بررسی فیلتر ماشین آلات صنعتی و راهسازی

فیلتر ماشین آلات صنعتی
فیلتر ماشین آلات صنعتی

امروزه با پیشرفت فناوری، ماشین آلات راهسازی و صنعتی مختلفی روی کار آمده‌اند. هر کدام از این ماشین‌ها وظایف جداگانه داشته که به مرور زمان، جایگزین نیروی انسانی شده‌اند. این ماشین‌ها از تجهیزات مختلفی ساخته شده‌اند؛ از جمله این تجهیزات می‌توان به فیلتر ماشین آلات اشاره کرد. 

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

فیلترها شامل چند دسته شده، که برای نمونه می‌توان به فیلتر آبگیر، فیلتر روغن و فیلتر هوا اشاره کرد. هر کدام از این فیلترها ماده مشخص و مرتبط به خود را تسویه می‌کنند.

 اهمیت فیلتر در ماشین‌های سنگین بیشتر می‌باشد؛ زیرا ماشین آلات سنگین به طور مداوم با آلودگی‌های مختلف سروکار دارند. هدف از نصب فیلتر ، جلوگیری از ورود آلودگی به داخل موتور بوده که مانع از تولید آلودگی بیشتر می‌شود. اگر فیلترها به موقع تعویض شوند؛ هزینه‌های ناشی از خرابی نیز کمتر خواهد شد.  در ادامه قبل از اینکه به اهمیت فیلتر ماشین آلات راهسازی و صنعتی بپردازیم؛ به صورت مختصر به بررسی انواع ماشین آلات، خواهیم پرداخت.

معرفی انواع ماشین آلات راهسازی و صنعتی

ماشین آلات راهسازی و صنعتی در انواع مختلفی تولید شده که فیلتر در نحوه عملکرد آن‌ها بسیار تاثیرگذار می‌باشند. در ادامه به چند نمونه از این ماشین آلات اشاره خواهیم کرد.

انواع ماشین آلات راهسازی

  • بیل‌های مکانیکی: بیل مکانیکی یکی از انواع ماشین آلات راهسازی می‌باشد. این ماشین در دسته ماشین آلات مدرن قرار گرفته که دارای وظایفی همچون بار کردن خاک به داخل کامیون و گودبرداری می‌باشد. بیل مکانیکی به طور کلی، از سه بخش اصلی به نام شاسی، اتاقک گردان و قسمت جلوی ماشین تشکیل شده‌است. از انواع بیل مکانیکی می‌توان به بیل مکانیکی کششی، بیل مکانیکی با سیستم کابلی و بیل مکانیکی جام معکوس اشاره کرد.
  • بلدوزرها : بلدوزر دارای چرخ‌های زنجیری بوده، که توانایی جابجایی مقدار زیادی از ماسه، خاک، شن و نخاله را دارد. بلدوزر برای صاف کردن خاک و پاکسازی بقایای باقی مانده از ساختمان‌ها مناسب می‌باشد.
  • تراکتور : تراکتور یکی از کاربردی‌ترین، ماشین آلات راهسازی به شمار می‌رود. تراکتور علاوه بر اینکه قابلیت حمل انواع بار ها را دارد؛ امکان نصب لوازم مکانیکی مختلف بر روی تراکتور را به شما می‌دهد. موتورهای تراکتور معمولا توربو شارژ می‌باشند. این ماشین‌ها در دو نوع معمولی و دنده اتوماتیک موجود می‌باشند. از انواع نمونه‌های تراکتور می‌توان به چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی اشاره کرد.
  • اسکریپرها : این نوع از ماشین‌ها در دو نوع موتوردار و بدون موتور ساخته می‌شوند. معمولا اسکریپرها توسط تراکتور جابجا می‌شوند. اسکریپرهایی که دارای دو محور می‌باشند؛ برای ایجاد تعادل، از تراکتور تک محور استفاده می‌کنند.
  • لودرها : لودرها در ابعاد مختلف تولید می‌شوند. این ماشین به جهت برخورداری از انعطاف پذیری بالا و تغییر جام خود، قابلیت انجام بسیاری از کارها را داشته که بار کردن بتن به داخل کامیون‌ها، پرکردن خندق، حفاری، بلند کردن و جابجایی مصالح، از جمله وظایفی است، که بر عهده لودر قرار دارد.
  • کامیون‌ها : از مهم‌ترین ماشین آلات صنعتی می‌توان به کامیون‌ها اشاره کرد. این ماشین‌ها به جهت برخورداری از سرعت بالا، گزینه مناسبی برای حمل و نقل مواد می‌باشند. کامیون‌ها به جهت شرایط محیطی کار خود، نیاز به فیلتر قوی داشته که از ورود مواد مختلف به داخل موتور جلوگیری کند. 
فیلتر ماشین آلات صنعتی
فیلتر ماشین آلات صنعتی

