۱۰ خودروی گران قیمت فروخته شده در سال ۲۰۱۹

لامبورگینی وننو رودستر مدل 2014
در سال ۲۰۱۹ خودروهای ارزشمندی فروخته شدند که در این فهرست به ۱۰ نمونه از گران قیمت ترین آن ها خواهیم پرداخت.
از اشتباه در خواندن رقم درنظر گرفته شده برای تنها نمونه از پورشه تایپ ۶۴ گرفته تا کاهش میانگین فروش خودروها در حراجی مانتری، سال پرفراز و نشیبی را در حراجی های مختلف پشت سر گذاشتیم. در فهرست زیر به ۱۰ نمونه از گران ترین خودروهای فروخته شده در سال ۲۰۱۹ می پردازیم که از خودروهای کلاسیک تا سوپراسپرت های مدرن را شامل می شود.
۱۰٫ فراری F2002 فرمول یک
فراری F2002 فرمول یک
قیمت فروش: ۶,۶۴۳,۷۵۰ دلار
این خودرو به تازگی در حراجی “RM Sotheby’s” در شهر ابوظبی فروخته شد. فراری F2002 قرمزرنگ توسط «مایکل شوماخر» در سال ۲۰۰۲ رانده شد. این خودروی پرافتخار سه مقام قهرمانی را برای شوماخر افسانه ای در سال ۲۰۰۲ فراهم آورد. قسمتی از مبلغ فروش فراری فرمول یک شوماخر به خیریه وی اهدا شد.
فراری F2002 فرمول یک
۹٫ فراری ۲۵۰ GT PF کبریولی مدل ۱۹۵۸
فراری 250 GT PF کبریولی مدل 1958
قیمت فروش: ۶,۸۰۰,۰۰۰ دلار
«فراری PF Cab» یکی از خودروهای کمیاب، زیبا و جذاب ساخته شده توسط خودروساز ایتالیایی است. خودروی مورد بحث ما یکی از تنها ۴ نمونه ساخته شده توسط «پینین فارینا» با بهره گیری از خروجی های هوای روی گلگیر، گل سپرهای کرومی و پوشش مخصوص چراغ های جلو محسوب می شود. این خودرو پس از بازسازی حرفه ای، جوایز متعددی را در نمایشگاه های خودروهای کلاسیک کسب کرده است. باتوجه به قیمت رو به رشد خودروهای کلاسیک فراری، ۲۵۰ GT PF با قیمتی نزدیک به ۷ میلیون دلار فروخته شد.


۸٫ پاگانی زوندا Aether مدل ۲۰۱۷
پاگانی زوندا Aether مدل 2017
قیمت فروش: ۶,۸۱۲,۵۰۰ دلار
امروز خرید یکی از خودروهای «پاگانی» تقریباً غیرممکن است. مدت زمان انتظار برای تحویل گرفتن یکی از مدل های پاگانی طولانی است و معمولاً افرادی که قصد فروش خودروی شان را دارند، به صورت خصوصی معامله های خود را انجام می دهند. در سه سال گذشته تنها ۷ دستگاه پاگانی در حراجی های مختلف فروخته شده که تنها یک نمونه آن زوندا بوده است. بااین وجود، یکی از کمیاب ترین نمونه های زوندا با نام Aether در حراجی ابوظبی RM Sotheby’s فروخته شد. این خودرو یک رودستر خاص بود که برپایه مدل ۷۶۰ تولید شده است. پیشرانه ۱۲ سیلندر این خودرو نیز تقویت شده و از جعبه دنده ۶ دنده دستی بهره می برد. پاگانی زوندا Aether قیمت پیشنهادی ۴٫۵ میلیون دلاری خود را رد کرد و با قیمت ۶٫۸ میلیون دلار فروخته شد.

