چرا گیربکس CVT دوست نداریم؟

گیربکس CVT دوست نداریم
گیربکس CVT دوست نداریم

مانند کل دنیا، ما ایرانی ها هم گیربکس CVT دوست نداریم اما سوال این است که آیا این عدم علاقه هنوز هم منطقی هست یا نه؟

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

اکثر خریداران خودرو و افرادی که در سایت خودروچی مشاوره ثبت می کنند خواستار خرید خودرویی اند که گیربکس CVT نداشته باشد زیرا این تفکر در ذهنشان هست که خودروهای اتوماتیک با گیربکس CVT، هم استهلاک بالایی دارند و هم این که نسبت به دیگر گیربکس های AT، دوکلاچه و دستی بسیار کندترند.
از این رو در ذهن اکثر مردم این قضیه جا افتاده که گیربکس های CVT می توانند آزار دهنده باشند و حس و حال رانندگی خوبی را در اختیار راننده قرار ندهند.

آیا واقعا گیربکس های CVT یا پیوسته کسل کننده اند؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که بله، گیربکس های CVT در مقایسه با گیربکس های اتوماتیک AT و دوکلاچه کسل کننده ترند. اما در سال های اخیر با معرفی نسل سوم گیربکس های CVT توسط نیسان با نام X-Tronic، داستان کمی عوض شده و خودروهای مجهز به گیربکس های نسل سوم، حس و حال رانندگی بهتری را به راننده و سرنشینان منتقل می کنند.

توجه داشته باشید که عدم تمایل مردم به خرید خودروهایی با گیربکس های CVT که در گذشته فراگیر شد، کاملاً منطقی بود زیرا نسل های قبلی گیربکس های سی وی تی به حدی کند عمل می کنند که شخص از رانندگی خسته و کلافه می شود. نکته دیگر CVTهای قدیمی این است که دور موتور تقریباً در یک موقعیت ثابت می ماند و همین موضوع موجب می شود تا صدای عملکرد محدوده خاصی از دور موتور همیشه در کابین خودرو به گوش برسد.

عملکرد نسل جدید گیربکس های CVT چگونه است؟

نسل سوم گیربکس CVT
نسل سوم گیربکس CVT

در این گیربکس ها از فناوری D-STEP استفاده شده است که برخلاف CVTهای قدیمی، که دائماً در حال تغییر ضریب دنده هستند عمل می کنند و گیربکس را در ضریب دنده های مشخصی قفل می کنند. قفل شدن گیربکس در ضریب دنده های مشخص تا زمانی برقرار می ماند که نیاز به تعویض دنده وجود نداشته و خودرو قادر باشد با همان ضریب دنده به حرکت خود ادامه دهد. با توجه به شرایط رانندگی به محض این که به سبک تر شدن و یا سنگین تر شدن دنده نیاز شد، مکانیزم CVT عمل می کند و تعویض دنده صورت می گیرد. توجه داشته باشید که شیفتینگ یا تعویض دنده در گیربکس های XTRONIC، مانند گیربکس های CVT قدیمی، انجام می شود. بنابراین این دو نسل از CVT در تعویض دنده مشابه هم عمل می کنند، اما چون سی وی تی جدید در ضریب مشخصی قفل می شود، هنگام تعویض دنده در این گیربکس ها حسی مانند حس تغییر دنده در گیربکس های AT به ما دست می دهد تا هنگام رانندگی هیجان بیشتری را تجربه کنیم.

بیشتر بخوانید :

نسل سوم گیربکس های پیوسته (CVT)
نحوه انتقال قدرت گیربکس های اتوماتیک CVT

مقایسه میزان خرابی گیربکس های CVT قدیمی و جدید

به طور کلی با مقایسه میزان خرابی CVTهای قدیمی و جدید می توان گفت که نسل های قدیمی آمار خرابی بالاتری داشتند و بیشتر دچار آسیب و یا مشکل در عملکرد می شدند. البته با جمله قبل نمی توان چنین برداشتی داشت که گیربکس های جدید به طور کل خرابی ندارد، بلکه فقط می شود نتیجه گیری کرد که میزان مشکلات آن ها در مقایسه با سی وی تی های نسل قبل کمتر است.

نتیجه گیری

در پایان می توان نتیجه گرفت که دوست نداشتن گیربکس های CVT در گذشته قابل توجیه بود اما حالا با فراگیر شدن سی وی تی های نسل ۳، حس و حال رانندگی با خودروهایی که به چنین جعبه دنده هایی مجهز اند متفاوت شده و دیگر مانند گذشته برای راننده کسل کننده نیستند. البته باید گفت که اغلب خودروهای چینی عرضه شده به بازار ایران مجهز به سی وی تی های قدیمی بودند تا چنین ویژگی ای موجب شود مردم علاوه بر این مدل گیربکس ها، از خودروهای چینی نیز زده شوند و علاقه ای به خرید آن ها نشان ندهند.
این روزها اما تقریباً همه خودروهای چینی هم مجهز به نسل سوم گیربکس های CVT اند، به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که حتی حس و حال رانندگی با چینی های جدیدی که سی وی تی اند نیز نسبت به قبل متفاوت شده و راننده هنگام رانندگی هیجان بیشتری را تجربه می کند. به عنوان مثال اگر تجربه رانندگی با آریزو ۵های داشبورد قدیم و آریزوهای جدید را داشته باشید، کاملاً می توانید تفاوت به وجود آمده در حس و حال رانندگی CVTهای قدیمی و جدید را لمس کنید.

۴.۲ امتیاز از ۴۳ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.