یک‌سوم قطعات یدکی خودرو قاچاق یا تقلبی است

لوازم یدکی قاچاق
لوازم یدکی قاچاق

وزیر صنعت و معدن و تجارت (صمت) روز جمعه، ۱۱ شهریور، گفت که ۳۰ درصد از قطعات یدکی خودروی موجود در بازار یا قاچاق است یا تقلبی.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار به نقل از پرسش: رضا فاطمی‌ امین در ادامه از شناسایی کارگاه‌هایی خبر داد که قطعات دست دوم را با بسته‌بندی جدید، به‌ عنوان جنس نو به بازار عرضه می‌کنند و افزود که حتی کارگاهی در اراک «شناسایی شده بود که پس از رنگ‌آمیزی کمک‌فنرهای دست دوم و بسته‌بندی،‌ آن‌ها را به‌ عنوان قطعات نو به بازار عرضه می‌کرده است».

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که امیرمحمد پرهام‌فر، مدیرکل دفتر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فروردین امسال اعلام کرده بود که «بر اساس برآورد تولیدکنندگان و اتحادیه صنفی بیش از ۶۰ درصد بازار غیررسمی لوازم یدکی خودرو، تقلبی و غیر استاندارد است». 

عزت‌الله اکبری تالار پشتی، نماینده مجلس، پیشتر با انتقاد از کیفیت پایین قطعات یدکی خودرو و قاچاق گسترده این لوازم در کشور گفته بود: «زمانی که دولت نقش تصدی دارد نباید تولیدکننده باشد، چرا که آسیب بسیاری به اعتماد، جان، تولید ملی و مال مردم وارد می‌شود.»

فربد زاوه، کارشناس خودرو، نیز قبلا در گفت‌وگو با روزنامه جام جم، «کیفیت پایین» لوازم‌ یدکی داخلی را عامل افزایش کالای قاچاق و تقلبی در بازار خوانده بود.

بر اساس اعلام حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی قاچاق کالا و ارز، کشفیات قاچاق در حوزه قطعات خودرو در ۹ ماه ۱۴۰۰ به یک هزار و ۱۶۵ میلیارد تومان رسیده بود.

در سال‌های گذشته، همزمان با افزایش تحریم‌ها و عدم امکانات واردات انواع کالاها از جمله لوازم خانگی عرضه کالاهای قاچاق و بی‌کیفیت در ایران، همچنین عرضه کالاهای دست دوم به عنوان لوازم نو نیز افزایش قابل توجهی یافته است.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.