افتتاح خط تولید اتوبوس برقی ایران‌ خودرو دیزل

اتوبوس برقی آتروس
اتوبوس برقی آتروس

صبح امروز ایران خودرو دیزل طی مراسمی با حضور وزیر صمت، خط تولید اتوبوس برقی شهری خود را افتتاح و در همین حال تعدادی از آن ها نیز تحویل شهرداری داد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

پس از گذشت دو سال از نخستین رونمایی این اتوبوس برقی، بالاخره امروز مورخ ۷ آذر ماه، خط تولید این اتوبوس با نام e Atros و با ظرفیت سالیانه ۴۰۰۰ دستگاه افتتاح شد. در این مراسم علاوه بر وزیر صنعت، معدن و تجارت یا همان صمت، معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو)، مدیران عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو و ایران‌خودرو دیزل، شهردار استان کرج، اصحاب رسانه و… نیز حضور داشتند.

سخنرانی علیمردان عظیمی؛ مدیرعامل ایران خودرو

علیمردان عظیمی

 این مراسم علیمردان عظیمی، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، طی سخنانی بیان کرد که برقی‌ سازی در صنعت خودرو سال‌ هاست که در جهان مورد توجه است، اما ‌در خودروسازی ما جایگاهی نداشته و از زمان آغاز به کار آقای علی آبادی، این موضوع به طور جدی تری مورد توجه قرار گرفته است. وی خاطر نشان کرد، البته در این راه تنها خودروساز و وزارت صمت نباید دخیل باشند و سایر وزارتخانه ها و دستگاه ها نیز باید به کمک ما بیایند. علیمردان عظیمی همچنین بیان کرد که بر اساس اقدامات انجام شده و برنانه ریزی های صورت گرفته، پیش‌بینی می‌شود تا ١.۵ سال آینده، تولید خودروی برقی در ایران خودرو به مرحله تجاری‌سازی برسد.

اتوبوس برقی ای آتروس

اتوبوس برقی آتروس موسوم به e Atris از پک باتری ۳۵۰ کیلووات ساعتی بهره مند است. حداکثر قدرت این اتوبوس، ۴۸۰ اسب بخار و گشتاور ان نیز ۳۵۰۰ نیوتن متر ذکر شده است. نایب رییس هیات مدیره شرکت ایران خودرو دیزل، با اشاره به قابلیت شیب روی ۲۰ درصدی اتوبوس ای-آتروس با ۸۰ مسافر و ذخیره انرژی در هنگام ترمزگیری، بیان کرد که ای آتروس در مدت زمان حدود سه ساعت به طور کامل شارژ شده و می تواند حدود ۲۵۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد. موتور و باتری های این اتوبوس به ترتیب دارای ۵ و ۸ سال گارانتی هستند.
تولید شارژر و ایستگاه های شارژ این اتوبوس نیز طی قراردادی به شرکت مپنا واگذار شده است

بر اساس قرارداد خرید اولین اتوبوس برقی آتروس توسط شهرداری استان کرج، ۴۰ دستگاه از این اتوبوس برای حمل و نقل شهری این استان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

گالری تصاویر

اتوبوس برقی آتروس چه مشخصاتی دارد؟

اتوبوس برقی آتروس موسوم به e Atris از پک باتری ۳۵۰ کیلووات ساعتی بهره مند است. حداکثر قدرت این اتوبوس، ۴۸۰ اسب بخار و گشتاور ان نیز ۳۵۰۰ نیوتن متر ذکر شده است.

اتوبوس e Atros چه میزان پیمایش دارد؟

ای آتروس در مدت زمان حدود سه ساعت به طور کامل شارژ شده و می تواند حدود ۲۵۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد.

۵ امتیاز از ۴ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.