چرا سر سیلندر ماشین دچار مشکل می شود؟

سر سیلندر
سر سیلندر

در ابتدای کار بهتر است با عواقب این مشکل آشنا شویم . خرابی واشر سر سیلندر موجب می شود تا آسیب های زیادی از نظر مالی به شما و از نظر فنی به خودروی شما اعمال شود . پس بدانید و آگاه باشید که آسیب به سر سیلندر و قالپاق سوپاپ خودروی شما قطعا می تواند هزینه های زیادی برای شما داشته باشد و خودروی شما کاملا باید مورد تعمیر اساسی قرار بگیرد .

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

واشر سرسیلندر معیوب می تواند مدار خنک کننده و مدار روغن را قطع کند. بدون آب بندی مناسب، مایع خنک کننده با نفوذ پیدا کردن به یر سیلندر خودرو کار را خراب می کند و باعث مخلوط شدن روغن و آب در موتور خودرو شود .

حتی کوچکترین ترک های مویی در سر سیلندر منجر به افت عملکرد موتور می شود. این نقص در دمای خودرو را حتی در مسافت های کوتاه نیز می توان مشاهده کرد . گرما ی زیاد عامل نابود کننده ی خودروی شما می باشد .این گرما اگر خیلی فراتر برود می تواند موجب ذوب شدن سیلندرها شود .

چگونه سرسیلندر ماشین ممکن است بشکند

اگر در وسیله نقلیه شما از مواد نامرغوب استفاده شده باشد یا اگر قطعات به دلیل مسافت پیموده شده ضعیف شده باشند، سرسیلندر ممکن است برای همیشه آسیب ببیند. دمای بسیار بالا می تواند باعث تاب برداشتن سر سیلندر شوددلیل این امر می تواند به عنوان مثال، یک سیستم خنک کننده که به طور کامل کار نمی کند یا ترموستات خراب باشد، زیرا در این سناریو گرمای تولید شده در بلوک موتور آنطور که در نظر گرفته شده است از طریق سرسیلندر منتقل نمی شود . صدماتی که می تواند در مدت کوتاهی به سر سیلندر وارد شود ، می تواند به اندازه یک ترک در سرسیلندر باشد.

نقش سیلندر و سرسیلندر در موتور؟

همانطور که قبلا ذکر شد، سوخت به صورت کنترل شده در موتور خودرو سوزانده می شود. این فرآیند فیزیکی با فشرده سازی در محفظه سیلندر امکان پذیر می شود که از آن نیروی محرکه هر موتور احتراقی تولید می شود. بنابراین در حالی که سیلندر اساس تحرک است، سر سیلندر وظیفه آب بندی محفظه احتراق در قسمت بالا و اطمینان از عملکرد روان را بر عهده دارد. علاوه بر این، سرسیلندر با طراحی خوب خود، دو وظیفه ضروری دیگر را برای کارکرد موتور بر عهده می گیرد:

 1. مخلوط هوا و سوخت از طریق سر سیلندر وارد محفظه احتراق می شود . سوپاپ هایی که در سرسیلندر قرار دارند، تامین بی وقفه مقدار مناسب سوخت را به موتور تضمین می کنند.
 2. گرمای تولید شده در طی احتراق باید از طریق سرسیلندر توسط یک سیستم خنک کننده با عملکرد قابل اعتماد پخش شود تا از سایش مواد ناخواسته جلوگیری شود.

از این نظر باید به واشر سرسیلندر نیز اشاره کرد که وظیفه اتصال بلوک موتور و سرسیلندر و اطمینان از سفتی لازم را دارد. برای اینکه سیلندرها بتوانند بارها و دماهای موجود را تحمل کنند، موتور باید همیشه روغن کاری بهینه داشته باشد. روغن مورد نیاز برای این کار نیز از طریق سرسیلندر توسط کانال های ورودی و خروجی تعبیه شده برای این منظور تامین می شود.

بنابراین وظایف اصلی سرسیلندر عبارتند از:

 • تامین سوخت و هوای لازم
 • خنک شدن موتور
 • روغن کاری موتور
 • بسته شدن و آب بندی محفظه احتراق.

