چرا هزینه بیمه خودروها متفاوت است؟

بیمه خودرو
بیمه خودرو

با یک گشت‌وگذار در میان بیمه‌نامه‌های خودرو، سردرگمی مهمان شما خواهد شد! یکی از پرتکرارترین سوالاتی که هنگام انتخاب و خرید بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه یا سایر بیمه‌نامه‌های خودرو به ذهن ما می‌آید این است که چرا هزینه بیمه خودروها متفاوت است؟

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

متاسفانه یا خوشبختانه باید بدانید تعیین حق بیمه، به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد؛ از کاربری و مدل خودروی شما گرفته تا میزان حق بیمه‌ پایه‌ای که توسط بیمه مرکزی در هر سال تعیین می‌شود. از شما دعوت می‌کنیم در این مطلب همراه ما باشیم تا نگاهی دقیق به عوامل موثر بر تعیین هزینه بیمه خودروها داشته باشیم و بهترین پلتفرم برای انتخاب و خرید بیمه خودرو را بشناسیم.

انواع بیمه خودرو کدام است؟ ۴ بیمه‌نامه دوست‌داشتنی برای رانندگان

پیش از آنکه به سوال «چرا هزینه بیمه خودروها متفاوت است؟» بپردازیم، بهتر است تعیین کنید چه بیمه‌ای برای خودروی شخصی خود مایلید تهیه کنید. در حال حاضر چهار بیمه‌نامه اصلی برای وسایل نقلیه شخصی وجود دارد که در ادامه با هر چهار مورد بیشتر آشنا خواهیم شد.

  • بیمه شخص ثالث؛ تنها بیمه‌نامه اجباری ماشین و پوشش‌دهنده خسارت‌های وارده به اموال شخص ثالث تصادف و سرنشینان و مصدومان حوادث رانندگی.
  • بیمه بدنه؛ بیمه‌نامه اختیاری و پوشش‌دهنده خسارت‌های وارده به بدنه خودرو.
  • بیمه حوادث راننده؛ بیمه‌نامه اختیاری و پوشش‌دهنده خسارت‌های جانی وارده به راننده (حتی در صورت مقصربودن در تصادف).
  • بیمه خودروی بین‌الملل؛ بیمه اختیاری که به آن بیمه کارت سبز هم می‌گویند. پوشش‌دهنده حوادث و صدمات وارده به خودرو در ۴۸ کشور دنیا.

مانند زمانی که به‌سراغ پرداخت مالیات خودرو جهت تعویض پلاک می‌روید و هزینه مالیات شما بر اساس عوامل مختلفی مانند مدل خودرو تعیین می‌شود، هزینه بیمه هم خارج از نوع آن، به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر در ادامه این مطلب همراه ما باشید، با تک تک این عوامل به‌صورت کامل آشنا خواهیم شد.

بیمه خودرو
بیمه خودرو

عوامل موثر بر تعیین هزینه بیمه خودرو را بشناسید

در این بخش، به معرفی و بررسی ۵ عامل اصلی که سبب می‌شود هزینه بیمه خودروها متفاوت باشد، می‌پردازیم. همچنین اگر تا انتهای این مقاله به خواندن ادامه بدهید، یک روش ساده و کاربردی برای خرید و تمدید بیمه، پرداخت عوارض خودرو و سایر خدمات خودرو به شما معرفی خواهیم کرد.

۱. حق بیمه پایه ابلاغ‌شده توسط بانک مرکزی؛ ساده‌ترین علت تفاوت هزینه بیمه خودرو

یکی از ساده‌ترین دلایل تغییر هزینه بیمه‌ها، حق بیمه پایه ابلاغ‌شده در هر سال توسط بانک مرکزی است. این حق بیمه که بر اساس مبلغ دیه یک انسان کامل تعیین می‌شود، پایه و اساس هزینه بیمه در سال جاری به‌شمار می‌آید.

برای مثال در سال ۱۴۰۱، دیه یک انسان کامل توسط قوه قضائیه، بانک مرکزی کف و سقف بیمه شخص ثالث را ۲۰ و ۴۰۰ میلیون تومان تعیین کرد. بنابراین بسیار مهم است که بیمه‌نامه شخص ثالث یا بیمه بدنه شما در چه تاریخی صادر شده است. چرا که ممکن است مشمول قوانین جدید یا قدیمی بانک مرکزی در خصوص حق بیمه پایه شوید.

۲. میزان تخفیف بیمه؛ سوابق بیمه‌نامه شما اهمیت دارند!

دومین علت هزینه‌های مختلف بیمه‌نامه خودرو، میزان تخفیفات شرکت یا تخفیفات بیمه‌نامه شخص شما است. شرایطی را تصور کنید که سال‌ها مشتری یک بیمه‌گر بوده و حالا قصد تعویض شرکت بیمه خود را دارید. اگر جزو آن دسته از رانندگان محتاطی باشید که سال‌ها هیچ تصادفی نداشته‌اند، احتمالا از هزینه بالای بیمه‌های جدید شگفت‌زده خواهید شد؛ چرا که در صورت عدم داشتن خسارت، به‌صورت سالیانه از ۵% تخفیف بیشتر بهره‌مند خواهید شد.

