نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث
نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است که ماشین و موتور‌سیکلت موظف به تهیه آن هستند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

ولی احتمالاً برای شما نیز پیش آمده که هنگام فروش خودرو خود، از نحوه انتقال مزایا و تخفیف‌های بیمه شخص ثالث آگاه نیستید. آیا می‌توان تخفیف بیمه شخص ثالث را به فرد دیگری فروخت؟ آیا هنگام انتقال بیمه به پلاک جدید، همه تخفیف‌های آن از بین خواهد رفت؟ ما در این مقاله به بررسی جدید‌ترین قوانین انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث و مدارک مورد‌نیاز آن می‌پردازیم. تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید تا پاسخ همه سوالات خود را پیدا کنید.

قانون جدید انتقال بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

تا سال ۱۳۹۹، هنگام فروش خودرو، مالک می‌توانست مزایای رانندگی ایمن و استفاده نکردن از بیمه ماشین خود را در قالب انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث، به مشتری بفروشد. ولی از سال ۱۴۰۰ قوانین بیمه به‌طور‌کل تغییر کرد و با راننده‌محور شدن بیمه شخص ثالث، دیگر امکان انتقال تخفیف‌ها به شخص دیگر وجود نداشت. یعنی، هنگام خرید بیمه، باید شماره گواهینامه شخصی که بیشترین استفاده را از ماشین دارد، در بیمه ثبت شود. مزیت این تغییر، ثبت خلافی و نمره منفی گواهینامه برای راننده است و نه مالک خودرو. با‌این‌حال، تغییر قانون به معنای از‌بین‌رفتن تخفیف و مزایای بیمه شخص ثالث نیست. در ادامه شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث را بررسی کرده‌ایم.

امکان انتقال بیمه شخص ثالث به چه افرادی وجود دارد؟

با وجود راننده‌محور شدن بیمه شخص ثالث، امکان انتقال تخفیف هنوز هم وجود دارد. انتقال تخفیف بیمه به فرد دیگر، فقط از بین خانواده درجه یک، یعنی والدین، همسر و فرزندان امکان‌پذیر است. همچنین، اگر قصد خرید ماشین جدید با پلاکی به‌نام خود را داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید مزایای بیمه خودرو قبلی را به خودرو جدید منتقل کنید. در هر دو حالت، ابتدا با استعلام و پرداخت خلافی خودرو باید بدهی خود را به راهنمایی رانندگی جبران کنید؛ سپس اقدامات لازم برای انتقال پلاک و بیمه شخص ثالث را انجام دهید. در ادامه شرایط انتقال تخفیف به دو گروه خانواده درجه یک و پلاک جدید را بررسی خواهیم کرد.

انتقال بیمه شخص ثالث به پلاک جدید

هر مالک می‌تواند تخفیف بیمه خودرو خود را به شرط فروش به ماشین خریداری‌شده منتقل کند. البته خودرو جدید باید از نظر کاربری مشابه با خودرو قبل باشد. پس از سر‌رسید انقضای بیمه شخص ثالث و تمدید آن، می‌توانید تخفیف‌های بیمه‌نامه قبل را به خودرو جدید منتقل کنید. البته توجه داشته باشید که امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث روی خودرو صفر وجود ندارد و همه شرایط گفته‌شده در هنگام خرید خودرو کارکرده صادق خواهد بود. فراموش نکنید که هنگام خرید خودرو کارکرده، حتما عوارض خودرو را استعلام بگیرید تا مشکلی بابت پرداخت هزینه‌های اضافی برای شما پیش نیاید.

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث
نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به همسر، فرزند و خانواده درجه یک

گاهی اوقات شخصی قصد دارد تا تخفیف بیمه شخص ثالث خود را به شخص دیگر واگذار کند. از سال ۱۴۰۰، دیگر امکان فروش تخفیف‌ها به مالک جدید وجود ندارد. با‌این‌حال، اگر شخص مورد‌نظر از خانواده درجه یک شما باشند، انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر خواهد بود. اقوام درجه یک منظور فقط والدین و فرزندان بالای ۱۸ سال هستند. در‌نتیجه امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خواهر و برادر وجود ندارد.

مدارک انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودرو با پلاک جدید یا خانواده درجه یک خود، باید مدارکی را نیز فراهم کرده باشید. با در دست داشتن مدارک گفته‌شده باید به شعبه صدور بیمه‌نامه قدیم یا شعبه مرکزی شرکت بیمه مراجعه کنید.

  • بیمه خودرو جدید
  • کپی کارت خودرو قدیم
  • کپی بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی
  • کپی و اصل کارت خودرو جدید

در‌صورتی‌که خودرو قدیمی شما جزو خودرو‌های اسقاطی است و قصد انتقال تخفیف‌های آن را به خودروی جدید (کارکرده یا دست دوم) دارید، باید اصل و کپی گواهی اسقاط را نیز به همراه داشته باشید. با مراجعه به شعبه بیمه، کارمند بیمه الحاقیه تخفیف‌های بیمه‌نامه قدیم را مهر کرده و به شما تحویل می‌دهد. بعد از این مرحله می‌توانید به شرکت بیمه مورد‌نظر رفته و تخفیف‌ها را به بیمه‌نامه شخص ثالث جدید منتقل کنید.

نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث
نحوه انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

اهمیت استعلام تخفیف بیمه شخص ثالث

دریافت تخفیف روی بیمه شخص ثالث، ملزم به رعایت قوانین رانندگی و تصادف نکردن است. در این صورت، نیازی به استفاده از بیمه خود نخواهید داشت. علاوه‌بر این، با پرداخت و تمدید به‌موقع قرارداد بیمه خودرو، جریمه دیرکرد پرداخت شامل شما نمی‌شود. بسیاری از افراد با فراموش کردن موعد تمدید قرارداد، نه تنها تخفیفی برای آن‌ها ایجاد نخواهد شد؛ بلکه، جریمه بیمه را نیز باید پرداخت کنند. پس برای استعلام تخفیف بیمه شخص ثالث، یا زمان قرارداد، بهتر است از سایت‌های آنلاین کمک بگیرید. برای مثال، در سایت آیتول می‌توانید با وارد کردن شماره پلاک خودرو، جزئیات قرارداد بیمه شخص ثالث ماشین مورد‌نظر را مشاهده کنید.

ساده‌ترین راه استعلام و تمدید بیمه شخص ثالث جدید در سامانه آیتول

در این مقاله به بررسی راه‌های انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث و مدارک لازم برای انتقال آن را بررسی کردیم. با وجود راننده‌محور شدن بیمه شخص ثالث، امکان انتقال بیمه و تخفیف آن از پلاکی به پلاک دیگر وجود دارد. اگر تصادف داشتید و از بیمه‌ خود استفاده کردید، ابتدا باید از میزان تخفیف‌ها آگاه شوید. شما می‌توانید برای تمدید بیمه‌نامه و استعلام وضعیت قرارداد خود از سامانه آنلاین آیتول استفاده کنید.

در این سامانه کافی است به شماره پلاک خودرو و شناسه یکتای بیمه دسترسی داشته باشید. با وارد کردن همین دو شماره، وضعیت قرارداد و زمان انقضای آن به شما نمایش داده می‌شود. برای این‌کار همین حالا می‌توانید به سایت itoll.ir مراجعه کرده و برای رفع سوالات و دریافت راهنمایی به‌صورت ۲۴ ساعته، با شماره ۰۲۱۸۹۵۱۸۰۱۰ تماس بگیرید.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.