کارواش تاچ‌لس چیست و چه فرقی با دیگر کارواش ها دارد؟

کارواش تاچ‌لس
کارواش تاچ‌لس

کارواش تاچ‌لس (Touchless carwash) از جدیدترین کارواش ها برای خودروها و وسایل نقلیه است که شستن خودرو طی آن بدون دخالت دست و شست‌وشو فقط با شوینده و آب صورت می گیرد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

انواع زیادی از کارواش وجود دارند که در برخی از آن ها از شوینده و فرچه (Brush) و در برخی دیگر از آب پرفشار و دستمال پارچه ای استفاده می شود، از طرفی دیگر، برخی از آن ها به صورت اتوماتیک انجام می شوند و برخی دیگر با دست و نیروی کار. هر کدام از این کارواش ها مزایا و معایبی دارند که ممکن است برخی به رنگ خودرو آسیب بزنند و برخی دیگر بسیار زمان‌بر باشند، اما کارواش تاچ‌لس مزایای تمام کارواش ها را دارد و از طرفی دیگر، ضرر کم تری برای رنگ خودرو دارد. البته باید گفته شود که تعداد کارواش های تاچ‌لس هنوز به اندازه کافی زیاد نشده و مردم بیش تر از همان کارواش های معمولی استفاده می کنند.

کارواش تاچ‌لس (Touchless carwash) چیست؟

کارواش تاچ‌لس می تواند از نوع اتوماتیک و یا دستی باشد، اما در آن مانند کارواش های دستی و اتوماتیکی که می شناسیم از فرچه ها و الیاف های پارچه ای و نایلونی استفاده نمی شود. در این کارواش برای شست‌وشوی وسایل نقلیه از آب پرفشار و شوینده های قدرتمندی استفاده می شود که می توانند به خوبی و بدون این که خط و خش ریز بر روی بدنه ایجاد کنند آن را شست‌وشو دهند.

کارواش تاچ‌لس
کارواش تاچ‌لس

کارواش تاچ‌لس چگونه کار می کند؟

در این نوع از کارواش ابتدا برای از بین بردن کثیفی ها از آب استفاده می شود، به این صورت که، آب به سطح بدنه با فشار بالا اسپری می شود تا آلودگی های اولیه را پاک کند. سپس مواد شوینده قوی و مخصوص بر روی بدنه اسپری می شود تا چربی ها و آلودگی های چسبیده به بدنه با شوینده استفاده شده حل شوند. در این زمان، پس از اسپری شدن مواد شوینده بر روی بدنه، دیگر به کشیدن دستمال و پارچه بر روی بدنه نیازی نیست و به همین دلیل است که به این نوع کارواش، تاچ‌لس (بدون لمس) می گویند. در مرحله آخر دوباره با آب پرفشار، تمام شوینده و چرک های بدنه را از روی خودرو می شویند و در نهایت، با استفاده از یک حوله، بدنه را خشک می کنند. البته خشک کردن بدنه توسط حوله و پارچه برای خودروهایی که سرامیک شده اند استفاده نمی شود و برای خودروهای سرامیک شده از فشار باد استفاده می کنند تا آب را از روی بدنه جدا کند.

کارواش تاچ‌لس با دیگر کارواش ها چه فرقی دارد؟

فرق اصلی میان کارواش تاچ‌لس و دیگر کارواش ها این است که در این کاراوش برای پاک کردن و پخش کردن شوینده بر روی کل بدنه از نیروی دست یا فرچه های چرخان استفاده نمی شود و فقط نیاز است شوینده بر روی بدنه اسپری شود.

تفاوت دیگر این است که در کارواش تاچ‌لس از مواد شوینده قوی تری نسبت به دیگر کارواش ها استفاده می شود و به همین دلیل حدود ۲۰ درصد گران تر تمام می شود. مزیت دیگر تاچ‌لس نسبت به دیگر کارواش ها این است که به علت دخالت نداشتن دست و فرچه برای شست‌وشوی آن، زمان شست‌وشوی کارواش کم تر از دیگر کارواش هاست، البته زمان شست‌وشوی کارواش تاچ‌لس به اپراتور و یا فردی که مواد شوینده و آب را به خودرو اسپری می کند نیز می تواند بستگی داشته باشد.

