اجاره خودرو مستقیم از مالک

صنعت اجاره خودرو
صنعت اجاره خودرو

چندین سال است که صنعت اجاره خودرو در سراسر دنیا و کشور ما شکل گرفته است و بخشی از اقتصاد جهان را پوشش می‌دهد. در این صنعت شرکت‌های مختلف، فهرستی از خودروهای لوکس و معمولی را تهیه کرده و با نوشتن قرارداد بین خود و مشتریان، اتومبیل‌های خود را برای مدت‌زمان مشخصی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. رنت ماشین از طریق شرکت‌های معتبر اجاره خودرو کاملاً قانونی است؛ اما گاهی اوقات شرایطی پیش می‌آید که شما نیاز به اجاره خودرو دارید، اما نمی‌توانید از طریق این شرکت‌ها اقدام کنید. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا امکان اجاره خودرو مستقیم از مالک وجود دارد؟

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

اهمیت اجاره خودرو مستقیم از مالک

شرایطی را تصور کنید که شما در مسافرت هستید و خودروی شخصی‌تان دچار نقص فنی شده است و باید به یک ملاقات بسیار مهم یا مراسم عروسی بروید. در این شرایط، اولین راه‌حل این است که به سراغ شرکت‌های اجاره خودرو رفته و اتومبیل موردنظر خود که می‌تواند یکی از ماشین‌های لوکس و مدل‌بالا مانند سوناتا، bmw x4، اتومبیل‌های کراس یا نیوفیس باشد را اجاره کنید. راه‌حل دوم این است که مستقیماً به سراغ خود مالک اتومبیل بروید و آن را اجاره کنید. شاید راه‌‌حل دوم کمی ریسک داشته باشید و شما یا فرد موردنظر خود را با تهدید‌هایی نسبت به این نوع اجاره درگیر کند، اما با پیروی از شرایط و قوانین مربوطه جای هیچ نگرانی نیست و به راحتی می‌توانید خودروی لوکس مالک را از او اجاره کنید.

شرایط دیگری را تصور کنید که شما باید باری را به یک محل برسانید، اما اتومبیل شخصی‌تان دچار نقص فنی شده است. از طرفی لازم است تا هر چه سریع‌تر این بار را به محل موردنظر برسانید و ثانیه‌ای معطل نکنید. در این حالت با کرایه وانت یا پیکان وانت از مالک می‌توانید خیلی سریع و بدون هیچ نگرانی به مقصد برسید و محموله را تحویل دهید. حتی امکان رنت ماشین‌های معمولی مانند پژو، پژو ۲۰۷، سمند و دیگر اتومبیل‌های تولید داخل به طور مستقیم از طریق مالک وجود دارد. دقت داشته باشید که در اجاره خودرو مستقیم از مالک حتماً باید بین طرفین یک قرارداد قانونی نوشته شود تا مشکلی پیش نیاید.

صنعت اجاره خودرو
صنعت اجاره خودرو

قرارداد اجاره خودرو مستقیم از مالک

برخی از افراد تصور می‌کنند که در اجاره خودرو مستقیم از مالک دیگر نیازی به نوشتن قرارداد اجاره نیست، اما هیچ‌گاه در این مورد ریسک نکنید؛ زیرا بسیاری از افراد سودجو در این موارد سعی در کلاه گذاشتن بر سر مشتریان یا صاحب ماشین دارند. قرارداد اجاره به سندی گفته می‌شود که میان صاحب ماشین و فرد متقاضی اجاره نوشته شده و با توافق طرفین به امضا می‌رسد. دقت کنید که این قرارداد بر اساس بند ۴۶۸ تا ۵۰۷ قانون مدنی نوشته شود که در آن طرفین باید حق و تکلیفی که نسبت به یکدیگر را دارند را قبول کنند.

اغلب اجاره خودرو مستقیم از مالک بدون راننده است و در برخی مواقع امکان دارد که مالک آن را همراه با راننده در اختیار شما قرار دهد. مالک قبل از تحویل اتومبیل باید قرارداد اجاره را از قبل آماده کرده و در اختیار مشتری قرار دهد. مشتریان با مطالعه تمام بندهای قرارداد در صورت توافق آن را امضا می‌کنند. دقت داشته باشید که قبل از تحویل ماشین نسبت به سالم بودن تمام قسمت‌های آن مطمئن شوید. حتماً در قرارداد هزینه‌های مربوط به خسارت، تعمیرات و نگهداری باید درج شود تا در صورت اتفاق افتادن هر نوع مشکلی امکان استناد به آن وجود داشته باشد. در تنظیم بندهای قرارداد اجاره دقت کنید تا امکان هیچ‌گونه سوء‌استفاده‌ای برای طرفین نباشد.

