قطعات یدکی مزدا 3 در بازار چه قدر گران هستند؟

مزدا 3
مزدا ۳

مزدا ۳ به داشتن قطعات یدکی گران قیمت معروف است. این موضوع آن قدر مزدا ۳ را بدنام کرده است که بسیاری از کسانی که از خرید آن امتناع می کنند، تنها دلیل شان هزینه های نگهداری بالای این خودروست. به همین علت، تصمیم گرفتیم نگاهی داشته باشیم به آخرین وضعیت بازار قطعات مزدا ۳ نیو و قیمت هایی که در این بازار برای اجناس اعلام می گردند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

پیشینه حضور مزدا ۳ در ایران به مدل قدیمی تر ۳۲۳ بازمی گردد. زمانی که مزدا با عرضه ۳۲۳، به عنوان یک سدان خانوادگی نیمه لوکس، توانست نظر قشر بزرگی از جامعه را به سمت خود جلب کند، در سال های بعد، به همکاری خود با گروه بهمن ادامه داد و به این ترتیب، نسل جدید ۳۲۳ که همان مزدا ۳ است را به بازار فرستاد. مزدا ۳ از همه نظر برای موفقیت در بازار خودروی کشورمان آماده بود. ظاهر اسپرت، مشخصات فنی قابل قبول، کیفیت ساخت بالا و خدمات مناسب، مزدا ۳ را در طول دو نسل حضور در بازار ایران به یکی از محبوب ترین سدان های سگمنت C بازار بدل کرد.

قطعات یدکی مزدا 3
قطعات یدکی مزدا ۳

قطعات فنی

در بخش قطعات فنی از یکی از واجب ترین این قطعات که لنت ترمز است، شروع می کنیم. قطعه ای مصرفی که برای مزدا ۳ با برند ژاپنی ELIG در بازار یافت می شود. لنت ترمزهای جلوی مزدا را با این برند، بیش از ۹۰۰ هزار تومان و لنت ترمز عقب این خودرو را، در حدود ۱۰۰ هزار تومان، ارزان تر قیمت می دهند. تیغه برف پاک کن مزدا ۳ از نوع ژاپنی، به سختی در بازار یافت می شود. در عوض، می توانید از جنس چینی آن استفاده کنید که کیفیت قابل قبولی هم دارد. تیغه برف پاک کن مزدا ۳ از نوع چینی، حدود ۴۰۰ هزار تومان می ارزد. ترمزهای مزدا ۳ در هر چهار چرخ از نوع دیسکی هستند. دیسک چرخ های جلو از برند ELIG، بین ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار تومان قیمت دارد. دیسک چرخ عقب هم تفاوت خاصی نمی کند و با همین مقدار پول قابل تهیه است. البته دیسک چرخ های مزدا را ترکیه هم می سازد که طبعاً جنس ترک، قیمت کم تری از جنس ژاپنی دارد. کمک فنرهای مزدا ۳ هم از آن دسته قطعاتی هستند که نوع چینی آن ها بیش تر در بازار رایج است. کمک فنرهای جلوی مزدا ۳، در سمت چپ یا راست، از ۹۰۰ هزار تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت می خورند. البته این قیمت برای نمونه های چینی است و نمونه های اصلی قطعاً گران تر هستند. کمک فنرهای عقب مزدا ۳ هم در همین محدوده قیمتی قابل خریداری هستند. دیاق سپر قطعه ای است که از خود سپر در یک خودرو مهم تر است. دیاق سپر عقب مزدا ۳ نیو را نیز چین می سازد و به ایران صادر می کند. این دیاق نزدیک به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ارزش دارد! حتا واترپمپ مزدا ۳ هم ساخت چین است و با بودجه ۵۰۰ هزار تومانی در بازار یافت می شود. واشر سرسیلندر مزدا ۳ نیو از نوع وارداتی، بیش از ۴۰۰ هزار تومان فی می خورد. صافی بنزین داخل باک سوخت مزدا ۳ نیو را در نمونه های ساخت ایران هم می توان پیدا کرد که تنها ۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

قطعات یدکی مزدا 3
قطعات یدکی مزدا ۳

کیت شیشه بالابر درهای مزدا ۳ برای هر در، بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان فروخته می شود و البته لازم به ذکر است که این کیت هم ساخت چین است. خرطومی هواکش مزدا ۳، حدود ۳۵۰ هزار تومان است. فیلتر روغن مزدا ۳ از نوع وارداتی، ۱۷۰ هزار تومان می ارزد. سنسور اکسیژن مزدا ۳ را خوشبختانه در نوع ژاپنی می توان پیدا کرد که متأسفانه نزدیک به ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به شما فروخته می شود! پلوس های مزدا ۳ در سمت چپ یا راست، به سفارش مزدا در چین ساخته می شوند و گاه تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم قیمت پیدا می کنند. البته که بسته به سمتی که پلوس قرار می گیرد، قیمت آن متغیر است. سه شاخ پلوس این خودروی ژاپنی هم به قیمت ۴۰۰ هزار تومانی در بازار قطعه فروشان عرضه می گردد. سیبک فرمان مزدا ۳ نیو را در صورت نیاز می توانید از نوع چینی تهیه کنید که کمی بیش تر از ۴۰۰ هزار تومان قیمت خورده است. شلنگ ترمز چرخ های مزدا ۳ ساخت ایران است و با قیمت کم تر از ۳۰۰ هزار تومان یافت می شود. جک درِ صندوق عقب مزدا ۳ در صورت خرابی باید عوض شود که هزینه ای حدود ۲۵۰ هزار تومانی روی دست مالک می گذارد. فیلتر کابین مزدا ۳ از نوع وارداتی، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان قابل خریداری است. تسمه دینام مزدا ۳ هم از نوع ساخت چین، قیمت نسبتاً مناسبی دارد و تقریباً ۱۷۰ هزار تومان می ارزد. درِ موتور (کاپوت) مزدا ۳ مجهز به یک قفل اختصاصی است که این قطعه در صورت تعویض، حدود ۴۰۰ هزار تومان از جیب شما برداشت می کند. تسمه تایم (زنجیر تایم ) مزدا ۳ جز قطعات بسیار کم مصرف در مزدا ۳ است و بیشتر تسمه سفت کن (زنجیر سفت کن) این خودرو پس از چند سال و پیمایش بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد.