آیا کارواش تاچ‌لس آسیب کم‌تری به رنگ خودرو می زند؟

در این نوع کارواش از پارچه و فرچه برای پخش کردن شوینده بر روی بدنه استفاده نمی شود و همین موضوع می تواند موجب شود خط و خش های ریز ناشی از پارچه و فرچه بر روی بدنه ایجاد نشود.

از طرف دیگر، به کارگیری آب پرفشار و همچنین شوینده های قوی موجب می شود در درازمدت به رنگ خودرو آسیب وارد شود. با توجه به این ویژگی کارواش های تاچ‌لس، اگر خودروی شما چند سالی کار کرده و حس کردید کمی کدر شده، بهتر است به‌جای واکس و پولیش کردن بدنه خودرو چند مدت از این کاراوش استفاده کنید تا بدون این که هزینه گزافی بپردازید خودروی خود را شفاف تر و براق تر کنید.

بنابراین به طور کلی، کارواش تاچ‌لس خط و خشی بر روی بدنه نمی اندازد، اما می تواند لایه های آلودگی و چربی تثبیت شده بر روی بدنه را از بین ببرد تا خودرو شفاف تر و براق تر شود.

نکاتی که باید برای کارواش های تاچ‌لس رعایت کنید؟

هنگام استفاده کردن از کارواش های تاچ‌لس چند نکته زیر را رعایت کنید.

۱- اگر خودروی شما محافظ هایی مانند کاور بدنه و سرامیک دارد بهتر است از این کارواش استفاده کنید، زیرا لایه های محافظ از آسیب زدن شوینده ها به بدنه خودرو جلوگیری می کنند و از طرفی، برای شست‌وشوی خودرو از دست و فرچه استفاده نمی شود و همین موجب می شود عمر کارکردی کاور بدنه و سرامیک بیش تر شود.

حتماً بخوانید:

کاور بدنه یا بادی فِنس (Body fence)  چیست؟

سرامیک بدنه خودرو (Ceramic Coating) + ویدیو

۲- حتماً شیشه ها و سانروف خودرو را کاملاً ببندید، زیرا آب پرفشاری که در این نوع کارواش استفاده می شود ممکن است به درون کابین نفوذ کند.

۳- اگر خودروی شما دچار آفتاب سوختگی شده و یا لایه های رنگ آن بسیار نازک شده بهتر است از این کارواش استفاده نکنید، زیرا ممکن است از ضخامت رنگ بدنه کمی کم کند و به نوعی به آن آسیب بزند.

محمد جبارزاده شیاده

پایگاه خبری اسب بخار

کارواش تاچ‌لس (Touchless carwash) چیست؟

کارواش تاچ‌لس می تواند از نوع اتوماتیک و یا دستی باشد، اما در آن مانند کارواش های دستی و اتوماتیکی که می شناسیم از فرچه ها و الیاف های پارچه ای و نایلونی استفاده نمی شود. در این کارواش برای شست‌وشوی وسایل نقلیه از آب پرفشار و شوینده های قدرتمندی استفاده می شود که می توانند به خوبی و بدون این که خط و خش ریز بر روی بدنه ایجاد کنند، آن را شست‌وشو دهند.

کارواش تاچ‌لس با دیگر کارواش ها چه فرقی دارد؟

در این کاراوش برای پاک کردن و پخش کردن شوینده بر روی کل بدنه از نیروی دست یا فرچه های چرخان استفاده نمی شود و فقط نیاز است شوینده بر روی بدنه اسپری شود. تفاوت دیگر این است که در کارواش تاچ‌لس از مواد شوینده قوی تری نسبت به دیگر کارواش ها استفاده می شود و به همین دلیل، حدود ۲۰ درصد گران تر تمام می شود.

آیا کارواش تاچ‌لس آسیب کم تری به رنگ خودرو می زند؟

به طور کلی، به علت عدم به کارگیری پارچه و فرچه برای شست‌وشو خط و خش ریز بر روی بدنه به وجود نمی آید، اما شوینده های قوی به کاررفته می توانند در درازمدت به رنگ بدنه آسیب بزنند و از ضخامت لایه های رنگ کم کنند که البته این تغییر، ظاهر خودروی شما را شفاف تر و براق تر می کند.

۵ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.