خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر

خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
در مطالب قبلی به این مسئله پرداختیم که چه خودروهایی در گمرک شهید باهنر حضور دارند و سهم هر دسته از برندها از انبارهای این گمرک در چه حدی است. در این شماره به مسئله ای دیگر در گمرک شهید باهنر می پردازیم و زاویه دید خود را تغییر می دهیم.
در هر بازدید و گشت و گذار خودرویی، همیشه سوژه ها و نکاتی وجود دارد که شاید نیاز به دقت بیشتری داشته باشد. گاهی نگاه سطحی به کلیت ماجرا باعث می شود تا برخی نکات را نفهمیم یا منجر به خطا و سوء برداشت می شود.
در این مطلب به خودروهایی در گمرک شهید باهنر می پردازیم که شاید حضورشان سوالاتی را ایجاد کند. ماشین هایی که مدت ها انتظار کشیده اند و گویا ناامید، به زندگی در این محدوده ترخیص مشغول هستند.
۱- مرسدس بنز S550 با زندگی سخت
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
مرسدس بنز W222 که خودرویی لوکس و عالی به حساب می آید، در سراسر دنیا طرفداران زیادی را جذب خود کرده و از روز رونمایی تا الان، در هر خیابانی طنازی می کند. تالار متحرکی که توصیف آن سخت است، نمادی از ثروت، قدرت و گاهی شهرت به حساب می آید. این خودرو با مدل S500 توانست با مدل ۲۰۱۴ به صورت رسمی وارد بازار ایران شود. در روزهای اولیه عرضه قیمت این ابرخودرو بین یک میلیارد و ۳۸۰ میلیون الی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بود. با توجه به پنج صندلی یا چهار صندلی بودن S500، قیمت این خودرو در آن زمان تفاوت داشت. البته حجم واردات این خودرو با توجه به قیمت بسیار بالا، کم بود و باعث شده تا این روزها خیلی سخت نسخه در حال حرکت آن را در خیابان های شهری مانند تهران ببینیم. با توجه به ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی، S500 هم جز ممنوع الواردات های ایران محسوب شد و تنها تعداد انگشت شماری پس از اجرایی شدن این قانون راه به خیابان ها پیدا کردند. در سال گذشته، تشریفات ایران تعداد قابل توجهی بنز S400 را به ایران آورد تا با پلاک تشریفات در در مراسم های سیاسی فعالیت داشته باشند. حضور S400 در گمرک و انتشار تصاویر آن باعث شد تا خیلی از کلاه برداران واردات این خودروها را به نام خود بزنند و شروع به دریافت پیش پرداخت از مشتریان به وسیله آگهی ها بکنند. بعد از گذشت دو ماه ثابت شد که این ثبت نام های بی پایه و اساس، کلاه برداری بیش نیست و امکان ترخیص لوکس ترین اتاق مرسدس بنز در ایران وجود ندارد. دولت تدبیر و امید هم از اولین روزها کار خود اعلام کرده بو که برای ورود این گونه خودروها مجوزی در نظر نگرفته و بحث مجوزهای خاص و امضا طلایی منتفی است. البته که این روزها برخی خبرها حاکی از آن است که خودروهای خاص با مجوزهای خاص اجازه واردات دارند! در گشت و گذار چند ساعته ما در گمرک باهنر، با یک دستگاه مرسدس بنز S550 روبه رو شدیم که مدل سال نبوده و گویا برای زمان ممنوعیت واردات است. این خودرو که همان S500 4Matic به حساب می آید و نمادی از سفارش آمریکایی را در نام خود مخفی کرده است، گویا چند وقتی است در سایه و آفتاب گمرک در حال استراحت است. روی درب S550 اسم «متروکه» نوشته شده است. این بدان معناست که مالک آن به سراغ این خودرو نیامده و احتمالا پیگیر ترخیص آن دیگر نیست. حال چرا باید فردی بی خیال خودرویی میلیاردی در ایران و چند صد هزاردلاری در خارج کشور بشود، ربطی به ما ندارد. ولی وضعیت حضور این خودرو در گمرک باهنر است که هر ماشین بازی را ناراحت می کند. چرخ های کم باد، بدنه کثیف و شنی، زیر آفتاب سوزان و چرم های تودوزی که احتمالا تا چند وقت دیگر زیر اشعه آفتاب تابستان بندر اسیب می بینند. این خودرو در صورتی که بتواند مجوز پلاک ملی را دریافت کند، قیمتی بالای چهار میلیارد تومان را دارد.


