همه چیز در مورد ضد یخ (Coolant)

ضدیخ کولنت
ضدیخ کولنت

ضد یخ یکی از بخش های تشکیل دهنده سیستم خنک کاری موتورهای آب خنک است که ظرفیت گرمایی بالایی دارد و از جوش آوردن مخلوط خنک کننده و یا یخ زدن آن جلوگیری می کند. در این متن نکات مهم استفاده از ضد یخ و همچنین دلیل اهمیت استفاده از آن آورده شده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

ضد یخ یا کولنت (Coolant) چیست؟

ضد یخ یا کولنت (Coolant) یکی از مهم ترین بخش های تشکیل دهنده سیستم خنک کاری موتورهای آب خنک است که همراه با آب در مسیرهای خنک کاری جریان دارد. جریان ضد یخ به همراه آب در مجراهای موتور موجب می شود خنک کاری صورت گیرد و به این ترتیب، از بروز تنش های حرارتی که در اثر افزایش دما به وجود می آیند جلوگیری می شود.

حتماً بخوانید: سیستم خنک کاری موتور، اجزای تشکیل دهنده و وظایف آن ها

ویژگی های مهم ضد یخ چیست؟

مهم ترین ویژگی و خاصیت ضد یخ این است که ظرفیت گرمایی محلول خنک کاری را بالا می برد، یعنی دمای جوش محلول زیاد می شود و دمای انجماد آن نیز کم می شود. به این ترتیب، بازه عملکردی محلول خنک کاری در حالت مایع بیش تر می شود.

یکی دیگر از ویژگی های ضد یخ این است که خاصیت ضد خورندگی و ضد زنگ زدگی دارد. این خاصیت موجب می شود مجراهای سیستم خنک کاری موتور عمر بیش تری داشته باشند و میزان زنگ زدن و یا خوردگی آن ها کم تر شود. از این رو، همیشه در سیستم خنک کاری موتور باید از ضد یخ یا کولنت استفاده شود و کاربرد آن فقط مختص تابستان یا زمستان نیست.

آیا ضد یخ موجب خوردگی و زنگ زدگی بخش های خنک کاری می شود؟

تصور این که ضد یخ موجب زنگ زدگی می شود اشتباه است، برعکس استفاده نکردن از آن موجب خوردگی می شود. استفاده نکردن از ضد یخ و تنها جریان داشتن آب در سیستم خنک کاری، موجب زنگ زدگی و پوسیدگی بخش های مختلف سیستم خنک کاری موتور می شود. از این رو، اجزای درونی سیستم خنک کاری در صورتی که یک موتور به مدت زیادی ضد یخ نداشته باشد، زنگ می زنند و پوسیده می شوند. در این حال، اگر ضد یخ به آب موتور اضافه شود تمام پوسیدگی ها و زنگ هایی که در اثر آب به وجود آمده بودند از بین می روند و نشتی هایی که با زنگ پوشیده شده بودند سر باز می کنند. پس بهتر است همیشه در سیستم خنک کاری خودرو ضد یخ وجود داشته باشد تا عمر آن به واسطه خاصیت ضد زنگ ضد یخ بیش تر شود.

هر چند وقت یک بار باید ضد یخ را تعویض کرد؟

همان طور که گفته شد، یکی از ویژگی ضد یخ ها این است که خاصیت ضد خورندگی دارند که این خاصیت نیز به مرور از بین می رود. با از بین رفتن خاصیت ضد زنگ کولنت ها، زمان تعویض آن ها فرا می رسد. زمان دقیق تعویض ضد یخ ها مشخص نیست، زیرا بر حسب نوع ضد یخ عمر آن نیز می تواند کم یا زیاد باشد.

خودروسازها معمولاً خودروهای خود را ارتقا می دهند، به همین دلیل ممکن است در برخی سال ها از یک نوع کولنت برای یک مدل خودرو استفاده کنند و چند سال بعد سیستم خنک کاری را ارتقا دهند و نوع دیگری از ضد یخ را برای همان خودرو تعیین کنند. از این رو، بهترین راه برای فهمیدن زمان تعویض و نوع ضد یخ این است که به دفترچه راهنمای خودرو (User Manual) مراجعه کنید تا از آن با خبر شوید.

