هیوندای سوناتا به پایان عمرش نزدیک است؟

هیوندای سوناتا
هیوندای سوناتا

هیوندای سوناتا یکی از سدان های پرفروش این کمپانی در نسل های مختلفش است، اما گزارش ها نشان می دهد این سدان به پایان عمر خود نزدیک است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش یکی از رسانه های معتبر کره ای، کمپانی هیوندای تصمیم دارد تا هیوندای سوناتای محبوب را از رده خارج کند. گزارش های نشان می دهد که هیوندای هیچ توسعه ای را برای تولید نسل بعدی سوناتا انجام نمی دهد و با اینکه این خبر به صورت رسمی تایید نشده اما همه در این کمپانی می دانند که قرار نیست نسل بعدی برای این سدان پرطرف دار داشته باشیم. البته نسل فعلی این خودرو فعلا تولید می شود و بر مبنای همین مدل فیس لیفتی را در سال بعد خواهیم داشت و این یعنی تا چند سال سوناتا را در سبد محصولات هیوندای خواهیم اما خبری از نسل بعد برای این مدل نیست.

چرا سوناتا حذف می شود؟

هیوندای سوناتا
هیوندای سوناتا

خوب یا بعد باید قبول کنیم بازار روز به روز به خرید کراس اوورها می رود و باقی کلاس ها محبوبیت کمتری پیدا کرده اند. اگرچه اگرچه چند سالی است که بازار کراس اوور ها داغ شده اما به عقیده بسیاری از کارشناسان تقاضا برای این کلاس هنوز به اوج نرسیده و هیوندای می خواهد خود را برای اوج تقاضای کراس اوور ها آماده کند. این یعنی باید کم کم منتظر حذف سدان های محبوب دیگر خودروسازان هم باشیم. البته حذف هیوندای سوناتا فقط به دلیلی فروش بالای کراس اوور نیست و برقی سازی هم دلیل دیگر این اتفاق است. همانطور که می دانید هیوندای سرمایه گذاری های بزرگی را در بحث برقی سازی و شکل گیری سری آیونیک کرده و همین باعث می شود کم کم حذف مدل های کم تقاضای بنزینی را از این خودروساز ببینیم.

آیونیک ۶ جایگزین سوناتا می شود

هیوندای سوناتا
هیوندای سوناتا

هیوندای با معرفی آیونیک ۵ نشان داد که می تواند در بحث تولید خودروهای برقی قوی ظاهر شود و حالا تصاویر جاسوسی جدید از این خودرو نشان می دهد که محصول برقی جدید هیوندای یعنی آیونیک ۶ در سگمنت مشابه با سوناتا قرار می گیرد. پس در سال های آینده مدلی تمام برقی با نام آیونیک ۶ مسیر هیوندای سوناتا را ادامه می دهد. بازار آمریکا مهم ترین بازار رو به توسعه هیوندای است و در این بازار فروش بالای تراک ها را از قدیم داشتیم و شاسی بلند ها هم روز به روز پرفروش تر می شوند. با این روند بازار هیوندای توان ادامه تولید سدان های قدیمی را ندارد چراکه در تامین قطعات و تولید مشکلاتی را بر سر راه خواهد داشت. این مشکلی است که دیگر خودروسازان هم با آن مواجه اند و به زودی خودروهای دیگری از سبد دیگر خودروسازان حذف خواهد شد.

در سال ۲۰۱۶ فروش ۲۰۰ هزار دستگاهی برای هیوندای سوناتا در آمریکا ثبت شده است اما از آن سال روند کاهشی را در فرشو این سدان در بازار مهم آمریکا می بینیم. آمار در سال جاری برای سوناتا بسیار نا امید کننده شده و رقم ۹,۸۰۶ دستگاهی را در سه ماهه اول سال برای این خودرو می بینیم. یعنی با ادامه همین روند فروش حدود ۳۰ هزار دستگاهی در سال جاری برای این خودرو ثبت می شود و این یعنی پایان این خودرو در حال رقم خوردن است.

هیوندای سوناتا
هیوندای سوناتا

البته این احتمال هم وجود دارد که تولید سوناتای تمام برقی را در سال جاری داشته باشیم که در کنار آیونیک ۶ و با همان مبنای مهندسی تولید شود. اما به هر حال سوناتایی که ما از هیوندای می شناختیم در حال انقراض است و کم کم باید با این مدل جذاب خداحافظی کنیم.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

منبع: Chosun

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.