۲- لندکروزرهای فیس لیفت در مدل های مختلف
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
در گوشه و کنار انبارهای گمرک باهنر، تعدادی لندکروزر ۲۰۱۶ فیس لیفت به چشم می خورد. این خودرو که با تغییراتی در قسمت جلو، عقب و داشبرد و تودودزی نسبه به مدل ۲۰۱۵ متفاوت شده است، در رنگ ها و مدل های مختلف در حال خاک خوردن میان خودروهای دیگر بود. لندکروزر ۲۰۱۶ با موتور چهار لیتری شش سیلندر و ۵.۷ لیتری هشت سیلندر در این مکان وجود داشت. این خودرو که یک شاسی بلند آفرودی تمام عیار به حساب می آید، این روزها در کشورهای عربی استقبال خوبی از آن شده است. برای همین شاهد هستیم که در کشورهایی چون امارات متحده عربی، عمان و قطر از این خودرو به عنوان یک پرفروش به حساب می آید. پر فروشی این خودرو در حالی رقم می خورد که قیمت آن پایین نبوده و جز شاسی بلندهای حساب می شود و ثروتمندان دنیا آن را به عنوان یکی از ۱۰ گزینه خود انتخاب می کنند. بیشتر مدل های موجود در گمرک رنگ سفید و با موتور شش سیلندر بودند و از نظر امکانات در سطح بالایی قرار داشتند. تعداد نسخه ۵.۷لیتری هشت سیلندر یا به اصطلاح موتور لکسوسی، کمتر از انگشتان دست بود و آن مدل ها امکانات به مراتب فول تری را داشتند. تودوزی، نوع رینگ، سیستم تنظیم ارتفاع و برخی امکانات لوکس، جز آپشن هایی است که در لندکروزر ۷/۵ وجود دارد. در برخی مناطق آزاد مدل چهار لیتری شش سیلندر را قیمتی بین ۲۸۰ الی ۳۴۰ میلیون تومان تعیین کرده اند. مدل هشت سیلندر که بسیار کم در مناطق آزاد دیده می شود، بالای ۳۸۰ میلیون تومان ارزش گذاری شده است. علت حضور لندکروزرهای ۲۰۱۶ در گمرک باهنر، ترخیص برای ارسال به کشورهای همسایه است و قرار نیست به صورت پلاک ملی در بازار دیده شود. برخی تصاویر از این تویوتاهای لوکس بر روی خودروبرها باعث می شود که عده ای فکر این را بکنند، مجوز خاص برای ترخیص این خودروها صادر شده است. ولی با نگاهی ساده می توان به این نتیجه رسید که اگر این خودروها ترخیص شده بودند، تا به حال حداقل یک نمونه پلاک شده در کشور دیده می شد.

۳- پرادوهای فیس لیفت در گمرک
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
با توجه به قوانین گمرکی که واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع است، چند سالی است که از حضور پرادو فیس لیفت بی بهره مانده ایم. در بازدید از گمرک باهنر با چند دستگاه تویوتا پرادو فیس لیفت مواجه شدیم که به غیر از فیس لیفت رسمی، در مدل ۲۰۱۶ با تغییرات اضافه بر سازمانی هم تولید شده بودند. این خودروها که کمتر از ۱۰ عدد بودند در رنگ ها و امکانات متفاوتی منتظر ترخیص برای ارسال به کشورهای همسایه هستند.
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
در مدل فیس لیفت، چراغ های عقب حالت عضلانی بیشتری را به خود گرفته اند. از طرفی فرم سپر و چراغ جلو تغییر کرده است و به مراتب جذابتر از مدل حاضر در کشور شده است. مدل ۲۰۱۶ در برخی نسخه ها به سپرهای بلندتری مجهز است و جلو پنجره طراحی نزدیک به لندکروزر فیس لیفت دارد. موتور این خودروها از نوع چهار لیتری شش سیلندر است و در نسخه چهار درب عرضه شده است. دی لایت زیر سپر، زنون و چراغشور، سنسور پارک جلو، رکاب های اسپرت، فرمان طرح چوب، مانیتور بزرگ، دوربین زیر آینه و… از امکانات این خودرو ۲۰۱۶ محسوب می شود. در مناطق آزاد مدل فیس لیفت ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در تعدادی محدود تردد می کنند. قیمت این خودرو کمی از لندکروزر ۲۰۱۶ شش سیلندر ارزان تر است.
