مضرات دکمه استارت خودرو

دکمه استارت خودرو
دکمه استارت خودرو

طبق گزارشی که در نشریه نیویورک تایمز منتشر شد، دکمه های استارت خودرو باعث مسمومیت ناشی از کربن مونوکسید و مرگ افراد می‌شود. تا به حال تعدادی از افراد در آمریکا بر اثر این نوع مسمومیت جان خود را از دست داده اند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار به نقل از خودروکار، تا به حال حدود ۲۴ نفر بر اثر مسمومیت توسط کربن مونوکسید در بین سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۸، بعد از آن که خودرو بدون کلید استارت خود را در گاراژ روشن گذاشتند، کشته شده اند. حدود ۴۵ نفر نیز تا کنون آسیب دیده اند. گرچه به اعتقاد تایمز، آمار حقیقی ممکن است بیشتر و بالاتر باشد.

تیتر این گزارش می‌گوید که فرد شاب، یک راننده سالخورده که به طور اتفاقی تویوتا RAV4 خود را به مدت ۲۹ ساعت در گاراژ روشن گذاشته بود، کشته شد. حد کربن مونوکسید خانه او، ۳۰ برابر حد قابل تحمل و مجاز برای انسان بود. او در حالی پیدا شد که نشانه های معمولی از جمله کهیر را داشت.

پسر وی گفت:” بعد از ۷۵ سال رانندگی، پدرم فکر کرد وقتی که کلید را با خود ببرد خودرو نیز خود به خود خاموش می‌شود. برگ تمامی گیاهان خانه او ریختند.”

گرچه برخی از خودرو ها بعد از مدتی خود به خود خاموش می‌شوند، اما برخی دیگر مانند فورد و جنرال موتور سعی می‌کنند تا با صدای تک بوق به راننده اخطار بدهند و برخی دیگر نیز روشن می‌مانند.

در سال ۲۰۱۱، مجمع مهندسان خودرویی درخواست کردند که تمامی خودرو ها مجهز به سیستم اخطار برای زمانی باشند که راننده فراموش می‌کند خودرو را خاموش کند و انجمن ایمنی حمل و نقل بزرگراه ملی ایالات متحده این گونه اخطار را ضروری دانست، اما آنها با پافشاری خودروسازان مواجه شدند.

افرادی که در خانه های ویکتوریایی زندگی می‌کنند، با کمپین انرژی ایمن ویکتوریا آشنایی دارند که به صاحب خانه ها اخطار می‌دهد تا مراقب مسمومیت کربن مونوکسید باشند، اما این سیستم تنها بر روی وسایل گرمایشی گازی و باربیکیو متمرکز است. هیچگونه مسمومیت جدی و یا مرگ از طریق مسمومیت با کربن مونوکسید خودرو های بدون کلید استارتی که روشن مانده بوده اند، در استرالیا گزارش نشده است.

تکنولوژی دکمه استارت از زمانی که به خودرو های لوکس رسیده است، کمی دردسر ساز شده است.

در آمریکا و استرالیا نیز قوانین سیستم اخطار به رانندگان و یا خود به خود خاموش شدن خودرو های بدون کلید استارتی که پس از چندی بی استفاده مانده اند، تعیین نشده است.

۵ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.