مبلغ حق بیمه شخص ثالث برای انواع خودرو سواری اعلام شد + جزئیات

بیمه شخص ثالث
بیمه شخص ثالث

جدول جزئیات حق بیمه پایه انواع وسایل نقلیه برای بیمه اجباری شخص ثالث در سال جاری از سوی بیمه مرکزی اعلام شد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار به نقل از فارس: با توجه به اینکه نرخ دیه کامل یک انسان در سال جاری از سوی قوه قضائیه برای ماه‌های عادی ۶۰۰ میلیون تومان و برای ماه‌های حرام ۸۰۰ میلیون تومان اعلام شد که این نرخ دیه نسبت به سال گذشته از افزایش ۲۵ درصدی برخوردار شد، اما بیمه مرکزی نرخ بیمه شخص ثالث برای وسایل نقلیه را نسبت به سال گذشته از رشد ۲۱ درصدی برخوردار شد.
حد اقل بیمه شخص ثالث مربوط به پراید،‌پی کی و سپند ۲ میلیون و ۷۷۶ هزار تومان و حداکثر حق بیمه مربوط به اتوبوس ۴۴ نفره ۱۷ میلیون ۵۸۴ هزار تومان است.
بر این اساس حق بیمه پایه سالیانه انواع وسایل نقلیه برای بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه در سال ۱۴۰۱ برای تعهدات بدنی (دیه) ۸ هزار میلیون ریال و تعهدات مالی ۲۰۰ میلیون ریال و با اعمال تخصیص کرونا اعلام کرد.

بیمه شخص ثالث
بیمه شخص ثالث

طبق قانون بیمه شخص ثالث اخذ الحاقیه افزایش تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث برای بیمه‌نامه‌هایی که تاریخ شروع پوشش آنها قبل از یک فروردین ۱۴۰۱ بوده است منتفی می‌باشد با این وجود در خصوص آن دسته از بیمه‌نامه‌های شخص ثالثی که شروع پوشش آنها از تاریخ یک فروردین ۱۴۰۱ تا ۸ فروردین امسال بوده و با تعهدات سال قبلی صادر شده‌اند از آنجا که مطابق قانون بیمه شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵ تعهدات بدنی بیمه‌نامه شخص ثالث باید به میزان دیه ماه‌های حرام باشد، شرکت‌های بیمه مکلف هستند به نحو مقتضی به این قبیل بیمه‌گذاران اطلاع‌رسانی کنند تا نسبت به افزایش تعهدات بدنی بیمه‌نامه‌های خود به میزان مقرر در قانون مذکور اقدام نمایند.
همچنین در صورتی که بیمه‌گذاران برای جبران خسارت‌های مالی تقاضای افزایش تعهدات مالی داشته باشند شرکت‌های بیمه موظف هستند با اخذ حق بیمه مربوط نسبت به صدور الحاقیه افزایش تعهدات مالی بیمه شخص ثالث اقدام کنند.
بر اساس قانون به حق بیمه هر خودرو مبلغ مقرر مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.

بیمه شخص ثالث
بیمه شخص ثالث
به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.