صفرشویی خودرو

صفرشویی یکی از خدمات خوب برخی از مراکز خودرویی و همه کارواش ها برای خودرو های کارکرده است که پس از پایان کار ، خودروی شما در حد و اندازه یک خودروی نو و صفر ، تمیز می شود.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری «اسب بخار»، با توجه به ممنوعیت واردات خودرو و همچنین افزایش شدید قیمت خودرو در این چند سال ، مردم بیش از پیش به خودرو های خود اهمیت می دهند و سعی دارند تا آن ها را تمیز و سالم نگه دارند و از افت قیمت آن ها جلوگیری کنند.

ممنوعیت واردات خودرو و همچنین تولید خودرو های بی کیفیت چینی موجب شده است مردم خودرو های ژاپنی ، اروپایی و کره ای خود را که تقریباً بیشتر آن ها قدیمی اند و کارکرد بالایی دارند ، به خوبی نگهداری کنند زیرا نمی توانند گزینه بهتری برای جایگزینی خودروی خود پیدا کنند. از طرفی قیمت محصولات داخلی و چینی نیز افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل صاحبان این خودرو ها بیشتر از گذشته تلاش می کنند تا درون و بیرون خودرو های خود را تمیز و مرتب نگه دارند و در صورت لزوم هنگام فروش آن ، خودرو سالم و مرتب به نظر برسد.

صفرشویی چیست؟

در فرآیند صفرشویی درون و بیرون کابین خودرو توسط مواد مخصوص هر بخش از خودرو به خوبی شسته می شود و در نهایت خودرو به وضعیتی نزدیک به نسخه صفر خود در می آید و به همین دلیل است که به این نوع شستشو ، صفرشویی می گویند. در طی صفرشویی بیشتر بخش های درون کابین است که مورد توجه قرار می گیرد و شستشوی آن ها وقت گیر است ، زیرا شستشوی ظاهر و بیرون خودرو به علت این که ریزه کاری ندارد راحت تر است و زمان کمی را به خود اختصاص می دهد.

صفرشویی در گذشته بهتر انجام می شد یا الان؟

در گذشته صفرشویی تقریباً به صورت غیراصولی انجام می شد و برای شستشوی بخش های مختلف خودرو کلاً از یک محلول شوینده استفاده می شد که همین قضیه نشان دهنده این است که صفرشویی ، خوب و اصولی صورت نمی گرفت. از طرفی در گذشته ابزار و لوازم خاصی برای شستشوی بخش های مختلف مثل موکت کف ، چرم صندلی و جنس سقف وجود نداشت و این قضیه هم می توانست در درست انجام نشدن صفرشویی در گذشته دخیل باشد. اما امروزه دستگاه های برقی مانند دریل ، فرز انگشتی و وکیووم موجود است و با استفاده از آن ها و مواد شوینده مخصوص هر بخش می توان خودرو ها را بسیار دقیق تر و بهتر صفرشویی کرد. امروزه مواد شوینده هر بخش دارای محتویات مخصوص جنس همان بخش است و این تفاوت موجب می شود تا در صورت شستشو ، به بخش های مختلف آسیبی نرسد.  

صفرشویی چگونه انجام می شود؟

برای صفرشویی در ابتدا تمام لوازم ریز موجود در خودرو را از آن خارج می کنند و سپس تمام گرد و خاک موجود در درون کابین را با استفاده از جارو برقی جمع می کنند. در بعضی سفارشات تمام صندلی ها ، قاب های داشبورد ، کنسول وسط ، کنسول میانی و موکت کف خودرو خارج می شوند و پس از شستشو دوباره نصب می شوند. در برخی از دیگر سفارشات همه بخش های درون کابین سرجای خود باقی می مانند و عمل شستشو انجام می شود.

برای شستشوی موکت ها ابتدا آن ها را با مواد شوینده و توسط دریل و شت دایره ای شکل به خوبی ماساژ می دهند و سپس در پایان با استفاده از دستگاه وکیوم تمام چرک موجود در موکت را که در شوینده حل شده بود خارج می کنند. پس از خارج سازی کف کثیف حاصل از شستشو ، موکت به سرعت خشک می شود و پس از مدتی درون کابین بد بو نمی شود.

شستشوی چرم صندلی ها و داشبور بسیار راحت است و فقط نیاز است تا مواد شوینده را با یک پارچه بر روی سطح مورد نظز ماساژ دهید و در پایان با یک پارچه دیگر چرک و کثیفی مخلوط شده با شوینده را جمع آوری کنید.

فواید صفرشویی چیست؟

از بین رفتن بوی بد درون کابین ، افزایش طول عمر پارچه ها و چرم های بکار رفته در خودرو ، ظاهر مناسب و شکیل درون کابین خودرو ، مرتب شدن درون کابین و دسترسی راحت تر به بخش های مختلف ، فروش راحت تر خودرو به علت تمیزی و مرتب بودن درون کابین و از همه مهم تر لذت رانندگی بیشتری که در اثر تمیزی درون کابین به راننده القا می شود از فواید صفرشویی خودرو هایی است که به آن نیاز دارند.

آیا می توان در خانه، خودروی خود را صفرشویی کرد؟

در جواب این سوال باید گفت که می شود صفرشویی را در خانه انجام داد اما به علت نداشتن برخی از لوازم تخصصی این کار ، ممکن است نتوانید صفرشویی را به خوبی انجام دهید. برای مثال هنگام باز و بسته کردن صدنلی ها ممکن است نتوانید به خوبی سوکت های صندلی را جا بزنید و یا پیچ های آن را به خوبی سفت کنید. از طرفی دیگر این روز ها در صفرشویی خودرو ها از لوازمی مانند دریل ، شط ، مواد شوینده مخصوص هر سطح و دستگاه وکیوم استفاده می شود که در هر خانه ای نمی توان این ها را پیدا کرد. یکی از مراکزی که صفرشویی انواع خودرو ها را به خوبی انجام می دهد ، گاراژ دیزاین ( Garage Design ) است. شما می توانید با انتخاب نوع صفرشویی مد نظرتان ، خودروی خود را به آن ها بسپارید و در نهایت یک خودروی بسیار تمیز و مرتب را از آن ها دریافت کنید.

محمد جبارزاده شیاده

پایگاه خبری اسب بخار

سوالات متداول

صفرشویی چیست؟

در فرآیند صفرشویی درون و بیرون کابین خودرو توسط مواد مخصوص هر بخش از خودرو به خوبی شسته می شود و در نهایت خودرو به وضعیتی نزدیک به نسخه صفر خود در می آید و به همین دلیل است که به این نوع شستشو ، صفرشویی می گویند.

فواید صفرشویی چیست؟

از بین رفتن بوی بد درون کابین ، افزایش طول عمر پارچه ها و چرم ها ، ظاهر مناسب و شکیل درون کابین ، مرتب شدن درون کابین و دسترسی راحت تر به بخش های مختلف ، فروش راحت تر خودرو به علت تمیزی درون کابین و لذت رانندگی بیشتری که در اثر تمیزی خودرو به راننده القا می شود از فواید صفرشویی خودروهاست.

آیا می توان در خانه ، خودروی خود را صفرشویی کرد؟

می شود صفرشویی را در خانه انجام داد اما به علت نداشتن برخی از لوازم تخصصی این کار ، ممکن است نتوانید این کار را به خوبی انجام دهید. برای مثال هنگام باز و بسته کردن صدنلی ها ممکن است نتوانید به خوبی سوکت های صندلی را جا بزنید و یا پیچ های آن را به خوبی سفت کنید.

۵ امتیاز از ۳ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.