۷٫ فراری ۲۵۰ GT SWB کوپه مدل ۱۹۶۳
فراری 250 GT SWB کوپه مدل 1963
قیمت فروش: ۷,۵۹۵,۰۰۰ دلار
با بهره گیری از پیشرانه ۱۲ سیلندر و جعبه دنده اصلی، ویل بیس کوتاه تر، ترمزهای دیسکی در هر چهار چرخ، یکی از ۱۶۶ بدنه استیل SWB و… فراری ۲۵۰ GT SWB یکی از رؤیایی ترین خودروهای فراری به شمار می رود. همچنین این نمونه یکی از معدود مدل های Lusso از ۲۵۰ GT است. قیمت نمونه قرمزرنگ مورد بحث ما پیش از شروع حراجی Gooding & Company بین ۶ تا ۸ میلیون دلار درنظر گرفته شده بود. سرانجام این خودرو در حراجی مذکور به قیمت تقریبی ۷٫۶ میلیون دلار فروخته شد.
فراری 250 GT SWB کوپه مدل 1963
۶٫ فورد جی تی ۴۰ پروتوتایپ رودستر مدل ۱۹۶۵
فورد جی تی 40 پروتوتایپ رودستر مدل 1965
قیمت: ۷,۶۵۰,۰۰۰ دلار
اولین نمونه از تنها ۵ دستگاه تولید شده از GT40 رودستر که توسط رانندگان مشهور همچون «کارول شلبی» و «کن مایلز» تست شده بود. افزون بر این، خودروی مورد بحث تنها نمونه ای است که تمامی تجهیزات و قطعات اصلی خود را حفظ کرده است. فورد جی تی ۴۰ رودستر تاکنون جوایز معتبری از جمله بهترین خودرو در نمایشگاه کنکورس د الگانس در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۱۸ و حضور در جمع بهترین های نمایشگاه Quail Motorsports را در کارنامه دارد. این خودرو در نمایشگاه مانتری سال ۲۰۱۴ با قیمت ۶٫۹۳ میلیون دلار فروخته شد، اما قیمت این خودرو در حراجی ماه آگوست RM Sotheby’s به ۷٫۶۵ میلیون دلار افزایش یافت.

۵٫ فراری ۲۵۰ GT SWB کوپه مدل ۱۹۶۲
فراری 250 GT SWB کوپه مدل 1962
قیمت: ۸,۱۴۵,۰۰۰ دلار
یکی از دو فراری ۲۵۰ GT SWB موجود در فهرست که با شماره شاسی ۳۳۵۹ GT تولید شده است. این خودرو نمونه ۱۳۲ از ۱۶۵ نمونه SWBساخته شده است که از بدنه استیل بهره می برد. خودرو توسط تیم بازسازی خودروهای کلاسیک فراری بازسازی شده و در حالت روز اول خود قرار دارد. با وجود این که بالاترین پیشنهاد در سال ۲۰۱۶ برای این خودرو، ۹٫۲ میلیون دلار بود، اما فراری ۲۵۰ GT SWB کوپه در سال جاری با قیمت ۸٫۱۴ میلیون دلار فروخته شد.

۴٫ لامبورگینی وننو رودستر مدل ۲۰۱۴
لامبورگینی وننو رودستر مدل 2014
قیمت: ۸,۳۳۷,۱۸۲ دلار
حراجی “Bonhams” سوئیس سال ۲۰۱۹ یکی از عجیب ترین رویدادها بود. در این حراجی ۲۵ خودروی لوکس و سوپراسپرت متعلق به «تئودورو مانگ»، پسر رئیس جمهور گینه استوایی، فروخته شدند. وی به جرم استفاده از بیت المال برای خرید خودروهای گران قیمت و پول شویی، محکوم به فروش تمامی خودروهای کلکسیون شخصی خود شد. لامبورگینی وننو رودستر وی یکی از تنها ۷ نمونه ساخته شده محسوب می شود که کارکرد بسیار کمی دارد. این خودرو قیمت پیشنهادی ۵٫۵ میلیون دلار را نیز رد کرد تا به گران قیمت ترین لامبورگینی فروخته شده در حراجی های عمومی تبدیل شود.

