سرعت گیر به چه قطعاتی از خودرو آسیب می رساند

آسیب سرعت گیر به قطعات خودرو
آسیب سرعت گیر به قطعات خودرو

برخی قطعات خودرو نسبت به سرعت گیر یا دست‌انداز حساس بوده و دچار صدمه جدی می‌شوند. هرچند این صدمه‌ها می‌توانند خطرات جانی سرنشینان را کاهش دهند؛ ولی گاهی رانندگان را کلافه کرده و شرایط را برای آن‌ها دشوار می‌سازد. علاوه بر اسیب سرعتگیر، ناهمواری‌های سطح جاده مانند فرورفتگی‌ها نیز می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به جلوبندی خودرو و سیستم تعلیق وارد کنند.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

با ادامه‌دار شدن فرایند فشار به قطعات خودرو، طول عمر مفید آن‌ها تا حد بسیار زیادی کاهش یافته و کارایی قطعات تحت تأثیر قرار می‌گیرد. به همین دلیل در این مقاله جهت بررسی نکات ویژه‌ای که هنگام رویارویی با انواع دست اندازها با آن‌ها رو‌به‌رو هستیم و همچنین قطعاتی که دچار آسیب می‌شوند، با ما همراه باشید.

لاستیک‌ها و چرخ‌های خودرو

اولین و در واقع حساس‌ترین قطعه خودرو که به دست انداز و سرعتگیر بسیار حساس است، لاستیک خودرو است؛ زیرا لاستیک‌ها به طور مستقیم با این دست اندازها ارتباط داشته و دچار مشکلات جدی می‌شوند. جاده‌ها اغلب دچار فرورفتگی یا ناهمواری‌های ریز و درشت هستند. درصورتی که خودرو با وزن بالا از روی این مانع‌ها عبور کند، در اثر شدت فشار، چرخ‌های آن دچار آسیب جدی شده و ترک می‌خورند.

در این حالت راهی به جز تعویض آن‌ها وجود نداشته و راننده باید هزینه بسیاری را متحمل شود. لازم به ذکر است که در هربار عبور اتومبیل از جاده، لاستیک‌ها تا حدی دچار فرسایش شده و کارایی اولیه خود را ندارند، به همین دلیل این موضوع یکی از موارد اسیب سرعتگیر محسوب می‌شود.

سیستم تعلیق خودرو

به دلیل اینکه این سیستم از قطعات حساسی تشکیل شده است که همگی آن‌ها نسبت به دست‌انداز یا سرعتگیر حساس هستند، مداوم دچار خرابی می‌شوند. در واقع طراحی این سیستم به گونه‌ای است که با عبور خودرو از دست‌انداز، قانونا باید میزان صدمه کاهش یابد، ولی در برخی موارد سیستم تعلیق خودرو برای انجام این کار، یعنی کاهش فشار و نوسانات وارده به خودرو دارای محدودیت‌هایی است؛ به طوری که اگر فشار وارده بیش از حد توان این سیستم باشد، خود دچار آسیب و خرابی شده و به سایر قطعات نیز خسارت جدی وارد می‌کند.

اجزای تشکیل‌دهنده این سیستم شامل فنر، چرخ‌ها، کمک فنرها و ستون‌های نگهدارنده است که وظیفه آن ایجاد هماهنگی بین چرخ‌ها و خودرو بوده تا در نهایت موجب حرکت خودرو شود. عملکرد دیگر سیستم تعلیق یا سیستم فنربندی خودرو، جلوگیری از انتقال هرگونه ارتعاش یا تکان ریز به اتاقک آن، در اثر حرکت خودرو در جاده است. لازم به ذکر است که عوامل آسیب دست‌انداز، شامل سیستم تعلیق نیز خواهد شد.

آسیب سرعت گیر به قطعات خودرو
آسیب سرعت گیر به قطعات خودرو

اگزوز خودرو

قطعه بعدی که در اثر حرکت خودرو در جاده بسیار آسیب‌پذیر است و اسیب سرعتگیر روی اگزوز نیز اعمال می‌شود، ممکن است به دلیل نزدیک بودن اگزوز خودرو به زمین، در اثر برخورد با سرعتگیر دچار صدمه جدی شود. در بیشتر مواقع هنگام عبور خودرو از فرورفتگی‌ها و پستی و بلندی‌های سطح جاده، این قطعه دچار مشکل شده و سوراخ می‌شود.

یکی از رایج‌ترین پیامدهای سوراخ شدن اگزوز خودرو، ایجاد صدای ناخوشایندی است که وارد اتاقک شده و راننده را کلافه می‌کند. همچنین از دیگر مشکلاتی که در اثر سوراخ شدن اگزوز خودرو می‌توان به آن اشاره کرد، وارد شدن دودهای خروجی به داخل کابین یا اتاقک خودرو است که علاوه بر بوی نامطبوع، سلامت سرنشینان را به خطر می‌اندازد.

موارد دیگر اسیب سرعتگیر روی اگزوز خودرو عبارت‌اند از:

  • افزایش مصرف سوخت
  • افزایش آلاینده‌های سوختی
  • آسیب دیدن سایر قطعات خودرو

بدنه و شاسی

یکی از قطعات حساس خودرو کم مقاومت در برابر اسیب دست‌انداز یا سرعتگیر، بدنه و شاسی است. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی خودروها از سیستم شاسی بلند بدنه مستحکم‌تری برخوردارند؛ به طوری که کلیه مشکلات ناشی از موانع نمی‌تواند سبب خرابی آن‌ها شود، ولی در برخی خودروهای حساس با شاسی و بدنه ظریف، در صورت وارد شدن آسیب شدید، شاسی خودرو با مشکل در زوایای متعدد رو‌به‌رو می‌شود.

