تویوتا پرادو ؛ بررسی نسل های پسر کوچک آفرودی غول خودروساز ژاپنی

تویوتا پرادو ؛ بررسی نسل های پسر کوچک آفرودی غول خودروساز ژاپنی
تویوتا پرادو ؛ بررسی نسل های پسر کوچک آفرودی غول خودروساز ژاپنی

تویوتا پرادو، که البته نام درست آن لندکروزر پرادو است، محصولی محبوب در دسته خودروهای آفرودی تویوتاست. این خودرو در اصل نسخه ارزان تری از لندکروز اصلی است و پس از آن روانه بازارها شد. 

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

خودروهای شاسی بلند یا همان SUVها جزو یکی از پرطرف‌دار ترین کلاس های خودرویی در سراسر دنیا هستند. محبوبیت این خودروها مانند پیکاپ ها به‌خاطر قابلیت های بیراهه نوردی فراوان یا همان آفرودهای نیمه سنگین و سنگین است که سبب شده تا علاقه مندان به طبیعت با این خودروها به هر مسیری ورود کرده است و چالش های متفاوتی را تجربه کنند. تمایز این خودروها و محبوبیت بیش‌ترشان نسبت به خودروهای پیکاپ فضای بسته کابین است و در برخی نسخه ها نیز ردیف سوم صندلی هم وجود دارد. در این محتوا به سراغ معرفی نسل های یکی از محبوب ترین این خودروها رفته‌ایم. 

تویوتا را هر عشق خودرویی می شناسد، برندی ژاپنی که سال هاست در رتبه های اول برترین شرکت های خودروساز در دنیا قرار داشته و محصولات متنوعی را تاکنون تولید کرده است. یکی از این محصولات پرادو است که پس از چند دهه تولید لندکروزر اصلی وارد میدان شد. بزرگ ترین دلیلی که تویوتا به سراغ ساخت پرادو رفت قیمت پایین تر آن نسبت به لندکروز بود که به همین خاطر سبب می شد تا افراد بیش‌تری تمایل به خرید آن داشته باشند. البته این اختلاف قیمت به دنبالش کم شدن آپشن، تغییر قیافه و البته سواری خشک تر را هم داشت. 

تویوتا پرادو نسل ۱، J70

تویوتا پرادو نسل ۱، J70
تویوتا پرادو نسل ۱، J70

اولین نسل تویوتا پرادو، که با کد اتاق J70 البته با پیشوند پرادو شناخته می شود، ابتدای دهه ۹۰ میلادی یعنی سال ۱۹۹۰ رونمایی و روانه بازار شد. این نسل تا سال ۱۹۹۶ روی خط تولید تویوتا قرار داشت و توانست با این که ابتدای راه بود نگاه های بسیاری را به خود جلب کند. این نسل از نظر طراحی ظاهری اصلاً شباهتی به برادر بزرگ‌ترش نداشت و در مقایسه با آن طراحی ظاهری به مراتب ساده تری داشت. از همان ابتدا پرادو برخلاف لندکروزر در دو نسخه سه‌در و پنج‌در تولید شد. 

فضای داخل کابین هم کاملاً مشابه طراحی بیرونی ظاهری بسیار ساده و کلاسیک را داشت، که البته با این که یک لندکروز نبود، اما امکانات خوب و راحتی و ارگونومی بالایی داشت. قلب تپنده اولین نسل پرادو پیشرانه های مختلفی بود، اما شاخص ترین موتوری که بر روی این آفرودر ژاپنی به کار رفت پیشرانه ۳ لیتری V6 تویوتا بود که پرفورمنس بالایی برای این خودرو به ارمغان آورد. همچنین دو مدل گیربکس ۵ سرعته دستی و ۴ سرعته اتوماتیک بر روی پرادو نسل اول کار گذاشته شد. 

پرادو نسل ۲، J90

تویوتا پرادو نسل ۱، J70
تویوتا پرادو نسل ۱، J70

تویوتا پس از موفقیتی که پرادو با نسل اولش کسب کرد، در سال ۱۹۹۶ اقدام به معرفی دومین نسل این خودروی آفرودی کرد. این سری از پرادو، که با کد اتاق J90 شناخته می شد، حالا از نظر طراحی ظاهری کمی به سمت مدرن شدن رفت و بهبودهای فراوانی از نظر ظاهری پیدا کرد. البته نکته جالب در طراحی این خودرو تفاوت میان نسخه سه‌در و پنج‌در بود، با این که شِمای کلی خودرو یکی بود، اما فرم طراحی چراغ های جلو در برخی تیپ ها متفاوت بود. داخل کابین پرادو J90 نیز همین مورد اتفاق افتاده بود. 

پرادو نسل ۲ در بخش فنی حالا علاوه بر پیشرانه های بنزینی با تیپ های دیزلی هم وارد بازار شد تا طیف وسیع تری از بازارها را در نوردد، اما بیش ترین نسخه تولیدی این نسل مجهز به موتور ۳.۴ لیتری V6 تویوتا بود. همچنین برای اولین بار در این نسل از سیستم تعلیق فنر پیچشی در هر چهارچرخ استفاده شد تا سواری خودرو نرم تر شود. لازم به ذکر است که این نسل پرادو هم به صورت رسمی وارد ایران نشد و تنها نسخه های انگشت شماری که البته ارزش بسیار زیادی هم دارند اکنون در ایران حضور دارند. 