۳٫ فراری ۲۵۰ کالیفرنیا LWB اسپایدر مدل ۱۹۵۸
فراری 250 کالیفرنیا LWB اسپایدر مدل 1958
قیمت: ۹,۹۰۵,۰۰۰ دلار
در سال ۲۰۱۹، قیمت خودروهای فراری با کاهش ۲ تا ۶ درصدی مواجه شد. در این میان، مدل های «اسپایدر فراری»، با کاهش ۲ درصدی، بهترین عملکرد را داشتند. رتبه سوم فهرست به «فراری ۲۵۰ کالیفرنیا» لانگ ویل بیس مدل ۱۹۵۸ اختصاص یافت که در شرایط بسیار مناسبی به سر می برد. این خودرو، که از بدنه استیل و پوشش چراغ های جلو بهره می برد، در سال ۲۰۱۴ با قیمت ۸٫۸ میلیون دلار فروخته شد، اما در سال ۲۰۱۹ رکورد جدیدی برای آن ثبت شد و با قیمتی نزدیک به ۱۰ میلیون دلار فروخته شد.

۲٫ آلفارومئو ۸C 2900B تورینگ برلینتا مدل ۱۹۳۹
آلفارومئو 8C 2900B تورینگ برلینتا مدل 1939
قیمت: ۱۸,۵۶۳,۶۰۵ دلار
«آلفارومئو ۸C 2900B» به عنوان یکی از زیباترین و خاص ترین خودروهای ساخته شده در صنعت خودروسازی محسوب
می شود. از این خودرو کمتر از ۵۰ دستگاه تولید و تنها ۵ نمونه با بدنه تورینگ برلینتا عرضه شد. خودروی مورد بحث ما بیش از ۴۰ سال در یک خانواده نگهداری شده و هیچ گاه بازسازی کاملی را تجربه نکرده بود. از پنج نمونه ساخته شده، یک نمونه در موزه آلفارومئو در ایتالیا نگهداری می شود و سه نمونه دیگر در دهه ۲۰۰۰ بازسازی شدند. با بهره گیری از پیشرانه ۸ سیلندر خطی سوپرشارژ ۲٫۹ لیتری، ۸C 2900B سریع ترین خودروی پیش از جنگ جهانی دوم محسوب می شد. قیمت پیشنهادی برای این خودرو ۱۹ میلیون دلار بود. محصول جذاب آلفارومئو سرانجام با قیمت ۱۸٫۵۶ میلیون دلار فروخته شد تا رتبه دوم گران ترین خودروهای فروخته شده در سال ۲۰۱۹ قرار گیرد.

۱٫ مک لارن F1 LM کوپه مدل ۱۹۹۴
مک لارن F1 LM کوپه مدل 1994
قیمت: ۱۹,۸۰۵,۰۰۰ دلار
درنهایت به رتبه نخست گران ترین خودرو سال ۲۰۱۹ می رسیم، خودرویی که به راستی لایق این مقام است. «مک لارن F1» در نظر بسیاری از علاقه مندان به خودرو یکی از برترین ابرخودروهای تاریخ است، حال آنکه مدل LM کوپه باشد. با
بهره گیری از شاسی و بدنه فیبرکربنی و آلومینیومی، پیشرانه ۱۲ سیلندر ب ام و، طراحی صندلی راننده در قسمت میانی و درهای خفاشی، مک لارن F1 بدون شک یکی از نمادین ترین خودروهای تاریخ است. پیشرانه ۱۲ سیلندر F1 در مدل های معمولی ۶۲۷ اسب بخار قدرت تولید می کند، اما در مدل مخصوص LM محدودیت های پیشرانه برداشته شده و قدرت به ۶۸۰ اسب بخار می رسد. افزون بر این، کیت داون فورس بالا شامل خروجی های هوای روی گلگیر، باله عقب، بادشکن جلو و… به همراه خنک کن جعبه دنده، دو رادیاتور بیشتر و سیستم اگزوز قدرتمند نیز روی نمونه LM نصب شده است. مک لارن تنها دو نمونه از مدل LM را برای استفاده در شهر تولید کرده و نمونه مورد بحث ما، بعدها به مدل LM تبدیل شده است. این خودروی افسانه ای با قیمتی نزدیک به ۲۰ میلیون دلار فروخته شد تا چهاردهمین خودروی گران قیمت تاریخ حراجی ها و گران ترین خودرو با مدل بعد از دهه ۶۰ میلادی عنوان گیرد.

ارشیا شیخ الاسلامی
پایگاه خبری اسب بخار

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777
به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.