موتورسیکلت دایچی CR150 چه ویژگی هایی دارد؟

دایچی CR 150
دایچی CR 150

موتورسیکلت دایچی CR150 یکی از اسکوترهای طرح وسپا است که امروز در بازار ایران می توان خریداری کرد. این اسکوتر توسط شرکت نیرو موتور به بازار عرضه می شود. در این مقاله نگاهی می اندازیم به ویژگی های ظاهری و فنی این موتورسیکلت تا علاقه‌مندان به آن، به شکل آگاهانه تری نسبت به خریدش اقدام کنند.

فونیکس تیگو 8 پرو مکس فونیکس تیگو 8 پرو مکس مدیران 777 مدیران 777

اسکوتر چینی با چهره ایتالیایی

بازار اسکوترها به شدت داغ شده است. با فرا رسیدن تابستان، فصل پادشاهی موتورسواران هم از سر می رسد. در این بین، موتورهای اتوماتیک شهری یا همان اسکوترها جایگاه ویژه ای دارند. سواری نرم، مصرف سوخت پایین و راحتی استفاده از آن ها در شهر، سبب شده است طیف وسیعی از مشتریان به جای خرید موتورهای دنده ای اسپرت، روی به اسکوترها بیاورند، به خصوص اسکوترهای موسوم به طرح وسپا که این روزها با موج سواری بر محبوبیت این برند ایتالیایی، به شدت جای پای خود را در بازار محکم کرده اند. از طرفی، قیمت بالای محصولات پیاجیو و وسپا سبب شده است این اسکوترها از دسترس بسیاری از افراد قشر متوسط جامعه خارج شوند و در این شرایط، محصولات چینی با ظاهر شبیه به وسپا می توانند فروش تضمین شده ای برای خود فراهم کنند.

ویژگی های ظاهری دایچی CR150

دایچی CR150 محصولی از یک شرکت چینی گمنام است که توسط نیرو موتور در کشور ما مونتاژ می شود. در طراحی این اسکوتر تلاش شده تا جایی که امکان پذیر است، ظاهر آن شبیه به وسپا از آب دربیاید. بنابراین عجیب نیست که شاهد به کارگیری المان های مشترک با محصولات این کمپانی ایتالیایی در طراحی دایچی باشیم. از نمای جلو، چراغ دایره ای یادآور وسپاهای کلاسیک است. یک نوار دی لایت نیم دایره ای هم بر لبه پایینی این چراغ نشسته و چهره آن را به روزتر کرده است. فرم طراحی فرمان هم کاملاً با اقتباس از وسپا شکل گرفته است. فلاپ سینه دایچی CR150 با خطوط مورب طراحی شده است و ظاهر شسته و رفته ای دارد. بر پیشانی آن، یک کاور کرومی قرار گرفته است که ظاهر موتورسیکلت را لوکس تر می کند. بخش میانی فلاپ سینه موتور کاملاً ساده و خالی از هر گونه خطوط خاص است. چراغ های راهنما برخلاف وسپا به شکل افقی نصب شده اند و یک خط کرومی دیگر هم در این قسمت، این چراغ ها را به یکدیگر وصل می کند. گلگیر جلو نکته خاصی را در بر نمی گیرد. قسمت پشتی فلاپ سینه و محل قرار گرفتن پاهای راکب از پلاستیک های مشکی ساده تشکیل یافته اند که اندکی رنگ و بوی اقتصادی دارند. می شد در تناسب با زین موتور، این بخش ها هم به رنگ نسکافه ای یا یک رنگ متضاد دیگر با رنگ بدنه موتور درآیند، اما از حق که نگذریم، نوع طراحی زین و دوخت و تزیین آن، جلوه ای فانتزی به ظاهر دایچی CR150 بخشیده است.

دایچی CR 150
دایچی CR 150

همان طور که گفتیم، قطعات کرومی نقش زیادی در ظاهر دایچی CR150 ایفا می کنند. افزون بر قطعات روی فلاپ سینه، در بسیاری دیگر از بخش ها هم می توان نوارهای کرومی براق را مشاهده کرد. از جمله دور کاسه چراغ جلو که با یک زهوار کرومی، احاطه می شود یا زه های کرومی نصب شده بر روی فلاپ های کناری و دور چراغ عقب. محفظه موتور دایچی نسبتاً حجیم است و فلاپ های این قسمت هم با خطوط سیال طراحی شده اند. برای از بین بردن سادگی بصری در این بخش از زه های کرومی استفاده شده است، حتا چراغ های راهنمای عقب نیز تقریباً بر روی فلاپ های کناری نصب شده اند، اما در عین حال، از عقب موتور که نگاه کنیم هم دید دارند. چراغ عقب دایچی CR150 نسبتاً کوچک است و زیبا به نظر می رسد. این چراغ شباهت زیادی به چراغ عقب وسپا دارد. در این اسکوتر از یک ترک بند فانتزی در بخش عقب استفاده شده است که چندان وسایل زیادی را نمی توان بر روی آن بست و با موتور حمل کرد. جای پلاک به شکلی بلند طراحی شده است و شبرنگ های قرمز و نارنجی هم در اطراف آن دیده می شوند. رینگ های دایچی CR150 طراحی کلاسیکی دارند. بر روی اگزوز هم به سبک وسپا، یک کاور کرومی کشیده شده است. آینه های دایچی CR150 علاوه بر قطعات کرومی، با فلاپ همرنگ با بدنه هم تزیین می شوند. صفحه کیلومتر دایچی CR150 از نوع آنالوگ است و افزون بر سرعت سنج، به عقربه دور موتور هم مجهز شده است. نورپردازی آن نیز در شب زیبا جلوه می کند.

