سرمایه گذاری 10 ساله استلانتیس بر روی آلفارومئو و لانچیا

سرمایه گذاری استلانتیس بر لانچیا و آلفارومئو
سرمایه گذاری استلانتیس بر لانچیا و آلفارومئو

از زمانی که، گروه های خودروسازی فیات – کرایسلر و گروه پژو – سیتروئن ادغام شدند و اتحاد استلانتیس را به وجود آوردند، برای بسیاری از افراد سؤال شده که چگونه ۱۴ برند خودرویی زیر چتر این اتحاد دوام می آورند؟ این پرسشی به جاست، چراکه سرنوشت بسیاری از این برندها همچون آلفارومئو، لانچیا، DS و کرایسلر به تصمیمات و سیاست های جدید استلانتیس بستگی دارد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

مدیرعامل استلانتیس، کارلوس تاوارس، پیش تر اعلام کرده بود که هیچ برنامه فوریتی برای متوقف کردن تولید محصولات هیچ یک از این برندها در دستور کار نیست. از میان برندهای نام برده، سه شرکت اروپایی در حال کار بر روی محصولات جدیدشان هستند که آن ها را از سال ۲۰۲۴ به بازار می فرستند. کرایسلر هم تنها با دو مدل خودرو، فعلاً به حیات خود زیر چتر اتحاد جدید ادامه می دهد.

البته کرایسلر اهمیت زیادی برای مدیران استلانتیس دارد و آن ها آینده ای روشن برای آن ترسیم کرده اند. در واقع، استلانتیس به تمام برندهای تحت پوشش خود ۱۰ سال فرصت می دهد تا با بهره گرفتن از سرمایه ای که در اختیارشان قرار گرفته است سودمند بودن خودشان را ثابت کنند. تاوارس اوایل هفته گذشته در مصاحبه با فایننشیال تایمز، این گونه سخن گفت: «ما به هر یک از آن ها فرصت می دهیم. ۱۰ سال بازه زمانی و ۱۰ سال حمایت مالی، شامل تمام برندهای زیرمجموعه ما می گردد. مدیران این شرکت ها باید در مقابل قول موفقیت خود به مجموعه، مشتریان، اهداف و ارتباطات تجاری، پاسخ‌گو باشند. اگر آن ها به موفقیت برسند، اتفاقی عالی رخ داده است. به هر برند این فرصت داده می شود که نقش متفاوتی بازی کند و بتواند مشتریان مخصوص به خود را داشته باشد.»

با این اوصاف، می توان گفت استلانتیس نه تنها از فعالیت هیچ یک از برندها جلوگیری نکرده، بلکه برای تمام آن ها طی یک بازه زمانی، فرصت شکوفایی و درخشش فراهم آورده است. از میان چهار برند نام برده در پاراگراف اول، فعلاً فقط آینده آلفارومئو را می توان به شکل دقیق پیش بینی کرد. مدل های جیولیا، استلویو و کراس اوورهای کوچک تر و جدید به نام های Tonale و Brennero، سبد محصولات جدید آلفا را تشکیل می دهند. برند لوکس DS هم احتمالاً مدل های جدیدی را به خود می بیند. نسخه های هاچ بک و کراس اوور DS 4 و سدان پرچم دار DS 9 از جمله آن ها هستند.

باید دید که چه سرنوشتی در انتظار لانچیا، دیگر برند زیرمجموعه استلانتیس، است. برندی که اکنون فقط یک محصول برای عرضه دارد و آن هم چیزی نیست جز سوپرمینی شهری و کوچکی به نام اپسیلون! همین تک محصول هم فقط در کشور ایتالیا به فروش می رسد. در این میان، برندهای اسپرت عضو این گروه خودروسازی هم برنامه هایی برای آینده خواهند داشت. امثال آبارث و SRT که به ساخت خودروهای پرفورمنس بالا شهرت دارند. گروه فولکس واگن نمونه موفقی از نسخه ای است که استلانتیس برای مدیریت توابعش پیچیده است. اگر استلانتیس، همچون VW، بتواند زیرمجموعه های خود را به خوبی در کنار هم حفظ کند، قطعاً به موفقیت های زیادی دست می یابد.

سپهر عظیمی

پایگاه خبری اسب بخار     

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.