علت روغن ریزی گیربکس خودرو

روغن ریزی گیربکس خودرو
روغن ریزی گیربکس خودرو

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک ازجمله تعمیرگاه‌هایی است که به‌صورت تخصصی، تعویض روغن گیربکس اتوماتیک را انجام می‌دهند. 

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

گیربکس یک سیستم مکانیکی یا هیدرولیکی است که خودرو را به جلو یا عقب می‌برد. بنابراین یک عنصر مهم از ماشین شماست. گیربکس حاوی روغن برای روانکاری یاتاقان‌های مختلف داخل آن است. درواقع این روغن خونِ ماشین به‌شمار می‌آید که نقش حیاتی را در آن ایفا می‌کند. برای روغن‌کاری قسمت‌های متحرک موتور جهت جلوگیری از اصطکاک بین تمامی آن‌ها، قطعات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ علت روغن ریزی گیربکس خودرو، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

روغن دنده چیست و در کجا استفاده می‌شود؟

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک به شما کمک خواهد کرد تا به‌راحتی علت نشتی روغن گیربکس خود را بیابید و آن را حل کنید. اهمیت روغن دنده را نمی‌توان نادیده گرفت. روغن دنده در عملکرد روان گیربکس‌ها، دیفرانسیل‌ها و جعبه‌های انتقال در اکثر خودروها کاربرد دارد و فعالیت روان این قطعات را تضمین می‌کند. روغن موتور بین قطعات متحرک موتور، به انتقال نیروی تولیدشده توسط موتور به زمین کمک می‌کند. این نیرو ابتدا از طریق گیربکس، سپس میل محرک، اکسل و درنهایت لاستیک‌ها به زمین منتقل می‌شود. اصطکاک به همان اندازه که برای موتور ماشینتان خطرناک است، برای این قطعات نیز خطر دارد. پس داشتن بهترین روان‌کننده ،به صاف شدن روغن تاحدامکان کمک می‌کند.

علت نشتی روغن گیربکس

به‌عنوان یک مالک خودرو، یکی از نشانه‌های نشتی روغن گیربکس که می‌تواند خودروی شما را دچار مشکل کند، ایجاد یک گودال کوچک روغن در زیر وسیلۀ نقلیه هنگام پارک کردن است. این گودال موارد زیادی را نشان می‌دهد که علت اصلی آن، نشتی روغن دنده است. به این صورت معمولاً یک لکه چربی در کف گاراژ یا راهروی شما ایجاد می‌کند. اما مهم‌تر از همه، این نشتی می‌تواند هزینۀ زیادی برای شما ایجاد کند، البته اگر هیچ پیشگیری‌ای در این خصوص انجام ندهید. نشتی روغن از گیربکس اغلب به دلایل زیادی همچون موارد زیر بروز می‌دهد:

  • مهروموم یا واشر بد؛
  • پیچ یا مهرۀ شل یا فقدان آن؛
  • وجود یک شکاف در گیربکس؛
  • سطح پایین روغن گیربکس معمولاً باعث تأخیر ۲-۳ ثانیه‌ای هنگام تعویض بین دنده‌ها خواهد شد.
روغن ریزی گیربکس خودرو
روغن ریزی گیربکس خودرو

دیگر عوامل فاحش در نشتی روغن موتور گیربکس

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک ازجمله تعمیرگاه‌های معتبر در سطح کشور است که به‌صورت قاطع، دست روی این ایرادات می‌گذارد و اگر گیربکس لکسوس شما با مشکل مواجه شد برای تعمیر گیربکس لکسوس میتوانید به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید تا عیب یابی دقیق برای شما صورت بگیرد.. از سایر عواملی که در نشتی روغن از موتور گیربکس نقش دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لرزش

مایع گیربکس به‌عنوان روان‌کننده عمل می‌کند. پس اگر در هنگام تعویض دنده لرزش‌هایی را احساس کردید، ممکن است نیاز به تعویض روغن گیربکس داشته باشید.

مشکلات کلاچ

مردم فکر می‌کنند که فنرها پس از فشاردادن پدال، کلاچ را به حالت عادی باز می‌گردانند. درواقع سطح پایین مایع گیربکس، حرکت آن را متوقف می‌کند و کلاچ شما حتی ممکن است در موقعیت غیرعادی گیر کند.