انواع ماشین آلات صنعتی

همواره با گسترش تکنولوژی، ماشین آلات صنعتی نیز دچار یک سری تغییر و تحولات شده‌اندفیلتر ماشین آلات، از جمله تجهیزاتی است که در افزایش طول عمر ماشین ها تاثیرگذار می‌باشد.

  • ماشین تراشکاری : ماشین تراشکاری از محبوب‌ترین ماشین آلات صنعتی، در تراشکاری به شمار می‌رود. این دستگاه برای شکل دهی قطعات مختلف چوبی، سنگی و فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • دستگاه فرز: دستگاه فرز ابزاری مقاوم از جنس سنگ می‌باشد. این ماشین جهت انجام دادن کارهایی مانند برش قطعات استفاده می‌شود. فرز از دقت و سرعت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.
  • از دیگر دستگاه‌های صنعتی می‌توان به ماشین آلات کنترل دیجیتال، دسته بندی، بازیافت، تهویه مطبوع و … اشاره کرد.

انواع فیلتر ماشین آلات راهسازی و صنعتی

  1. فیلترهوا: فیلتر هوا یکی از مهم ترین و ضروری ترین فیلترهای ماشین آلات راهسازی می‌باشد. این فیلتر به جهت برخورداری از خاصیت جذب، مانع از ورود گرد و غبار به داخل موتور شده و از ایجاد مشکلاتی مانند گیر کردن سوپاپ، خاک گرفتگی و خط و خش جلوگیری می‌کند.
  2. فیلتر روغن : فیلتر روغن، وظیفهتصفیه روغن را بر عهده دارد. استفاده از این نوع فیلتر، علاوه بر افزایش طول عمر ماشین ، از فرسایش موتور نیز جلوگیری می‌کند.
  3. فیلتر آبگیر : فیلتر‌های آبگیر با توجه به حجم موتورها ساخته می‌شوند. فیلتر آبگیر در واقع نسخه‌ای جدید از فیلتر گازوئیل می‌باشد. فیلتر آبگیر، علاوه بر جذب ذرات معلق جامد، قطرات آب را نیز جذب خود کرده و آن‌ها را از بین می‌برد.
فیلتر ماشین آلات صنعتی
فیلتر ماشین آلات صنعتی

اهمیت فیلتر ماشین آلات راهسازی و صنعتی

شاید ذهنیت شما از فیلتر ماشین آلات راهسازی و صنعتی، سیستمی ساده باشد؛ که تاثیر آنچنانی بر روی ماشین‌ها ندارد. اما این در حالی است؛ که ورود مقدار کمی از گرد و غبار، آب و روغن به داخل ماشین، سبب تداخل و بروز مشکل در عملکرد موتور آن خواهد شد. ماده موجود در ذرات، بسیار ساینده بوده، که به مرور زمان موجب خراب شدن قطعات و موتور ماشین می‌شود. به همین خاطر استفاده از فیلتر بسیار حائز اهمیت می‌باشد. فیلتر از ایجاد اصطکاک و سایش و ذوب شدن اجزای ماشین جلوگیری می‌کند. این فیلترها به جهت برخورداری از مقاومت بالا ، در برابر گرما و حرارت بسیار مقاوم می‌باشند. این ویژگی بسته به نوع فیلتر، متفاوت می‌باشد. همواره می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه فیلتر مهدی  انواع فیلترها را مشاهد کنید.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.