پژو ۲۰۸ به عنوان خودروی سال اروپا انتخاب شد

پژو 208

با وجود لغو نمایشگاه خودروی ژنو، به دلیل شیوع جهانی ویروس کرونا، مثل سال های گذشته برترین خودروهای اروپا توسط برگزارکنندگان این نمایشگاه معرفی شدند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

خودرویی که از آرای ۶۰ خبرنگار و تحلیلگر اروپایی، از ۲۳ کشور اروپا، انتخاب شد «پژو ۲۰۸» بود. خودرویی که در سه نسخه بنزینی، دیزلی و برقی قابل سفارش است و از همان ابتدا استقبال خوبی از آن به عمل آمد. اسامی خودروها و میزان امتیاز آن ها در رأی گیری بهترین های اروپا به شرح زیر است:

۱- پژو ۲۰۸: ۲۸۱ امتیاز
۲- تسلا مدل ۳: ۲۴۲ امتیاز
۳- پورشه تایکان: ۲۲۲ امتیاز
۴- رنو کلیو: ۲۱۱ امتیاز
۵- فورد پوما: ۲۰۹ امتیاز
۶- تویوتا کرولا: ۱۵۲ امتیاز
۷- ب ام و سری ۱: ۱۳۳ امتیاز

این ششمین بار است که خودرویی از پژو به عنوان خودروی سال اروپا انتخاب می شود. در سال ۱۹۶۹ مدل ۵۰۴ پژو برترین خودروی پژو در اروپا لقب گرفت و در سال ۱۹۸۸ بود که مدل معروف ۴۰۵ این کمپانی خودروی سال اروپا شد. پس از آن در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۴ خودروهای ۳۰۷ و ۳۰۸ این جایزه را کسب کردند و آخرین بار هم برمی گردد به سال ۲۰۱۷ که پژو ۳۰۰۸ خودروی سال اروپا شد.

پژو 208

نسخه های مختلف پژو ۲۰۸

پژو ۲۰۸ به یک پیشرانه‌ ۱.۲ لیتری ۳ سیلندر توربو شارژ بنزینی و یک نمونه‌ ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر دیزلی مجهز است. پیشرانه‌ بنزینی در سه سطح قدرت مختلف ۷۵، ۱۰۰ و ۱۳۰ اسب بخاری ارائه می‌شود. انتقال نیروی نسخه‌ ۷۵ اسب بخاری این پیشرانه صرفاً توسط یک جعبه ‌دنده‌ ۵ دنده دستی صورت می‌گیرد. درحالی‌که، در نسخه‌ ۱۳۰ اسب بخاری این وظیفه برعهده یک جعبه‌ دنده‌ ۸ دنده اتوماتیک قرار دارد، اما برای نسخه‌ ۱۰۰ اسب بخاری دو جعبه‌ دنده‌ مختلف ۶ دنده دستی و ۸ دنده اتوماتیک قابل سفارش خواهد بود.

علاوه ‌بر این پیشرانه ‌ها، پژو برای اولین ‌بار نسخه تمام الکتریکی این خودرو را هم با نام “e-208” ارائه کرده است. این نسخه، که روی پلتفرم e-CMP ساخته شده، ۱۳۶ اسب‌بخار قدرت و ۲۶۰ نیوتن ‌متر گشتاور دارد. این خودرو از سه حالت رانندگی مختلف شامل معمولی، اقتصادی و اسپرت استفاده می کند. حالت اول برای استفاده ‌های روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، درحالی‌که، حالت اقتصادی به منظور رسیدن به حداکثر بهره ‌وری طراحی شده است. در حالت اسپرت نیز خودرو تهاجمی تر شده و می‌تواند در مدت ۸.۱ ثانیه از صفر به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

از زمان شروع تولید تاکنون ۱۱۰ هزار سفارش در نسخه های مختلف برای این خودرو ثبت شده و این درحالی است که ۱۵ درصد این میزان سفارش را نسخه الکتریکی پژو شامل می شود. تمام این ارقام فروش عالی این مدل پژو را نشان می دهد، همچنین موفقیت در فروش برقی ۲۰۸ هم نکته ای بسیار حائز اهمیت است. قابل ذکر است که پژو ۲۰۸ در بازار داخلی فرانسه هم در صدر جدول فروش قرار دارد.

پژو 208

مدیر عامل پژو در مورد انتخاب پژو ۲۰۸ به عنوان خودروی سال گفت:

«من بسیار خوشحال و مغرورم که مدل ۲۰۸ این جایزه را برده و این موفقیت سخت کوشی و تعهد تمام تیم های برند ما و گروه “PSA” را نشان می دهد.»

با تغییرات طراحی در نسل های جدید پژو شاهد استقبال مشتریان و طرف داران خودرو از این برند بوده ایم و انتخاب ۲۰۸ به عنوان خودروی سال اروپا نشان می دهد این تغییرات به خوبی باعث ارتقای این برند در بازار جهانی شده است.

محمدرضا پاداش
پایگاه خبری اسب بخار

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.