دو نوع سر سیلندر داریم

سر سیلندر آب خنک

به استثنای چند مورد، موتورهای مدرن با آب خنک می شوند. به عنوان یک قاعده، مخلوطی از آب و یک ماده ضد یخ و ضد خوردگی به عنوان خنک کننده استفاده می شود. برای انجام این کار، مایع خنک کننده از میل لنگ از طریق واشر سر سیلندر به سر سیلندر هدایت می شود.

مزایای سرسیلندر خنک شونده با آب:

 • خنک کننده می تواند مقادیر زیادی گرما را جذب و دفع کند.
 • کانال های خنک کننده بین سیلندرها و در سرسیلندر اجازه می دهد تا خنک کننده داخلی موتور موثرتر باشد.

سر سیلندر هوا خنک

سر سیلندرهای هوا خنک فقط با جریان هوا خنک می شوند و بنابراین مجهز به پره های خنک کننده بزرگ هستند.

مزایای سرسیلندرهای هوا خنک عبارتند از:

 • ساخت و ساز ساده تر و ارزان تر
 • عملیات قابل اعتماد
 • وزن سبک تر
 • بدون یخ زدن مایع خنک کننده در دمای پایین بیرون
سر سیلندر
سر سیلندر

تفاوت سرسیلندر برای موتورهای بنزینی و دیزلی

سر سیلندر موتورهای بنزینی و موتورهای دیزلی در برخی موارد به طور قابل توجهی متفاوت است. در موتورهای دیزل پیش محفظه و محفظه چرخشی، محفظه های احتراق در سرسیلندر قرار می گیرند. این امر منجر به دماهای بالا (تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد) و بارهای حرارتی متناظر می شود که تقاضاهای زیادی را برای طراحی سر سیلندر ایجاد می کند. چیدمان محفظه های احتراق می تواند باعث انبساط حرارتی نابرابر و تاب برداشتن سرسیلندر شود. هدایت آب خنک کننده به محفظه های احتراق نیز نیازمند راه حل های طراحی پیچیده است.

سر سیلندر به این صورت ساخته می شود

سرسیلندر نه تنها بخش بسیار مهمی از موتور شماست، بلکه به دلیل ساختار پیچیده ای که دارد، یکی از گران ترین قطعات موتور خودرو نیز می باشد. از آنجایی که سر سیلندر در طی فرآیند احتراق در معرض دمای بسیار بالایی قرار می گیرد، از آلیاژهای آلومینیوم بادوام و آلیاژهای سبک ساخته شده است.

در قسمت پایین معمولاً مستقیماً به محفظه میل لنگ متصل می شود و در بالا با درپوش سوپاپ بسته می شود. بسته به اینکه وسیله نقلیه شما موتور دیزلی یا بنزینی دارد، ساختار سرسیلندر نیز متفاوت است.

قالپاق سوپاپ یکی از مهم ترین اجزای موتور خودرو

قالپاق سوپاپ خودرو نیز در واقع با کمک سر سیلندر این خلا بین آب و روغن موتور را حفظ می کنند تا خودروی شما آسیب نبیند .
متاسفانه در ایران به دلیل خودروهای قدیمی با موتورهای xu7 ، ef7  tu5 هزینه های زیادی برای نگهداری دارد و قطعه ی قالپاق سوپاپ نقش مهمی را برای جلوگیری از آسیب های سرسیلندری به این خودروها بر عهده دارد .

ایده پارت

این محصول ساخت شرکت ایده پارت می باشد که توانسته است این مشکل را حل کند . این محصول ساخت شرکت ایده پارت تامین کننده اصلی قطعات پلیمری در ایران می باشد .

از ویژگی های این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تغییر شکل محفظه بخارات روغن به منظور بهینه شدن جریانات سیال
 • آب بندی مناسب و بهینه لوله های ورودی و خروجی
 • تغییر درب روغن ریز جهت آب بندی و توزیع بهتر نیرو
 • تغییر وضعیت کلمپ درپوش فیلتر یکنواختی نیرو
 • طراحی زیبا مطابق درپوش های موتور های روز دنیا
 • استفاده از محفظه فلزی جهت جلوگیری از تغییر شکل درب سوپاپ در مدت کارکرد

ایده پارت سازنده اصلی این قطعه می باشد . هم چنین افرادی که فروشگاه دار هستند می توانند سوابق خود را برای اخذ نمایدگی ایده پارت در شرکت ایده پارت تامین کننده اصلی قطعات پلیمری خودروسازی سایپا و ایرانخودرو ارسال کنند .

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.