پرادو نسل ۳، J120

پرادو نسل ۳، J120
پرادو نسل ۳، J120

نسل سوم پرادو برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ رونمایی شد و حالا این بار شاهد خودرویی نسبتاً مدرن و به‌روز هستیم که تویوتا برای رقابت بیش تر با محصولات دیگر رقبا آن را روانه بازار کرد. نسل سوم تویوتا پرادو از نظر ظاهری به هیچ وجه شبیه نسل های قبل نبود و در اصل طراحی جدیدی را تجربه کرد، که البته بسیار هم مورد اقبال مردم قرار گرفت. برخلاف نسل قبل میان نسخه سه‌در و پنج‌در این سری پرادو هیچ تفاوتی جز فضای کابین و فاصله بین دو محور وجود نداشت. در قسمت کابین نیز حالا متریال باکیفیت تر، طراحی بهتر و امکانات بیش تری تعبیه شد تا پرادو را از سادگی بیش از حد نجات دهد. 

پرادو J120 در بخش قوای فنی هم با موتور ۴ لیتری V6 و هم ۴ سیلندر به بازار عرضه شد که نسخه های سه‌در موتور کم حجم تر و نسخه پنج‌در موتور قوی تر را داشتند. این نسل پرادو اولین نسلی بود که به صورت رسمی پس از صدور مجوز واردات توانست وارد ایران شود و با استقبال خوبی هم روبه‌رو شد، اما از مهم‌ترین ضعف های این خودرو حرکات عرضی زیاد و پایداری بسیار کم در نسخه کوچک‌تر بود. این نسل همچنان در بازار خرید و فروش خودروی نسبتاً پرطرف‌داری است و قیمت های بالایی در بازار دارد. 

پرادو نسل ۴، J150

تویوتا پرادو J150
پرادو دودر

پرادو در چهارمین نسل خود، که در سال ۲۰۰۹ با کد اتاق J150 رونمایی شد، تغییر چندانی نسبت به قبل نداشت و تنها خودرویی بود که آپشن های بیش‌تری داشت. گویی تویوتا دیگر از نظر مهندسی به محصول دلخواه خود رسیده است و تنها قصد داشت نسل سوم را فیس لیفت و به عنوان نسل چهار راهی بازار کند. رگ و ریشه های پرادو J120 در طراحی ظاهری و بیرونی J150 کاملاً مشاهده شده و تنها برخی قسمت ها مانند طراحی چراغ های کمی متفاوت شده‌اند. در بخش کابین اما کاملاً نسبت به قبل تغییرات زیادی دیده شده و کابین پرادو حالا در لوکس ترین و پرآپشن ترین حالت ممکن است. 

حتما ببینید: ویدیو تست و بررسی تویوتا پرادو J150

در بخش فنی نیز برخلاف نسل قبلی حالا نسخه های ۶ سیلندر و هم نسخه ۸ سیلندر برای پرادو سری ۱۵۰ استفاده شده که مطابق انتظار نسخه قوی تر پنج‌در است و نمونه ضعیف تر سه‌درها را شامل می شوند. این سری پرادو همچنان توانستند در هر دو نسخه البته با پیشرانه های بنزینی وارد ایران شوند و محبوبیت پرادو را ادامه داد. یکی از نکات این نسل عرضه آن با تیپ های مختلف بود که در بخش آپشن ها بیش‌تر تفاوت داشت و به همین دلیل خریداران را سردرگم می کرد. تولید این خودرو تا سال ۲۰۲۰ با تجربه دو فیس لیفت ادامه داشت. 

تویوتا پرادو نسل ۵، J250

لندکروزر پرادو 2024
لندکروزر پرادو ۲۰۲۴

نسل پنجم تویوتا پرادو را شاید بتوان تاکنون زیباترین نسل این خودروی آفرودی دانست. خودرویی که زمان زیادی از رونمایی‌اش را نگذرانده و در همین مدت کم نگاه ها و توجه های بسیاری را به خود جلب کرده است. از نظر طراحی ظاهری هیچ شباهتی میان این خودرو با نسل های پیشین نیست. طراحی مکعبی، که حالا امضای تویوتا در محصولات آفرودی‌اش شده است، با ظاهری که ما را یاد FJ کروز می اندازد، شاخصه های نسل جدید پرادو هستند. این خودرو پس از سه سال در سال ۲۰۲۴ رونمایی شد، اما متأسفانه نمی توانیم آن را به صورت رسمی در ایران داشته باشیم. 

حتما ببینید: تویوتا پرادو J250 در نمایشگاه خودرو چین قدرت نمایی کرد + ویدیو

پرادو جدید از نظر فنی هم نسبت به نسل های قبل تفاوت های بزرگ و چشم‌گیری پیدا کرده است. تا قبل از این مدل خبری از پیشرانه های نسبتاً کم حجم و هیبریدی در پرادو نبود، اما حالا شاهد هستیم که تویوتا بالاخره نه تنها در پرادو، بلکه در تمام محصولاتش این کار را کرده است. طبق اطلاعات منتشرشده، قلب تپنده پرادو ۲۰۲۴ قرار است یک پیشرانه ۴ سیلندر توربوشارژ باشد که در کنار یک موتور برقی توان تولید ۳۲۶ اسب بخار قدرت و ۶۳۰ نیوتن متر گشتاور را تولید کند. همچنین گیربکس این خودرو هم از نوع ۸ سرعته اتوماتیک خواهد بود. البته این امکان وجود دارد که در برخی بازارها همچنان همان پیشرانه بنزینی در پرادو به کار رود. 

۳.۳ امتیاز از ۲۰ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.