پاژ ؛ خودروی اقتصادی سایپا

پاژ ؛ خودروی اقتصادی سایپا
پاژ ؛ خودروی اقتصادی سایپا

گروه خودروسازی سایپا در مراسم نمایندگی های برتر خود اعلام کرد که خودروی اقتصادی خود را با نام « پاژ » به بازار عرضه می کند. پاژ همان هاچ بک اقتصادی است که طی یک پروژه مشترک با ایران خودرو، بر مبنای رنو کویید طراحی شده و قرار است تا ایران خودرو و سایپا هر کدام محصول اقتصادی خود را روی این پلتفرم معرفی کنند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، پاژ یک هاچ بک اقتصادی کلاس A است که با هدف ارائه یک خودروی ارزان قیمت به بازار می آید. این خودرو بر اساس پلتفرم رنو کویید طراحی شده و از نظر ابعاد و اندازه در محدوده پراید هاچ بک (سایپا ۱۱۱) قرار می گیرد. پاژ را می توان یک هاچ بک شهری دانست که شاید آنچنان برای ترددهای طولانی و بین شهری مناسب نباشد و صرفاً می تواند تا نیازهای اولیه از خودرو را برای مشتریان بر طرف کند. با توجه به اطلاعاتی که سایپا اعلام کرده است، پاژ در زمستان ۱۴۰۲ وارد خط تولید می شود.

پاژ نام زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه سرای ایرانی است و نام روستایی واقع در تقاطع جاده کارده به کلات نادری و ۱۵ کیلومتری شمال شهر مشهد است. در میانه روستای پاژ و در ۷۰۰ متری شمال غرب آن دو تپه باستانی به چشم می خورد که به آثار و بقایای پاژ قدیم مربوط هستند و موید پیشینه تاریخی این منطقه در سده های نخستین پس از اسلام تا قرن نهم و دهم هجری است.

پاژ ؛ خودروی اقتصادی سایپا
پاژ ؛ خودروی اقتصادی سایپا

مشخصات فنی سایپا پاژ

پاژ قرار است تا با یک پیشرانه تا با پیشرانه یک لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی به بازار بیاید. این پیشرانه ۷۰ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۱۰۰ نیوتن متر تولید می کند و جعبه دنده ۵ سرعته دستی، توان را به چرخ های جلوی پاژ می رساند. پیشرانه یک لیتری پاژ احتمالاً همان موتور ۳F0N ایران خودرو است که ۱۰۴۸ سی سی حجم دارد و چیدمان سه سیلندر و ۱۲ سوپاپ برای آن در نظر گرفته شده است. استاندارد آلایندگی پیشرانه پاژ یورو ۶ خواهد بود و می تواند در این هاچ بک اقتصادی که وزن کمتر از یک تن را دارد، مصرف سوخت بهینه حدود ۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر را ثبت کند.

سایپا پاژ دارای طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب برابر با ۳۸۰۰، ۱۵۹۰ و ۱۴۹۰ میلی متر بوده و فاصله محوری آن هم ۲۴۳۰ میلی متر اعلام شده است.

امکانات خودروی اقتصادی پاژ

پاژ یک خودروی اقتصادی است و نباید توقع امکانات خاصی را از آن داشت. اما آن طور که گفته می شود این هاچ بک اقتصادی سایپا بر اساس استانداردهای ۸۵ گانه تولید خواهد شد. برای همین می توان گفت که این خودرو به دو کیسه هوا، ترمز ABS، EBD، BA، سنسور فشار باد تایرها، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، فرمان کمکی برقی، نمایشگر لمسی، جلو آمپر دیجیتال و… مجهز خواهد بود.

پاژ ؛ خودروی اقتصادی سایپا
پاژ ؛ خودروی اقتصادی سایپا

قیمت هاچ بک اقتصادی پاژ

پاژ قرار است تا یک خودروی کاملاً اقتصادی باشد. همین موضوع باعث می شود تا مشتریان توقع قیمتی پایین تر را برای این خودرو نسبت به سایر محصولات سایپا داشته باشند. آن طور که گفته می شود در زمان عرضه سایپا پاژ، این خودرو قطعاً قیمتی کمتر از محصولاتی چون ساینا S، کوییک و… خواهد داشت.

عکس های نمایشگاه تحول صنعت خودروی ۱۴۰۱: علیرضا پاداش

سایپا پاژ چه خودرویی است؟

پاژ همان هاچ بک اقتصادی است که طی یک پروژه مشترک با ایران خودرو، بر مبنای رنو کویید طراحی شده و قرار است تا ایران خودرو و سایپا هر کدام محصول اقتصادی خود را روی این پلتفرم معرفی کنند.

مشخصات فنی سایپا پاژ چیست؟

پاژ قرار است تا با یک پیشرانه تا با پیشرانه یک لیتری سه سیلندر تنفس طبیعی به بازار بیاید. این پیشرانه ۷۰ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۱۰۰ نیوتن متر تولید می کند و جعبه دنده ۵ سرعته دستی، توان را به چرخ های جلوی پاژ می رساند.

امکانات پاژ در چه حدی است؟

این خودرو به دو کیسه هوا، ترمز ABS، EBD، BA، سنسور فشار باد تایرها، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، فرمان کمکی برقی، نمایشگر لمسی، جلو آمپر دیجیتال و… مجهز خواهد بود.

۳.۸ امتیاز از ۲۲ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.