قطعات یدکی مزدا 3
قطعات یدکی مزدا ۳

اویل پمپ مزدا ۳ بیش تر از نوع ساخت تایوان در بازار ایران موجود است که تا ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم برای آن قیمت می دهند. فنر لول عقب مزدا ۳ نیو را نیز چین می سازد و هر فنر بیش از ۷۰۰ هزار تومان است. سوییچ کامل مزدا ۳ از نوع اصلی ژاپنی، قطعه ای گران قیمت است و بسته به نرخ ارز، بین ۴ میلیون و ۵۰۰ تا ۵ میلیون تومان ارزش گذاری می شود! مخزن آب مزدا ۳ هم از نوع اصلی اما ساخت چین، کم تر از ۵۰۰ هزار تومان می ارزد. ترموستات مزدا ۳ را بین ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تومان می فروشند. کویل این خودرو هم با همان قیمت ۶۰۰ هزار تومانی عرضه می گردد. واترپمپ مزدا ۳ از نوع چینی، حدود ۷۰۰ هزار تومان بها دارد. در بین قطعات سیستم تعلیق، میل موج گیر مزدا ۳ با بهای ۱۳۰ هزار تومانی، یکی از ارزان ترین آن هاست. دسته موتور مزدا ۳ را در هر سمت، بیش از ۶۵۰ هزار تومان می فروشند. طبق های جلوی مزدا ۳ هم در طرف چپ یا راست، در مرز ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شوند. شاید برای تان جالب باشد بدانید که دیسک و صفحه مزدا ۳ چه قدر می ارزد؟ تهیه پک دیسک و صفحه اصلی ژاپنی برای این خودرو نزدیک به ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای مالکش خرج برمی دارد؛ یعنی تقریباً چیزی بیش تر از دوبرابر قیمت دیسک و صفحه پژو ۲۰۶ تیپ ۵. صافی گیربکس مزدا ۳ نیو را چین می سازد و ۳۰۰ هزار تومان قیمت خورده است. فیلتر گیربکس این خودرو نیز چینی است و ۱۵۰ هزار تومان ارزش دارد. یاتاقان ثابت و متحرک مزدا ۳ را از نوع وارداتی اصلی، فراتر از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت می دهند.

قطعات یدکی مزدا 3
قطعات یدکی مزدا ۳

قطعات تزیینی مزدا ۳

حضور چین در ساخت بسیاری از قطعات فنی مزدا ۳، قیمت اکثر این قطعات را نسبت به نسخه های ساخت ژاپن به شدت کاهش داده است. اما در بخش قطعات تزیینی، چندان خبرهای خوبی برای مالکان مزدا ۳ به گوش نمی رسد! شاید باورکردنی نباشد که هر یک از آینه های کناری مزدا ۳ نیو، نزدیک به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، قیمت دارند! از آینه ها که بگذریم، قیمت های اعلامی برای سپرهای جلو و عقب این خودرو هم بسیار هیجان انگیز هستند! پوسته کامل سپر جلو مزدا ۳ از نوع وارداتی ژاپنی، حدود ۸ میلیون تومان است! پس اگر مزدا دارید، بهتر است از این پس بیش تر حواس تان به رانندگی خودتان باشد. اما با شنیدن قیمت فراتر از ۸ میلیونی برای سپر عقب مزدا ۳ نیو، به این نتیجه می رسید که هنگام پارک کردن این خودرو هم باید دقت عمل بیش تری به خرج دهید! اگر حاشیه های خودرویی در فضای مجازی را دنبال کرده باشید، حتماً از قیمت سرسام آور چراغ های مزدا ۳ نیو چیزهایی شنیده اید. خب در حقیقت، چراغ های جلو این خودرو بسته به جنس و اصالت، از ۵ تا حتا فراتر از ۱۰ میلیون تومان قیمت می خورند. چراغ های عقب مزدا ۳ نیو هم از دو قسمت تشکیل یافته اند که چراغ روی گلگیر بین ۲ تا ۳ میلیون تومان می ارزد، اما چراغ روی درِ صندوق با این که نسبتاً کمیاب است، قیمت کم تری دارد.

سپهر عظیمی

پایگاه خبری اسب بخار

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.