه N آیونیک ۵ در حالت معمولی می تواند در ۳.۵ ثانیه صفر تا صد را بزند، اما اگر راننده حالت N Grin Boost را انتخاب کند، زمان شتاب‌گیری ۰.۱ ثانیه سریع تر می شود و به عدد ۳.۴ ثانیه می رسد.

۱ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.