ماجرای ماده 8 بیمه شخص ثالث چیست؟ چگونه خسارت خودروی نامتعارف را بگیریم؟ + ویدئو

ماده 8 بیمه شخص ثالث
ماده ۸ بیمه شخص ثالث

ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث، دریافت خسارت را برای خودروهای غیرمتعارف سخت کرده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

شاید تا به حال اصطلاح خودروی نامتعارف به گوشتان نخورده باشد، مگر اینکه تصادفی کرده باشید و مجبور شده باشید برای دریافت خسارت به بیمه مراجعه کنید. اگر خودرویی سوار می‌شوید که این روزها بالای ۴۰۰ میلیون تومان قیمت دارد، این مطلب را حتما تا انتها بخوانید.

بر اساس قانون بیمه شخص ثالث که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرده، هر خودرویی که قیمتش بیش از ۵۰ درصد دیه ماه‌های حرام باشد، نامتعارف به حساب می‌آید. ساده‌اش این می‌شود که امسال، یعنی سال ۱۴۰۱، هر خودرویی که قیمتش بالای ۴۰۰ میلیون تومان باشد، نامتعارف است.

اما چرا این قانون مهم است و شما باید در مورد آن بدانید؟ طبق ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث، اگر شما خودروی نامتعارف دارید و کسی با شما تصادف کند و مقصر باشد، خودروی شما شامل ماده ۸ می‌شود.

ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث می‌گوید که شرکت بیمه، باید خسارت خودروی شما را بر اساس قطعات متناظر گرانترین خودروی متعارف پرداخت کند و میزان خسارت خودروی شما ملاک نخواهد بود. بر اساس قانون، امسال خودروی دناپلاس، گرانترین خودروی نامتعارف بازار است – البته اگر قیمت‌ها بالاتر از این نرود- و خسارت شما فارغ از اینکه چه خودرویی داشته باشید، بر اساس قطعات خودروی دناپلاس پرداخت می‌شود.

به عنوان مثال، اگر شما یک سراتو یا حتی اچ سی کراس یا ۲۰۷ اتومات داشته باشید و در تصادف سپر و چراغ عقب شما آسیب دیده باشد، خسارت خودروی شما، بر اساس قیمت سپر و چراغ عقب دناپلاس پرداخت خواهد شد و مابقی خسارت را باید خودتان بپردازید.

تا سال گذشته، شما می‌توانستید از مالک خودروی مقصر شکایت کنید و بعد از طی مراحل طولانی قضایی، مابقی خسارت را از او بگیرید، اما قانون جدید مجلس، این راه را هم در سال ۱۴۰۱ بسته است و شما حتی با شکایت نیز نمی‌توانید مابقی خسارت را از مالک خودروی مقصر دریافت کنید.

اما برای مالکان خودروی نامتعارف، یک راه‌حل وجود دارد تا خسارتشان را به صورت کامل دریافت کنند. مالکان خودروی نامتعارف اگر بیمه بدنه داشته باشند، می‌توانند با مراجعه به شرکت بیمه‌ای خودروی خود را بیمه بدنه کرده‌اند، مابقی خسارت را از بیمه بدنه خود دریافت کنند.

به طور مثال، اگر خودروی شما در یک تصادف ۳۰ میلیون تومان خسارت دیده باشد و بیمه شخص ثالث مقصر تصادف، ۱۰ میلیون تومان خسارت پرداخت کرده باشد، در صورت داشتن بیمه بدنه، می‌توانید ۲۰ میلیون تومان مابقی خسارت خودرویتان را از بیمه بدنه خود دریافت کنید.

اینجاست که داشتن بیمه بدنه، علاوه بر پوشش‌های مهمی مانند سرقت کلی و جژئی، می‌تواند به کمک مالکان خودروی نامتعارف بیاید و خسارت آنها را جبران کند.

بیمه سرمد، یکی از بیمه‌های جوان و نوآور کشور است، که اقدام به فروش بیمه بدنه به صورت آنلاین کرده است و مالکان خودرو می‌توانند به صورت آنلاین این بیمه‌نامه را برای خودروی خود تهیه کنند.

در صورت بروز حادثه نیز، شما می‌توانید از خدمات آنلاین پرداخت خسارت بیمه سرمد استفاده کنید و بدون مراجعه به شعب بیمه سرمد، از خدمات این شرکت استفاده کنید.

همچنین، اگر خودرویی دارید که کمتر از ۷ سال از ساخت آن می‌گذرد، می‌توانید از پوشش افت قیمت هم برای خودروی خود استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات بیمه سرمد، می‌توانید با مرکز تماس ۲۴ ساعته ۱۵۱۶ سرمد تماس بگیرید و از مشاوران راهنمایی بگیرید و یا از طریق وب اپلیکیشن سرمد به آدرس https://webapp.sarmadins.ir/ به نمایندگی‌های این شرکت مراجعه کنید و از خدمات و تخفیفات بیمه بدنه سرمد استفاده کنید.

۱ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.