۴- لکسوس های خاص در گمرک
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
لکسوس GX460 خودرویی است که ما ایرانیان با آن آشنایی نداریم و تنها آن را با پلاک گذر موقت و برخی مواقع با پلاک منطقه آزاد دیده ایم. این خودرو نسخه لوکس پرادو به حساب می آید و به موتور ۴.۶لیتری هشت سیلندر مجهز است. نسخه موجود در گمرک شهید باهنر از مدل ۲۰۱۶ فیس لیفت است و احتمالا بزودی مراحم ترخیص موقت آن انجام می شود و به کشور دیگری یا منطقه آزاد ارسال می شود. این خودرو در طراحی جلو متحول شده و مدل ۲۰۱۶ آن ظاهری شبیه به LX570 فیس لیفت دارد.
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
امکانات لوکس و کاربردی بیشتر نسبت به تویوتا پرادو ۲۰۱۶ از جمله تغییرات این خودرو محسوب می شود. از طرفی کیفیت ساخت و مونتاژ این خودرو کمی از پرادو بالاتر است و باعث شده تا قیمت آن تفاوت قابل توجهی با مدل مشابه تویوتایی داشته باشد. با اینکه لکسوس GX460 قابلیت های خاص و ویژه ای دارد، ولی هرگز نتوانسته مقامی چون لکسوس LX570 و لندکروزر را پیدا کند.
۵- سرنوشتی تلخ برای فرزندان لکسوس
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
در بیرون یکی از سوله های گمرک باهنر، سه دستگاه لکسوس پشت سر هم پارک شده اند و باد لاستیک کم و خاک گرفتگی نشان می داد که مدت هاست در شرایط سخت آنجا حضور دارند. لکسوس IS250، SC430 و RX450h خودروهایی بودند که متروکه خطاب می شدند و گویا مالک آن ها از پیگری وضعیتشان منصرف شده است. SC430 که خودرویی نه چندان جدید به حساب می آید و گویا سال ها از عمر آن می گذرد.
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
IS250 هم به عنوان یک سدان معمولی لکسوس که دیفرانسیل عقب است و محبوبیت خوبی را در بازار ایران دارد، با رنگ مشکی و کیت F Sport در حال خاک خوردن بود. بعد از آن RX450h پارک شده بود که نسخه هیبریدی RX350 به حساب می آمد. وقتی که اعلام شد ورود خودروهای هیبریدی به ایران آزاد است و تعرفه اندکی برای آن ها در نظر گرفته شده است، در روزنامه های کثیر الانتشار شاهد آگهی های پیش فروش این خودرو بودیم. ولی با ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی، این خودرو قوی و پاک نتوانست از گمرک های ایران به خیابان های کشور بیاید و خیلی از واردکنندگان از آوردن این خودرو صرف نظر کردند.
خاص های جهان در بندر ایرانی- بخش دوم از گمرک شهید باهنر
ولی جالب بود که یک نسخه از این خودرو زیبا و محبوب در گمرک باهنر حضور داشت و روی درب آن نوشته شده بود «متروکه گردید» و این بدان معناست که احتمالا باید این شاسی بلند دوست داشتنی اوراق شود یا اینکه به کشور دیگری برگردد. بعد از آن، دو دستگاه لکسوس LX570 مشکی پشت سر هم پارک بودند و آن هم متروکه شده بودند. خودرو شاسی بلند لکسوس که در هر جای دنیا خاص، قوی و لوکس به حساب می آید، این روزها در گرمای بندر با خاک و خول دست و پنجه نرم می کند. شاید این خودرو هم اسقاط شود و از قطعات آن در کشور استفاده گردد. احتمال هم دارد به کشور دیگری برود و با پلاک غیر ایرانی در خیابان های آن کشور، سلطنت خود را دوباره بر جاده ها آغاز کند. نسخه ۲۰۱۳ کارکرده LX570 قیمتی بین ۸۰۰ الی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در بازار ایران دارد.

در بخش بعدی این گزارش، به نکته جالب دیگر در گمرک شهید باهنر می پردازیم
روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8
به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.