حتماً بخوانید: دلایل جوش آوردن خودرو چیست؟

چند نوع ضد یخ وجود دارد؟

ضدیخ کولنت
ضدیخ کولنت

۱- IAT ( Inorganic Additive Technology ) سبز رنگ ۲- OAT ( Organic Acid Technology ) 3- HOAT ( Hybrid Organic Acid Technology )

نکات مهم در مورد ضد یخ

۱- رنگ ضد یخ ربطی به کیفیت آن ندارد.

۲- ضد یخ های مختلف با رنگ ها مختلف دارای ساختار متفاوتی از هم هستند و به این دلیل به هیچ وجه نباید با هم مخلوط شوند. حتا برخی ضد یخ های همرنگ نیز ساختاری متفاوت دارند، به این ترتیب، بهتر است از نوع و ساختار ضد یخ اطمینان حاصل کنیم.

۳- میزان مخلوط شدن ضد یخ با آب را حتماً از روی بسته بندی ضد یخ و یا دفترچه راهنمای خودرو بخوانید، سپس آن ها را با هم مخلوط کنید. در بیش تر اوقات، نصف مخلوط را آب و نصف دیگر را ضد یخ تشکیل می دهد. در صورت کم بودن ضد یخ احتمال یخ زدن مخلوط در دماهای پایین وجود دارد.

۴- بهتر است آبی که برای سیستم خنک کاری استفاده می کنید املاح کمی داشته باشد، زیرا پس از مدتی املاح رسوب می کنند و به سیستم خنک کاری آسیب می زنند.

۵- وجود داشتن کف در مخلوط آب و ضد یخ می تواند بر اثر ورود هوا به واتر پمپ باشد. در این صورت بهتر است به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

۶- در صورت کثیف بودن و یا وجود زنگ آهن در آن بهتر است پس از مشورت با تعمیرکار، در صورت لزوم ضد یخ را عوض کنید.

۷- همان طور که گفته شد، عمر مفید ضد یخ ها با هم متفاوت اند، اما بهتر است هر دو سال یک‌بار با مراجعه به تعمیرگاه از سلامت مخلوط آب و ضد یخ خود مطمئن شوید.

۸- رنگ ضد یخ نشان دهنده کیفیت بالا یا پایین آن نیست. برای مثال، اگر ضد یخی سبز رنگ بود دلیلی وجود ندارد که کیفیت آن پایین باشد و همه ضد یخ های قرمز کیفیت بالایی ندارند.

۸- بهتر است هفته ای یک بار سطح مخلوط خنک کننده موتور را چک کنید و در صورت لزوم به آن بیافزایید. در صورت کاهش ناگهانی میزان زیادی از این مخلوط، بهتر است به دنبال نشتی و یا علت کاهش بگردید.

۹- در طول عمر خودرو ممکن است افراد مختلفی از آن استفاده کرده باشند و به همین دلیل احتمال به کارگیری محلول های مختلف برای آن خودرو وجود دارد، از این رو، بهتر است بعد از خرید خودروهای دست دوم و با کارکردهای بالا، ابتدا سیستم خنک کاری را شست‌وشو دهید و از ضد یخ توصیه شده توسط کارخانه برای خودرو استفاده کنید.

ویژگی های مهم ضد یخ چیست؟

مهم ترین ویژگی ضد یخ این است که ظرفیت گرمایی محلول خنک کاری را بالا می برد، یعنی دمای جوش محلول زیاد می شود و دمای انجماد آن نیز کم می شود. یکی دیگر از ویژگی های ضد یخ این است که خاصیت ضد خورندگی و ضد زنگ زدگی دارد. این خاصیت موجب می شود مجراهای سیستم خنک کاری موتور عمر بیش تری داشته باشند و میزان زنگ زدن آن ها کم تر شود.

هر چند وقت یک بار باید ضد یخ را تعویض کرد؟

با از بین رفتن خاصیت ضد زنگ کولنت ها، زمان تعویض آن ها فرا می رسد. زمان دقیق تعویض ضد یخ ها مشخص نیست، زیرا بر حسب نوع ضد یخ، عمر آن نیز می تواند کم یا زیاد باشد. بهترین راه برای فهمیدن زمان تعویض و نوع ضد یخ این است که به دفترچه راهنمای خودرو (User Manual) مراجعه کنید تا از آن با خبر شوید.

چند نوع ضد یخ وجود دارد؟

۱- IAT ( Inorganic Additive Technology ) سبز رنگ ۲- OAT ( Organic Acid Technology ) 3- HOAT ( Hybrid Organic Acid Technology )

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.