مایع تیره رنگ

تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک روی این موضوع تأکید دارد که رنگ معمولی مایع در گیربکس اتوماتیک باید صورتی باشد. بنابراین اگر مایع گیربکس شما قهوه‌ای یا مشکی است، گیربکس آسیب دیده است.

لغزش گیربکس

اگر وسیله نقلیه شما هنگام فشاردادن پدال شتاب ندهد، ممکن است نشانۀ دیگری از نیاز به تعویض روغن گیربکس باشد.

سنگ‌زنی

مایع گیربکس باید روغن‌کاری شود و بدون مایع کافی، گیربکس به دلیل اصطکاک بیش از حد گرم می‌شود و ممکن است درنتیجۀ این سنگ‌زنی، صداهای مکانیکی بشنوید. بهترین گزینه این است که دراسرع‌وقت، سرویس گیربکس را در نظر بگیرید.

چگونگی رسیدگی فوری به نشتی روغن گیربکس خودرو

نشتی روغن گیربکس خودرو ممکن است برای هر راننده‌ای اتفاق بیفتد که در این حال، باید سریعاً به آن رسیدگی کنید. البته ابتدا باید از دلیل نشتی آگاه شوید و سپس اقدام به رفع آن کنید. در این حالت می‌توانید از روش‌های درستی استفاده کنید تا هیچ‌گونه مشکلی برایتان پیش نیاید. روش‌های بسیاری برای حل این مشکل وجود دارد که برخی از آن‌ها موقتی و برخی دیگر همیشگی هستند. به موقع باید نسبت به تعویض روغن گیربکس اتوماتیک اقدام کنید.

یکی از روش‌های موقت، باز کردن گیربکس و تعمیر آن است که نیاز به زمان و هزینۀ بالایی دارد. اگر امکان درست کردن کامل آن را نداشته باشید، احتمال دارد طی مدت کوتاهی دچار مشکل شوید. روش‌های مفید جهت رسیدگی فوری به گیربکس و جلوگیری از نشتی روغن به شکل زیر هستند:

  • سعی کنید هر چند وقت یک بار زیر خودروی خود را بررسی و چک کنید تا در صورت مواجه شدن با گودال روغن روی زمین، اقدام به تعمیر آن کنید.
  • اجازه ندهید روغن گیربکس تمام شود و قبل از اتمام آن، اقدام به تمدید روغن کنید.
  • به صداهایی که از گیربکس شنیده می‌شوند اهمیت دهید و بی‌توجه به آن‌ها رد نشوید.
  • مادۀ مرکبی به روغن دنده بیفزایید تا بتوانید تعویض دندۀ راحتی داشته باشید.
  • تیره‌شدگی رنگ روغن گیربکس اهمیت بالایی دارد و در صورت عدم توجه به آن، احتمال این‌که مشکلاتی ایجاد شود وجود دارد.

درواقع روغن گیربکس منجر به راحتی کارکرد دنده و عملکرد روان خودرو می‌شود. به یاد داشته باشید که رسیدگی به گیربکس نیز همانند سایر قسمت‌های خودرو مهم است و درصورتی‌‌که هیچ توجهی به خودروی خود نکنید، احتمال بروز مشکلات زیادی وجود دارد.

روغن ریزی گیربکس خودرو
روغن ریزی گیربکس خودرو

بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک

یکی از موارد ضروری که هر صاحب خودرویی باید به آن اطمینان داشته باشد، این است که چگونه بفهمد روغن گیربکس کم است. بسیاری از افراد، به ضروری بودن بررسی منظم روغن موتور آگاه هستند، اما با روغن گیربکس آشنایی ندارند. در خودروهای دنده دستی به آن روغن دنده می‌گویند و در خودروهای اتوماتیک روغن گیربکس. اما صرف‌نظر از این‌که شما آن را چه می‌نامید، مشکل در این مایع ضروری خودرو می‌تواند منجر به تعمیرات هزینه‌بر زیادی شود. بنابراین برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک، خود باید به تعمیرگاه‌های معتبری چون تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک هادیلو مراجعه کنید. این تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک با بیش از یک دهه سابقه در این زمینه، ضمانت ۶ماهۀ کلیۀ قطعات و تعمیرات را به افراد می‌دهد. تعمیر گیربکس اتوماتیک در کرج، بهترین تعمیرگاه گیربکس در کرج و تهران به ‌حساب می‌آید که شما را تا چندین سال از مراجعۀ مجدد بی‌نیاز می‌کند.

۱ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.