به طور مثال، عبور خودرو با سرعت بسیار زیاد از روی سرعتگیرها سبب ایجاد خش و خط روی بدنه خودرو شده یا حتی باعث صدمه دیدن رنگ زیر خودرو خواهد شد. بهتر است برای جلوگیری از اسیب سرعتگیر روی این قطعات و به خصوص بدنه که در معرض دید است، با سرعت مجاز از روی آن‌ها عبور کرد.

آسیب سرعت گیر به قطعات خودرو
آسیب سرعت گیر به قطعات خودرو

بازوی کنترل خودرو

یکی دیگر از قطعات بسیار حساس و آسیب‌پذیر خودرو، بازوی کنترل خودرو است که نام دیگر آن طبق است. اهمیت این قطعه بسیار بالاست و سبب بالا نگه داشتن چرخ‌های خودرو خواهد شد که این عمل ارتباط مستقیمی با فرمان دارد. چنانچه این قطعه با آسیب جدی مواجه شود، در بیشتر مواقع سبب ایجاد حرکات ناموزون و نامنظم خواهد شد.

نوار تثبیت

در خودرو، قطعه‌ای به نام نوار تثبیت وجود دارد که این نوار در پیچ‌های جاده‌ای، از خم شدن بیش از اندازه خودرو جلوگیری می‌کند. نوار تثبیت توسط لاستیک‌های مخصوص و بادوام در جایگاه مشخصی نصب شده‌اند. در صورتی که راننده با سرعت غیرمجاز از دست‌اندازها عبور کند، مواد نگهدارنده این نوارها دچار ریزش شده و کشش اولیه خود را از دست می‌دهند.

در صورت وارد شدن فشار بیش از حد، تعادل خودرو هنگام حرکت و به خصوص هنگام پیچیدن از بین رفته، در نتیجه اسیب سرعتگیر بیشتر شده و جان سرنشینان به خطر می‌افتد.

آسیب به شمع و وایرها

در اثر بالا و پایین آمدن ماشین هنگام عبور از سرعتگیر، ممکن است به شمع‌ها نیز صدمه رسیده و دچار جرقه یا انفجار بنزین شوند. آسیب به شمع‌ها بر باتری خودرو اثر منفی گذاشته و عمر آن را کوتاه می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل، همیشه شمع‌ها را کنترل کرده و چنانچه دارای آسیب یا خرابی بودند، در اولین فرصت اقدام به تعویض آن‌ها کنید.

راهکارهای کاهنده آسیب قطعات حساس خودرو به دست انداز

اصلی‌ترین عاملی که سبب بیشتر شدن اسیب سرعت‌گیر بر خودرو می‌شود، سرعت بالای آن هنگام رانندگی است؛ زیرا در این حالت اتاقک آن دچار یک کوبش شدید و شتاب لحظه‌ای خواهد شد. بهتر است برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلی، هنگام رانندگی به تابلو ترافیکی که در جاده‌ها نصب شده است، توجه ویژه کنید و از سرعت خودرو بکاهید.

به محض مشاهده تابلو، ترمزگیری را شروع و سرعت خودرو را کم کنید تا خودرو دچار پرش ناگهانی نشود. نکته جالب توجه این است که هرچه ارتفاع سرعتگیر بیشتر و پهنای آن کم‌تر باشد، آسیب شدیدتر و جدی‌تری به قطعات خودرو وارد خواهد شد.

عامل بعدی که سبب کاهش اسیب سرعتگیر به قطعات حساس خودرو هنگام رانندگی می‌شود، بررسی دقیق خودرو و اطمینان از سالم بودن اجزای تشکیل‌دهنده آن است. چنانچه قطعه‌ای از قبل دچار مشکل شده باشد، ممکن است حین عبور از سرعتگیر، خرابی آن دوچندان شده و آسیب جدی به قطعات واد شود. در این حالت تنها راه جهت برطرف ساختن مشکل پیش آمده، تعویض قطعه مورد نظر است.

آسیب سرعت گیر به قطعات خودرو
آسیب سرعت گیر به قطعات خودرو

سرعت گیر و آسیب به قطعات حساس

در صورت عدم رعایت کردن قوانین هنگام عبور از دست انداز یا سرعت‌گیر، قطعا شاهد مشکلات جدی به نقاط مختلف خودرو از جمله شاسی، جلوبندی، اگزوز و نقاط دیگر آن خواهید بود. از آنجایی که مهم‌ترین دلیل ایجاد چنین مشکلاتی، سرعت بالا و غیرمجاز برخی رانندگان هنگام عبور از موانع است، پس بهتر است همیشه این سرعت کنترل و مدیریت شود.

با عدم رعایت سرعت مجاز، قطعات مهم خودرو دچار مشکل می‌شوند و در این حالت باید اقدام به تعمیر یا تعویض آن‌ها کرد. در این مقاله سعی بر آن بود که ضمن بررسی اسیب سرعت‌گیر و دست‌اندازها بر خودرو، تمامی قطعات آسیب‌پذیر که در اثر عبور از موانع دچار خرابی می‌شوند را بررسی کنیم و این مطالب را در اختیار شما قرار دهیم تا از این مطالب بهره بگیرید.

۵ امتیاز از ۳ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.