همچنین شرکت‌های بیمه‌گر می‌توانند با کسب مجوز از بیمه مرکزی کشور، تا سقف ۲.۵ درصد تخفیف دوره‌ای در هزینه‌های بیمه‌نامه‌های خود اعمال کنند.

۳. جریمه دیرکرد در بیمه شخص ثالث؛ علت ناخوشایند اختلاف قیمت بیمه

ممکن است در دو ماه مختلف برای تمدید بیمه شخص ثالث خودروی خود اقدام کرده باشید و متوجه شوید که در یکی از ماه‌ها، هزینه تمدید بیمه‌نامه تا حد چشم‌گیری افزایش داشته است. در چنین شرایطی، متاسفانه باید احتمال بدهید که دچار جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث شده‌اید.

بیمه شخص ثالث یک بیمه‌نامه اجباری در کشور است. به همین دلیل بلافاصله پس از پایان اعتبار این بیمه‌نامه حیاتی، شمارش معکوس شروع می‌شود. به زبان ساده هر یک روزی که از پایان اعتبار بیمه شخص ثالث شما بگذرد، مشمول جریمه مشخصی خواهید بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم همیشه چندین روز پیش از اتمام اعتبار بیمه شخص ثالث خودرو، نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

بیمه خودرو
بیمه خودرو

۴. کاربری خودرو؛ چهارمین علت برای آنکه هزینه بیمه خودروها متفاوت است

کاربری خودرو، یکی دیگر از عوامل تعیین قیمت بیمه‌نامه است. معمولا آن دسته از خودروهایی که در معرض حوادث و صدمات بیشتری هستند، ملزم به پرداخت حق بیمه بیشتری خواهند بود. بنابراین خودروهای امدادی، خودروهای تعلیم رانندگی، تاکسی‌های درون و برون شهری و انواع خودروی مسافرکش، هزینه بیمه بیشتری باید بپردازند.

با این حال بهتر است برای محاسبه دقیق هزینه بیمه‌نامه وسیله نقلیه خود، از ابزارهای هوشمند استفاده کنید. برای مثال با ورود به وبسایت itoll.ir می‌توانید نسبت به محاسبه دقیق بیمه‌نامه مد نظر خود، در کمتر از چند دقیقه، اقدام کنید.

۵. مشخصات خودرو؛ آخرین فاکتور تعیین هزینه بیمه‌نامه خودرو

در نهایت یکی از ساده‌ترین اما مهم‌ترین پاسخ‌ها به سوال «چرا هزینه بیمه خودروها متفاوت است؟»، مشخصات خودروی شما است. نگاهی به لیست زیر بیندازید و با سوالاتی که در این بخش، هزینه بیمه‌نامه را تعیین می‌کنند، آشنا شوید.

  • خودروی شما چند سیلندر است؟
  • سال ساخت خودرو چه زمانی است؟
  • مدل خودرو چیست؟
  • کشور سازنده خودرو کجاست؟
  • نوع خودرو چیست؟

پاسخ این سوالات، تعیین‌کننده مشخصات خودروی شما در خرید یا تمدید بیمه خودرو خواهد بود. اما برای آنکه در کمتر از چند دقیقه بتوانید تمامی این عوامل و فاکتورها را تعیین کنید و از هزینه کامل انواع بیمه خودروی خود مطلع شوید، ما برای شما یک راه حل ساده، رایگان، سریع و هوشمند داریم.

بیمه خودرو
بیمه خودرو

ارزان‌ترین بیمه خودرو را از کجا بگیریم؟ آیتول، دستیار همه‌کاره رانندگان

در این مقاله به‌طورکامل به سوال «چرا هزینه بیمه خودروها متفاوت است» پاسخ دادیم. آیتول یک سامانه اینترنتی است که با هدف ارائه خدمات الکترونیکی خودرو به رانندگان ایجاد شد. در حال حاضر شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت آیتول به آدرس itoll.ir وارد بخش خدمات بیمه شوید. در این بخش می‌توانید با واردکردن اطلاعات خودروی خود، در میان ده‌ها بیمه‌نامه بگردید و بهترین و ارزان‌ترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین در آیتول امکان انتقال تخفیفات بیمه و صدور بیمه‌نامه الکترونیکی در کمتر از ۲ ساعت نیز برای شما رانندگان محترم فراهم است.

آیا سوالی درباره نحوه استفاده از وبسایت آیتول دارید؟ کارشناسان آیتول با شماره تلفن ۰۲۱۸۹۵۱۸۰۱۰ در هر ساعتی از شبانه‌روز همراه شما خواهند بود.

۴.۲ امتیاز از ۵ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.