مشخصات فنی دایچی CR150

دایچی CR150 یک اسکوتر شهری است که در طول، عرض و ارتفاع، به ترتیب ۱۸۹۰، ۷۵۰ و ۱۱۴۰ میلی متر بلندی دارد. وزن این اسکوتر به ۱۰۲.۵ کیلوگرم می رسد. دایچی CR150 از چرخ های ۱۲.۰ اینچی در جلو و عقب برخوردار است. رینگ چرخ های آن هم از آلومینیوم سبک ساخته می شود. لاستیک های این موتور از نوع بدون تیوب هستند. سیستم تعلیق دایچی CR150 در جلو از نوع هیدرولیک و در عقب بازویی است. پیشرانه به کاررفته در این اسکوتر، یک واحد ۱۵۰ سی سی تنفس طبیعی است که حداکثر توان آن به ۶.۲ کیلو وات می رسد. این توان، حدوداً معادل با ۸.۳ اسب بخار است که در مقایسه با سایر رقبا، قابل قبول به حساب می آید. بیشینه گشتاور آن نیز ۸.۶۸ نیوتن متر است. قدرت موتور در دایچی CR150 توسط یک گیربکس CVT به چرخ های عقب منتقل می شود. درباره حداکثر سرعت قابل دستیابی با دایچی CR150، اختلاف زیادی بین منابع مختلف وجود دارد. در حالی که، برخی منابع، بیشینه سرعت آن را ۸۳ کیلومتر بر ساعت عنوان کرده اند، برخی دیگر از عدد ۹۰ کیلومتر بر ساعت برای آن یاد می کنند. با این حال، به نظر می رسد که رسیدن به سرعت های بالاتر از ۹۰ کیلومتر بر ساعت هم با این اسکوتر، چندان کار سختی نباشد.

پیشرانه دایچی CR150 از نوع هوا خنک است و نگهداری از آن در مقایسه با موتورهای آب خنک راحت تر به نظر می رسد. سیستم سوخت رسانی این موتور هم از انژکتور دلفی بهره می برد. این پیشرانه تک سیلندر چهار زمانه، به سیستم تحریک سوپاپ یا OHC نیز مجهز شده است. طبق برخی شنیده ها، دایچی CR150 تا ۳۸۰ کیلوگرم وزن را تحمل می کند. ظرفیت اسمی باک سوخت دایچی را ۶ لیتر عنوان می کنند، اما در عمل با توجه به نفوذ هوا و سایر ذرات، احتمالاً حجم کم تری بنزین در آن بتوان جای داد. مصرف سوخت دایچی CR150 طبق ادعای سازنده به صورت میانگین در پیمایش ۱۰۰ کیلومتری، ۲.۳ لیتر است. همچنین این موتورسیکلت موفق شده که استاندارد آلایندگی یورو ۴ را هم پاس کند. سیستم ترمزهای دایچی CR150 به صورت دیسکی در جلو و کاسه ای در عقب است و اثری از سیستم ABS هم در مجموعه ترمزگیری این موتور دیده نمی شود. استارت این موتور هم به شکل الکتریکی و هم هندلی انجام می گیرد. باتری به کاررفته در CR150 از نوع سربی اسیدی است. ناگفته نماند که دایچی CR150 به پورت شارژ USB برای تلفن همراه نیز مجهز شده است که آپشنی مفید برای یک اسکوتر شهری محسوب می شود.

قیمت دایچی CR150 در بازار

دایچی CR150 که پیش تر با قیمتی فراتر از ۴۰ میلیون تومان در نسخه های صفر کیلومتر فروخته می شد، اکنون توسط شرکت نیرو موتور به طور رسمی، اندکی بیش تر از ۳۷ میلیون تومان به فروش می رسد. در بازار هم مدل های صفر خشک این موتور با قیمت های بالاتر یا پایین تر از قیمت کارخانه قابل خریداری هستند. نیرو موتور دایچی CR150 را در رنگ های متنوعی روانه بازار کرده است. از مهم ترین رقبای دایچی CR150 در بازار می توانیم دینو کاوان S و همتاز RS150 را نام ببریم که هر دو از اسکوترهای ۱۵۰ سی سی اقتصادی بازار به شمار می روند.

سپهر عظیمی

پایگاه خبری اسب بخار     

۳.۱ امتیاز از ۷ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.