کامپیوتر سفری (Trip Computer) چیست؟

کامپیوتر سفری
کامپیوتر سفری

کامپیوتر سفری از جمله آپشن هایی است که در گذشته بیش تر بر روی خودروهای لوکس استفاه می شد و اطلاعاتی از میزان مصرف سوخت، سرعت متوسط و… را در اختیار راننده قرار می دهد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

یکی از آپشن های کاربردی و مورد نیاز همه خودروها کامپیوتر سفری (Trip Computer) است که می تواند اطلاعات مفید و کارآمدی از وضعیت عملکردی موتور و خودرو در اختیار راننده قرار دهد. اطلاعات این کامپیوتر معمولاً در کلاستر یا جلوآمپر خودرو و توسط یک نمایشگر یا مانیتور کوچک نمایش داده می شود تا راننده بتواند به راحتی و بدون این که حواسش از رانندگی و اطراف پرت شود، اطلاعات آن را بخواند و از آن اطلاعات در انتخاب نحوه رانندگی خود استفاده کند.

کامپیوتر سفری برخی از خودروها می تواند اطلاعات دو سفر را پوشش دهد تا دو راننده بتوانند اطلاعات سفرهای خود را در اختیار داشته باشند.

حتماً بخوانید: جلو آمپر یا کلاستر (Cluster) چیست؟ + انواع مختلف

کامپیوتر سفری چه اطلاعاتی را به راننده نشان می دهد؟

مسافت طی شده کلی خودرو (Odometer)

کامپیوتر سفری
کامپیوتر سفری

در بین اطلاعاتی که نمایش داده می شود یک عدد وجود دارد که برحسب کیلومتر یا مایل است و از دیگر مسافت ها بیش تر است. این عدد نشان دهنده مقدار مسافت طی شده توسط خودرو از روز اول شروع به کار آن است و شما نمی توانید آن را صفر کنید. البته برخی از سودجویان با ترفندهایی این عدد را کم می کنند و خودرو را با کارکرد غیر واقعی به مشتری می فروشند و یا از گارانتی آن استفاده می کنند.

مسافت طی شده (Distance traveled) یا Trip Meter

عددی که در بخش مسافت طی شده نمایش داده می شود نشان دهنده این است که شما چه مقدار مسافت را از زمان صفر کردن آن پیموده اید. از طریق میزان مسافت طی شده شما می توانید متوجه شوید که چه مقدار تا مقصد خود راه دارید و متناسب با آن می توانید سرعت خود را تنظیم کنید تا در زمان مقرر به مقصد خود برسید.

سرعت متوسط

کامپیوتر سفری
کامپیوتر سفری

کامپیوتر با داشتن مسافت طی شده و همچنین زمانی که در طی آن مسیر گذشته است، می تواند میزان سرعت متوسط شما را محاسبه کند و آن را با کلمه Average Speed به شما نشان دهد.

میزان مصرف سوخت متوسط و لحظه ای

کامپیوتر سفری
کامپیوتر سفری

ECU می تواند میزان مصرف سوخت لحظه ای شما را محاسبه کند و آن را در اختیار نمایشگر دیجیتال قرار دهد که در خودروها اغلب با واژه Current یا Instant و یک عدد نشان داده می شود که می توان آن را بر حسب لیتر بر کیلومتر (L/Km) و یا واحدهای دیگر نمایش داد. دقت داشته باشید که میزان مصرف سوخت لحظه ای دائماً در حال تغییر است. از سویی دیگر، با داشتن میزان مسافت طی شده می شود مصرف سوخت متوسط را نیز به دست آورد و به راننده نشان داد. برای نشان دادن مصرف سوخت متوسط از واژه Ave یا Average استفاده می شود و میزان تغییرات عدد نمایش داده شده بسیار کم است.

مسافت قابل پیمایش تا خالی شدن باک یا باتری

کامپیوتر سفری
کامپیوتر سفری

یکی از اطلاعات بسیار مفیدی که نمایش داده می شود میزان مسافتی است که می توانید تا خالی شدن باک و یا در خودروهای برقی تا خالی شدن باتری طی کنید است. این عدد بر حسب کیلومتر یا مایل نمایش داده می شود و با الگوی رانندگی شما تغییر می کند. بخش محاسبه با داشتن میزان سوخت درون باک و یا انرژی باتری و همچنین میزان مصرف لحظه ای خودرو می تواند میزان مسافت قابل پیمایش تا تمام شدن سوخت یا باتری را به شما نشان دهد. این عدد در مسافت های طولانی و بین جاده ای می تواند به شما بسیار کمک کند.

هشدار کاهش فشار باد تایر یا TPMS Warning

در برخی از خودروهای لوکس، که مجهز به TPMS هستند، می توان فهمید اطلاعات این سنسور در کامپیوتر سفری نمایش داده می شود و راننده از این طریق می تواند تشخیص دهد که فشار باد کدام تایر بیش از اندازه کم یا زیاد است. البته در برخی خودروها اطلاعات TPMS در مانیتور و مولتی مدیا نمایش داده می شود.