نکات مربوط به قرارداد اجاره مستقیم خودرو از مالک

به دلیل آن‌که اجاره مستقیم خودرو از مالک با ریسک‌هایی روبه رو است، ما در این بخش قصد داریم تا برای جلوگیری از تهدید‌های احتمالی شما را با نکات مربوط به قرارداد این نوع اجاره خودرو آشنا کنیم. از جمله نکات حقوقی مهم در متن این قرارداد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. از اولین نکات مهم در هنگام تنظیم قرارداد اجاره خودرو، مدت‌زمانی است که شخص قصد اجاره خودرو را دارد. حتماً این مدت‌زمان باید در قرارداد ذکر شود. در صورت عدم رعایت این مورد در قرارداد، سند باطل می‌شود.
  2. از دیگر نکات مهم قرارداد می‌توان به وظایف موجر و مستأجر اشاره کرد. ذکر این موارد توافقی است و کاملاً بستگی به نظر طرفین دارد. برای مثال می‌توانید مشخص کنید که در صورت وارد شدن خسارت چه کسی مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد یا هزینه تأمین سوخت به عهده چه کسی است. در صورت به وجود آمدن مشکل چه اقداماتی باید انجام شود. در صورت وجود خلافی، پرداخت آن به عهده کیست؟ بحث‌های مربوط به مالیات و بیمه خودرو نیز باید مشخص شود. تمامی مواردی که ذکر شد با توافق طرفین صورت می‌گیرد.
  3. این‌که در چه صورتی امکان فسخ قرارداد وجود دارد و یا انجام اقدامات لازم در صورت عدم تحویل خودرو در مدت‌زمان مشخص شده، مواردی هستند که حتماً باید در سند ذکر شود.
  4. از موارد مهم دیگر که نیاز به ذکر شدن دقیق در اجاره‌نامه بین مالک و متقاضی دارد، می‌توان به مبلغ اجاره اشاره کرد. برای محاسبه هزینه اجاره‌بها می‌توان کارکرد خودرو یا ساعاتی که خودرو در اختیار است را در نظر گرفت. فرمول محاسبه اجاره و مقدار آن به طور دقیق باید ذکر شود.
  5. نکته مهم دیگر که ذکر آن در سند الزامی است به مشخصات خودرو مربوط می‌شود. حتماً مشخصات خودرو را به طور دقیق و با جزئیات در قرارداد ذکر کنید. ازجمله این مشخصات می‌توان به شماره پلاک، رنگ بدنه، مدل سال ساخت، میزان کارکرد و دیگر موارد اشاره کرد.
صنعت اجاره خودرو
صنعت اجاره خودرو

اجاره خودرو آسان

بسیاری از شرکت‌های اجاره خودرو مانند گشت پاسارگاد برای راحتی مشتریان خود شرایط بسیار انعطاف‌پذیری را قرار داده‌اند تا همه مشتریان از جمله عروس و داماد یا گردشگران و مسافران و دیگر افراد به راحتی بتوانند خودروی موردنظر خود را اجاره کنند.

صنعت اجاره خودرو
صنعت اجاره خودرو

مزایای اجاره خودرو مستقیم از مالک

در این نوع اجاره خودرو مزایای بسیاری هم برای اجاره دهنده و هم اجاره‌کننده وجود دارد. شخص اجاره دهنده می‌تواند از طریق اجاره خودروی خود کسب درآمدی داشته باشد و به عنوان شغل دوم از آن سود کسب کند. همچنین اجاره دهندگان با بیمه کردن خودرو دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های مربوط به ‌تصادف، سرقت و دیگر آسیب‌ها ندارند و بیمه این خسارت‌ها را جبران می‌کند. شخص اجاره‌کننده در اجاره مستقیم دیگر نیازی به مراجعه به شرکت‌ها ندارد و در مدت‌زمانی کوتاه می‌تواند ماشین موردنظر خود را تحویل بگیرد. البته در نظر داشته باشید که شاید در اجاره اتومبیل مستقیم از مالک دیگر تنوع ماشین‌های شرکتی وجود ندارد. همچنین قراردادی که بین طرفین نوشته می‌شود انعطاف‌پذیر است و می‌تواند کاملاً موافق با میل طرفین باشد.

جمع‌بندی

اجاره خودرو مستقیم از مالک یکی از روش‌های اجاره اتومبیل موردنظرتان در شرایط بحرانی است. این روش مزایای خاص خود را دارد که می‌تواند با ریسک‌هایی همراه باشد. البته این ریسک‌ها را با نوشتن یک قرارداد قانونی میان طرفین می‌توان به حداقل رساند. نکاتی که باید در این قرارداد رعایت شود را در بالا ذکر کردیم تا شما نسبت به آن‌ها آگاهی کامل را داشته باشید.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.