سنسور دنده عقب خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

سنسور دنده عقب خودرو

سنسورهای دنده عقب به راننده کمک می کنند تا از وجود موانع در پشت خودرو در هنگام پارک یا حرکت به طرف عقب و یا حتی حرکت به سمت جلو مطلع شوند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری «اسب بخار» به نقل از تسنیم، سنسور شناسایی اجسام و موانع مسیر حرکت در ابتدا برای نابینایان طراحی شد. آقای Dr Tony Heyes یک دکتر انگلیسی بود که در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی سیستم سنسور دنده عقب را اختراع نمود. آقای Tony Heyes زمانی که در حال مطالعه بر روی حرکت نابینایان و کم بینایان در دانشگاه ناتینگهام انگلیس بود، ایده سنسور دنده عقب به ذهنش رسید.

سنسور پارک (به انگلیسیParking Sensor) در ابتدا با نام ReverseAid معرفی گردید. که محصولی از شرکت Sonic Pathfinder بود. حوزه فعالیت این شرکت در زمینه طراحی و تولید دستگاه‌های مخصوص نابینایان می‌باشد. Dr Tony Heyes چهل و سه سال بر روی پروژه سنسور دنده عقب کار کرد. بعد از این مدت به یک شرکت خودروسازی به نام Jaguar در انگلستان پیشنهاد نصب این سنسور بر روی خودرو را داد. نکته جالب توجه اینجاست که اون فرد مسئول در شرکت جگوار با لحنی مودبانه اینگونه پاسخ ایشان را می‌دهد، شما از سنسور دنده عقب خوشتان می‌آید، چون شما یک راننده یک چشم هستید، مردم عادی به چنین چیزی نیاز ندارند. (یکی از چشم های دکتر تونی نابینا بود)

البته دکتر تونی به تلاش خودش ادامه داد. او با سازندگان محلی صحبت کرد. و از اون به بعد، سنسور دنده عقب بر روی خودروهای بزرگ مانندکامیون، تریلی و تراکتور نصب کردند. در آن زمان تعداد بسیار کمی روی ماشین شخصی سنسور پارک نصب کردند. چون برای نصب باید سپر یا خودرو  را با دریل سوراخ می‌کردند.

سنسور پارک یا همان سنسور دنده‌عقب (Parking Sensors) انواع حسگرهایی برای وسایل نقلیه جاده‌ای هستند. که می‌توانند راننده را از وجود موانع در پشت خودرو در هنگام پارک خودرو، یا حرکت به طرف عقب و یا حتی حرکت به سمت جلو مطلع سازد. در واقع این سیستم وظیفه‌ی بررسی و کنترل فاصله‌ی خودرو از موانع را انجام می‌دهد. می‌توان این سیستم را به مانند ترمز ABS خودرو به منظور ایمنی بیشتر خودرو در نظر گرفت. شما با کمک این سیستم سنسور می‌توانید. راحت به سمت عقب و یا حتی جلو حرکت کنید. هر سیستم سنسور پارک حاوی یک یونیت مرکزی جهت تجزیه و تحلیل سینگال‌های ورودی و خروجی، سیم‌های رابط، چند عدد چشمی. و یا سنسور خروجی، یک صفحه نمایشگر (LCD.) با علائم هشدار دهنده و نشان دهنده‌ی فاصله و همچنین بازر (buzzer) یا همان صدای هشدار دهنده می‌باشد.

تعداد سنسورهای دنده عقب نصب شده. بر روی سپر عقب خودرو معمولا دو یا چهار تا چشمی سنسور می‌باشد. در واقع ماشین‌های ارزان تر ۲ و خودروهای با ارزش‌تر و گران‌تر دارای. 4 سنسور دنده عقب. بر روی سپر عقب خود می‌باشند. حتی بعضی از خودروهای لوکس دارای. شش سنسور نصب شده روی سپر خود هستند. با استفاده از ۶ عدد چشمی سنسور دنده عقب خودرو ، تمام جهت‌های پشتی خودرو  پوشش داده خواهند شد.

نحوه هشدار دادن سنسور به راننده به این شکل می‌باشد.که هر چه عقب خودرو به مانع نزدیکتر شود، صدا و شدت چشمک لامپ LED روی نمایشگر بیشتر خواهند شد. همچنین لازم به ذکر است که در بعضی از  ماشین‌های پیشرفته‌تر، از این سنسور در سپر جلو هم استفاده می‌شود. این سنسورها برای شناسایی موانع روبروی خودرو می‌باشند. البته سنسورهای فاصله سنج جلوی خودرو در سرعت‌های پایین‌تری ( مثلا زیر ۱۵ کیلومتر در ساعت ) فعال می‌شوند و دنده هم حتما باید در حالت حرکت به جلو باشد.

سنسور دنده عقب

در برخی خودروها دکمه‌ای جداگونه برای فعال یا غیر فعال کردن سنسور جلو در داخل کابین تعبیه می‌شود. البته در خودروهای فوق پیشرفته  دنیا از سنسورهای بیشتری برای کاربردهای بسیار جالبی مانند جلوگیری از خروج از خطوط ممتد جاده و یا پارک خودکار خودرو نیز استفاده می‌شود.