دمای بیرون کابین خودرو

دمای بیرون کابین در برخی از خودروها در کامپیوتر سفری نمایش داده می شود. البته در برخی دیگر از خودروها این عدد می تواند در نمایشگر کوچک سیستم تهویه اتوماتیک و یا مولتی مدیای خودرو نیز نمایش داده شود.

زمان طی شده در کل سفر یا Elapsed Time

کامپیوتر سفری
کامپیوتر سفری

این زمان نشان دهنده این است که از ابتدای سفر و پس از ریست کردن (Reset) کامپیوتر، چند ساعت و چند دقیقه را در حال رانندگی بوده اید.

یادآوری سرویس های دوره ای

در این بخش، زمان فرا رسیدن سرویس های دوره ای به شما یادآوری می شود و شما پس از انجام سرویس باید نسبت به ریست کردن این بخش اقدام کنید تا برای سرویس دوره ای بعدی یادآوری انجام شود. در برخی از خودروهای لوکس جدید سنسوری وجود دارد که می تواند میزان عمر باقی مانده از روغن موتور و یا روغن گیربکس را تشخیص دهد و در زمان مناسب به شما هشدار دهد تا آن را عوض کنید.

کروز کنترل (Cruise Control)

در برخی از خودروها نمایش سرعتی که کروز کنترل روی آن تنظیم می شود توسط کامپیوتر سفری انجام می شود و راننده می تواند با دیدن عدد دقیق به صورت دیجیتال سرعت خودروی خود را با کروز کنترل تنظیم کند.

کار کردن با کامپیوتر سفری چگونه است؟

در خودروهایی که این آپشن را دارند، بر روی فرمان یا روی داشبورد و یا در کلاستر خودرو دکمه هایی وجود دارد که شما می توانید با فشار دادن آن ها اطلاعات مختلف سفر را ببینید و یا در زمان دلخواه آن را ریست کنید تا محاسبات دوباره از نو شروع شوند.

چرا Trip Computer می تواند کارآمد و مفید باشد؟

اطلاعاتی مانند مصرف سوخت لحظه ای می تواند این را به شما بفهماند که در چه زمان هایی مصرف سوخت شما زیاد شده است و شما با تغییر در الگوی رانندگی خود می توانید میزان مصرف سوخت را کاهش دهید تا هزینه کم تری برای سوخت بدهید. با توجه به این فایده، برخی از خودروها مانند رنو کپچر هر بار که میزان مصرف سوخت کم تری را ثبت کنید در مانیتور کامپیوتر به شما ستاره می دهد تا بتوانید بهترین الگوی رانندگی با کم ترین مصرف سوخت را پیدا کنید.  

آیا می توان به صورت افترمارکت کامپیوتر سفری نصب کرد؟

پایه اطلاعاتی که این سیستم نیاز دارد توسط ECU تأمین می شود و نیازی به نصب سنسور خاص و عجیبی نیست. علت این که همه خودروها Trip Computer ندارند این است که هزینه نصب نمایشگر دیجیتال در کلاستر خودرو بالاست و از این سیستم بر روی خودروهای اقتصادی استفاده نمی شود.

اما شما می توانید کامپیوتر سفری را به صورت افترمارکت بر روی خودروی خود نصب کنید تا دستگاه با استفاده از کابل اتصال با ECU، اطلاعات لازم را از آن دریافت کند و بر روی مانیتور دیجیتال خود نمایش دهد.

محمد جبارزاده شیاده

پایگاه خبری اسب بخار

کامپیوتر سفری (Trip Computer) چیست؟

یکی از آپشن های کاربردی و مورد نیاز همه خودروها کامپیوتر سفری (Trip Computer) است که می تواند اطلاعات مفیدی مانند مصرف سوخت، سرعت متوسط، مسافت قابل طی شدن تا خالی شدن باک و… را در کلاستر خودرو به راننده نشان دهد.

کار کردن با کامپیوتر سفری چگونه است؟

بر روی داشبورد و فرمان خودروهایی که این آپشن را دارند دکمه هایی وجود دارد که شما می توانید با فشار دادن آن ها اطلاعات مختلف سفر را ببینید و یا در زمان دلخواه آن را ریست کنید (Reset) تا محاسبات دوباره از نو شروع شوند.

آیا می توان به صورت افترمارکت کامپیوتر سفری نصب کرد؟

شما می توانید این آپشن را به صورت افترمارکت بر روی خودروی خود نصب کنید تا دستگاه با استفاده از کابل اتصال با ECU، اطلاعات لازم را از آن دریافت کند و بر روی مانیتور دیجیتال خود نمایش دهد.

۵ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.