افزایش ۲۰ درصدی قیمت لوازم یدکی خودرو

لوازم یدکی خودرو

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران از افزایش ۲۰ درصدی قیمت لوازم یدکی خودرو ناشی از رشد نرخ ارز خبر داد.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

سیدمهدی کاظمی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: همزمان با بازگشایی فروشگاه‌ها در اوایل اردیبهشت ماه و افزایش تردد خودروهای شخصی، مصرف و فروش قطعات یدکی افزایش یافت.

وی افزود: تعطیلی تولیدکنندگان خارجی از بهمن ماه گذشته به دلیل کرونا و تعطیلی واحدهای داخلی به دلیل فقدان مواد اولیه وارداتی، انسداد مرزها و توقف واردات، در آینده نزدیک کمبود قطعه خواهیم داشت که انتظار ما از دولت، همکاری با صنف فروشندگان لوازم یدکی در این زمینه است.

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران ضمن اشاره به رشد نرخ ارز طی سه ماه اخیر بیان کرد: با شیوع ویروس کرونا و عدم مصرف قطعه در اواخر اسفند ماه و یک ماه ابتدایی سال جاری، در حال حاضر کمبود در حوزه لوازم یدکی وجود ندارد.

سیدمهدی کاظمی با ابراز نگرانی نسبت به تامین لوازم یدکی طی ماه‌های آینده گفت: درخواست ما از دولت، کاهش و متعادل‌سازی نرخ ارز، تسهیل واردات و حذف کاغذبازی‌ها در سازمان صنعت، معدن و تجارت و گمرک است تا بازار لوازم یدکی به ثبات برسد.

وی در خصوص تاثیر آزادسازی واردات مواد اولیه با ارز آزاد بر بازار لوازم یدکی متذکر شد: در سایر صنوف، واردات مواد اولیه با ارز نیمایی، آزاد و یا شناور محتمل است اما در صنف لوازم یدکی، ارائه ارز نیمایی بعید به نظر می‌رسد. واردات با ارز آزاد اگر مطابق با قیمت دلار روز باشد، شاهد افزایش شدید قیمت قطعات خواهیم بود.

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران تاکید کرد: در صورت ثبات نرخ ارز در سطح ۱۰تا ۱۱ هزار تومان می‌توان امیدوار بود که قیمت لوازم یدکی افزایش چشمگیری نداشته باشد که تاکنون در صنف لوازم یدکی اجرایی نشده است.

سیدمهدی کاظمی ادامه داد: آزادسازی واردت مواد اولیه با ارز آزاد، تولیدکنندگان قطعات خودرو و خودروسازان عمده کشور را شامل می شود که بر صنف لوازم یدکی نیز تاثیرگذار است اما در بخش تولید خودرو کارایی دارد که در صورت اجرا، مایه خرسندی است.

وی در خصوص تامین لوازم یدکی خودروهای وارداتی توضیح داد: با توقف شیوع کرونا، واردات همانند گذشته انجام می‌شود اما تقاضای ما از بانک مرکزی تثبیت نرخ ارز است؛ زیرا ارز ۱۷ هزار تومانی، گرانی سرسام آوری را به همراه خواهد داشت.

سیدمهدی کاظمی از افزایش ۲۰ درصدی قیمت لوازم یدکی ناشی از رشد نرخ ارز خبر داد و گفت: افزایش قیمت‌ها، تحت تاثیر نرخ ارز است و چاره‌ای جز این نیست و در صورت ثبات نرخ ارز این اطمینان را خواهیم دارد که طی سه تا چهار ماه آینده، کمبود قطعه و همچنین رشد قیمت‌ها را نخواهیم داشت.

وی در خصوص قطعات پرمصرف گفت: خودروهای پرمصرف داخلی نظیر پراید، پژو، سمند، ال نود و تیبا قطعات بیشتری مصرف می‌کنند و در حال حاضر گرانی داریم اما کمبودی نداریم و در صورت عدم حمایت دولت طی دو تا سه ماه آینده، با کمبود قطعات یدکی مواجه خواهیم بود.

سخنگوی اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران در پایان در خصوص وضعیت لوازم یدکی خودروهای وارداتی و کم تردد داخلی خاطرنشان کرد: کمبود قطعات خودروهای کره‌ای، ژاپنی و کم تردد داخلی در بازار همواره وجود داشته اما امکان تامین آن با چند روز تاخیر و بر اساس قرارداده منعقده میان مالک خودرو و مراکز فروش لوازم یدکی و از طریق واردات هوایی وجود دارد.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.