به طور کلی سیستم‌های سنسور پارک دو نوع می‌باشند. سنسور پارک آلتراسونیک یا مافوق صوت – سنسور پارک الکترومغناطیسی.

سنسور دنده عقب آلتراسونیک (ultrasonic sensors)

سنسور معمول استفاده شده از خودروها، سنسور آلتراسونیک می‌باشد. از آنجا که تقریبا تمام اشیا امواج صوتی را بازتاب می‌کنند، این ویژگی دلیل مناسبی برای استفاده از سنسور آلتراسونیک می‌باشد، زیرا سنسور پارک آلتراسونیک بر اساس انتشار فرکانس بالای صوتی و دریافت بازتاب امواج صوتی کار می‌کند. در ادامه طرز کار این سنسور را توضیح خواهیم داد. این نوع سنسور دنده عقب به صورت کارخانه‌ای (بدون نیاز به صدمه یا تغییر در بدنه ماشین ) بر روی ماشین‌ها نصب می‌شود، اما اگر ماشین شما پراید یا پژو ۴۰۵ باشد، برای نصب سنسور احتیاج به دریل کاری و نصب سنسور دنده عقب آلتراسونیک. روی سپر عقب دارید.

سنسور دنده عقب الکترومغناطیسی (electromagnetic)

در حال حاضر بعضی شرکت‌های بزرگ و حرفه‌ای در زمینه خودروسازی مثل Audi، فیات و سیتروئن، از سنسور دنده عقب الکترومغناطیسی نصب شده  بر روی خودروهای خود استفاده می‌کنند. زیرا برای نصب این نوع سنسور نیازی به سوراخ کردن سپر و قرار دادن ۴ یا ۶ سنسور نمی‌باشد. همچنین با سنسورهای الکترومغناطیسی، فضای بیشتری برای راننده قابل کنترل است.

نحوه عملکرد سنسور دنده عقب الکترومغناطیسی اینگونه می‌باشد، که توسط سیم پیچ‌های داخلی یک میدان مغناطیسی اطراف سپر عقب ماشین ایجاد می‌شود، زمانی که خودرو به جسمی نزدیک می‌شود، تغییراتی در آن میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. این تغییر به صورت ولتاژ یا جریان به پردازنده مرکزی یا مایکروکنترلر. فرستاده می‌شود و سیستم این تغییرات را به عنوان آلارم. صوتی یا تصویری به راننده نشان می‌دهد. قیمت سنسور دنده عقب الکترومغناطیسی بیشتر از سنسور آلتراسونیک می‌باشد.

سنسور دنده عقب با جا زدن دنده عقب فعال می‌شود. یعنی همان. مکانیزمی که چراغ دنده عقب توسط آن روشن می‌شود. سنسور پارک معمولا از فاصله ۲ یا ۵ متری شروع به بوق زدن و هشدار دادن می‌کند. ابتدا این بوق هشدار. به صورت بوق‌های با فاصله زمانی می‌باشد. هر چه خودرو به جسم نزدیک تر شود، تعداد این بوق‌ها بیشتر شده. و فاصله زمانی بین ‌آن‌ها کمتر می‌شود. در فاصله ۲۰ تا ۴۰ سانتی متری صدای بوق ممتد. می‌شود، یعنی فاصله خیلی کم شده است.

مقایسه سنسور دنده عقب آلتراسونیک و الکترومغناطیسی

• قیمت سنسور آلتراسونیک نسب به سنسور دنده عقب الکترومغناطیسی پایین‌تر است بنابراین بیشتر افرادی که می‌خواهند صرفه جویی کنند سراغ این سنسور می‌روند.
• سنسور عقب آلتراسونیک حساسیت بیش از حد داره طوری که در سربالایی و سرپایینی هم عمل می‌کند.
• سنسور دنده‌ عقب آلتراسونیک اشیای بسیار کوچیک را نشان نداده و برای آن‌ها آلارم نمی‎دهد.
• نظافت سنسور دنده آلتراسونیک خودرو بسیار حساست؛ طوری که اگر کثیف باشد به خوبی نمی‌تواند کار کند بنابراین راننده باید نسبت به آن بسیار حساس باشد؛ درحالی که سنسور الکترومغناطیسی عملکرد بهتری دارد.
• سنسور دنده عقب آلتراسونیک معمولا در برابر اجناس و موانعی که از جنس فوم باشند به خوبی نمی‌تواند عمل کند؛ چرا که فوم صدا رو از خود عبور نمی‌دهد؛ در حالی که سنسور دنده عقب الکترومغناطیسی دقت بیشتری در برابر اشیا دارد.
• سنسور دنده عقب آلتراسونیک زمانی که روی خودرو در کارخانه نصب نشده باشد؛ باید برای نصب آن دریل کاری شود؛ در حالی که سنسور الکترومغناطیسی نصب راحت‌تری دارد.
• برترین مزیت رقابتی سنسور آلتراسونیک این است که زمانی که خودور ثابت و بی حرکت است می‌تواند به خوبی عمل کند و راننده را متوجه شرایط حساس نماید؛ در حالی که سنسور الکترومغناطیسی به این صورت نیست.

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.