برادران فرانسوی، با کیفیت ترین خودروها در تیر ۹۸ شدند

گزارش کیفی ISQI
بر اساس گزارش «ISQI» در مورد کیفیت خودروهای مونتاژی در تیر ۱۳۹۸، «پژو ۲۰۰۸» و «سیتروئن C3» با کسب ۵ ستاره کیفی در سطح قیمتی دوم به عنوان با کیفیت ترین خودروها معرفی شدند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

در جدیدترین جدول کیفی خودروسازان ایران شاهد هستیم که به خاطر توقف تولید سوزوکی گرندویتارا، ایران خودرو دیگر نماینده ای در سطح یک قیمتی ندارد و تنها مزدا۳ بهمن موتور نیز با ۴ ستاره کیفی در این بخش حضور دارد. ملاک تعیین خودروهای هر سطح قیمت بر اساس بهای موصب محصولات در کارخانه است. لذا به خاطر اینکه خودروهایی چون مزدا۳ قیمت شرکتی فراتر از ۲۵۰ میلیون تومان را در تیر ۹۸ داشت، به جایگاه سطح قیمتی اول رفت و سایر خودروهای چون پژو ۲۰۰۸، سیتروئن C3، کیا سراتو و… که قیمتی کمتر از ۲۵۰ میلیون تومان را داشتند در سطح قیمتی دوم قرار گرفتند. البته که با توجه به تغییر قیمت کیا سراتو سایپا در مرداد ۹۸ و رسیدن بهای کارخانه ای آن در نسخه آپشنال اتوماتیک به ۲۹۵ میلیون تومان، احتمال آن زیاد است که ماه آینده با انتشار گزارش کیفی جدید و مربوط به مرداد ماه جاری، این خودرو هم با مزدا۳ هم گروه شود.
نکته جالب گزارش کیفی ISQI این است که با وجود اخذ ۵ ستاره کیفی توسط پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن C3، جایگاه ۲۰۰۸ بالاتر بوده و در جایگاه اول سطح قیمتی دوم قرار دارد. با اینکه هر دو خودرو یک سطح از کیفیت را دارا هستند، اما گویا در برخی جزئیات امتیازهای پژو ۲۰۰۸ تولید ایکاپ و ایران خودرو بالاتر بوده و باعث شده تا این کراس اوور فرانسوی مونتاژی در جایگاه اول فهرست قرار بگیرد. یکی دیگر از نکات جالب این است که پژو ۲۰۰۸ به روش CKD در ایران مونتاژ می شود و سیتروئن C3 با روش SKD تولید شده است. همان طور که می دانید، روش تولید CKD سطح داخلی سازی بیشتری دارد و اجزای اتاق در خط تولید ایکاپ به هم متصل می شوند و فرایند جوشکاری در ایران خودرو اتفاق می افتد. همچنین تولید قطعاتی چون سپر و برخی اجزای پلاستیکی دیگر در کارخانه های قطعه سازی کشور انجام می شود و رنگکاری و مونتاژ نهایی هم در ایران خودرو انجام می شود.
اما روش تولید سیتروئن C3 که SKD است، به اینگونه بوده که اتاق خودرو به صورت کامل و رنگ شده به ایران آمده و اجزای کابین و پیشرانه در خط تولید «سایپا-سیتروئن» (سایپا-کاشان) به هم متصل شده اند. در اصل داخلی سازی سیتروئن C3 به مراتب کمتر از پژو ۲۰۰۸ است و اجزای کمتری در این هاچبک فرانسوی توسط قطعه سازان داخلی تولید می شود. البته که پیش از آغاز تحریم ها، شرکت سایپا سیتروئن داخلی سازی قطعاتی چون رینگ را در کشور آغاز کرد و شاهد بودیم که رینگ های تولید داخل هم بر روی نمونه هایی از دو هزار دستگاه اولیه نصب شدند. اما قبل از خروج آمریکا از برجام قرار بود که نمونه های اولیه C3 به روش SKD در ایران تولید شوند و سپس با آماده شدن قطعات تولید داخل، سطح داخلی سازی این خودرو در کشور افزایش پیدا کند و به روش CKD در کاشان تولید شود.
پس همان طور که مشخص است، در روش SKD به خاطر سطح داخلی سازی کمتر احتمال بروز خطا به مراتب نسبت به روش CKD کاهش پیدا می کند. اما می بینیم که با وجود تولید پژو ۲۰۰۸ به روش CKD، کیفیت این خودرو نسبت به برادر هاچبکش در سیتروئن کمی بالاتر بوده و توانسته تا تست های کیفی SIQI را با امتیازهای بیشتری پاس کند.
با اینکه بارها رسانه ها و مردم از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (ISQI) خواسته اند که جزئیات تست ها و امتیاز تفکیکی خودروها را مانند گذشته منتشر کند تا در چنین مواقعی برتری خودرویی چون ۲۰۰۸ در بحث کیفیت نسبت به C3 مشخص شود، اما می بینیم که این شرکت بازرسی تمایلی به این کار ندارد و نیازی به انتشار گزارش کامل به رسانه ها و مردم نمی بینیم.

در پایان باید اشاره کرد که با وجود کیفیت ساخت و مونتاژ مناسب پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن C3، این دو محصول فرانسوی در چند ماهه گذشته حواشی زیادی را در بحث رضایت مشتریان داشته اند. همچنان تعداد قابل توجهی از مشتریان پژو ۲۰۰۸، منتظر تحویل خودرویشان هستند و ماه های زیادی است تاخیرها را تحمل می کنند. از سویی با وجود اینکه سایپا سیتروئن اعلام کرده که تمام تعهدات خود را پاسخ داده است، شاهد هستیم که تعدادی از مشتریان سیتروئن C3 به خاطر بحث قیمت خودروها و مابه التفاوت اختلاف قیمت هنوز از این شرکت دلخور هستند و نارضایتی خود را به رسانه ها اعلام می کنند.


در پایان یادآور می شود که شما مخاطبان اسب بخار می توانید برای تماشای ویدیوی تست و بررسی پژو ۲۰۰۸ و ویدیوی تست و بررسی سیتروئن C3 بر روی لینک ها کلیک کنید.


خط تولید سیتروئن C3 به روش SKD:


خط تولید پژو ۲۰۰۸ به روش CKD:

پایگاه خبری اسب بخار

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.