بررسی قیمت و مشخصات فنی اسکوتر بنلی پانارئا 125

بنلی پانارئا 125
بنلی پانارئا ۱۲۵

حضور برند ایتالیایی بنلی (Benelli) در بازار موتورسیکلت ایران، که محصولات تولیدی این برند برای بازار آسیا توسط کشور چین تولید می شود، یک وقوع ویژه بود؛ این برند تمایل به تولید محصولات اسپرت با قیمتی مقرون به صرفه داشت که ذائقه مشتریان جوان را به طور کامل تغییر داد. در حال حاضر، بنلی با ورود یک مدل جدید به کلاس محبوب اسکوتر در صنعت موتورسیکلت، یعنی موتورسیکلت Panarea 125، به بازار بازگشته است.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

پس از موتورسیکلت‌های لئونچینو، ۲۴۹S، تی.ان.تی ۱۵۰، تی.آر.کی ۲۵۰ و ۱۸۰S، بنلی به بازار پرترافیک اسکوترها وارد شده است. با نگاهی به شرایط فروش شرکت نیکران موتور پاسارگاد، مشاهده می‌شود که اسکوتر پانارئا ۱۲۵ اولین محصول بنلی نیست که این شرکت آن را معرفی کرده است. قبل از پانارئا ۱۲۵، شرکت نیکران موتور پاسارگاد نیز مدل‌های بنلی VZ125، بنلی ستا ۱۲۵ و بنلی Cafferno150 را معرفی کرده بود.

بررسی طراحی بنلی پانارئا ۱۲۵

اسکوترها براساس طراحی سنتی خود، قادر به تجربه یک تغییر انقلابی نیستند؛ حالت زین و محل قرارگیری پاهای راکب، در همه اسکوترها ثابت می‌ماند، حتا بنلی Panarea 125 نیز از این قاعده مستثنا نیست. با این حال، این موتورسیکلت دارای ریزه‌کاری‌های جذابی است.

از نظر ظاهری، نکته قابل توجهی درباره آن، چراغ بزرگ شش ضلعی است که توجه را به خود جلب می‌کند. همچنین، آینه‌های کناری به شکل دایره‌ای و محفظه استیل براق طراحی شده‌اند. پنل جلو به سادگی در نظر گرفته شده و تنها دارای چراغ های LED نور روز و دریچه ورودی هواست.

در نمای کناری، شاسی این اسکوتر به طرز هوشمندانه‌ای به زیر رکاب ادامه می‌یابد. محل قرارگیری بلوک پیشرانه نیز با زیبایی طراحی شده است تا کم‌ترین ناهماهنگی با بدنه ایجاد نشود. یکی از جزییات جذاب بصری در بنلی پانارئا ۱۲۵، اگزوز آن است که به شکلی شبیه به مدل‌های اسپرت با سایز بزرگ و ورق کرومی طراحی شده است.

وقتی از نمای عقب به این محصول نگاه می‌کنیم، زاویه زیبای دستگیره‌های سرنشین عقب روی زین و نورپردازی آن چراغ برجسته به شدت توجه را به خود جلب می‌کند. مهم این‌جاست که حتا چراغ عقب آن نیز با یک نوار LED زیبا تزیین شده است.

بنلی پانارئا 125
بنلی پانارئا ۱۲۵

وقتی پشت فرمان قرار می‌گیرید، ناخودآگاه چشمان‌تان به کیلومترشمار دیجیتالی و آنالوگ پانارئا ۱۲۵ جذب می‌شود که نورپردازی مدرن و طراحی کلاسیک شگفت‌انگیزی دارد. همانند بسیاری از اسکوترها، فضای جلوی پای راکب در این مدل کاملاً باز است و باک سوخت زیر زین قرار گرفته است. در این بخش، فضای زیر صندلی و محفظه‌های داشبورد به راحتی قابل دسترسی برای راکب هستند.

بررسی مشخصات فنی بنلی پانارئا ۱۲۵

استفاده از یک پیشرانه ۱۲۴ سی‌سی خبر خوبی برای اسکوترهای شهری به حساب می‌آید. در این‌جا، بلوک معروف بنلی PN125 به راحتی قدرت ۸.۴ اسب‌بخار در ۷۵۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۹ نیوتن‌متر در ۶۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کند.

سیستم سوخت‌رسانی توسط یک ECU هوشمند کنترل می‌شود و احتراق نیز با استفاده از تکنولوژی مدرن EFI بهره‌وری پیشرانه را افزایش می‌دهد و مصرف سوخت را کاهش می‌دهد. روغن‌کاری قوای محرکه از طریق پاشش پرفشار انجام می‌شود و به دلیل کوچک بودن پیشرانه، سیستم خنک‌کاری با استفاده از هوا انجام می‌شود.

اسکوتر با استفاده از یک جعبه‌دنده CVT تمام اتوماتیک و انتقال قدرت تسمه‌ای، تعویض دنده را به نرم‌ترین حالت ممکن انجام می‌دهد. حجم باک آن نیز ۴.۶ لیتر است که با توجه به نوع استفاده منطقی است. در نهایت، تایرهای بنلی پانارئا ۱۵۰ دارای سایز ۱۱۰/۹۰ میلی‌متر و قطر ۱۲ اینچ هستند.

اکنون به ابعاد این اسکوتر ۱۰۴ کیلوگرمی بپردازیم؛ طول و عرض این موتورسیکلت ۱۸۲۵ و ۶۸۵ میلی‌متر است. تعادل در هندسه بیرونی اسکوتر می‌تواند از طریق فاصله محوری آن که ۱۲۷۰ میلی‌متر و ارتفاع آن از سطح زمین که ۱۲۵ میلی‌متر است، تشخیص داده شود.

)یکی از ویژگی‌های قابل توجه در بنلی Panarea 125، سیستم نظارت پیشرانه (Engine Check) است که مشابه خودروهای امروزی، قابلیت دیاگ زدن و بررسی ایرادهای احتمالی را دارد.

تجربه رانندگی با بنلی پانارئا ۱۲۵

بنلی پانارئا 125
بنلی پانارئا ۱۲۵

در کلاس اسکوترها، راحتی راکب پشت فرمان امری مهم است. در واقع، حتا اگر یک محصول از نظر طراحی جذاب باشد، اما راندن آن در شهر به مدت چند ساعت باعث خستگی شود، هرگز موفقیتی نخواهد داشت. در بنلی Panarea 125، این مسئله به خوبی مورد توجه قرار گرفته است. این موتورسیکلت شاید طراحی اسطوره‌ای مانند وسپا نداشته باشد، اما از نظر ارگونومی شرایط خوب و ایده آلی دارد. حالت قرارگیری پشت فرمان به درستی شبیه نشستن روی یک میز عادی است.

با توجه به عرض کوتاه‌تر بدنه، اسکوتر بنلی پانارئا ۱۲۵ قادر به انجام مانورهای سریع و دقیق در میان خودروها در ترافیک است. این اسکوتر می‌تواند در سرعت‌های نسبتاً بالا همچنین قابلیت مانور داشته باشد. عملکرد ترمز نیز دقیق است، اما در روزهای گرم و با استفاده مکرر، به دلیل داغ شدن دیسک ترمز، ممکن است دقت آن کاهش یابد. سیستم فنربندی جدید بنلی برای استفاده در خیابان‌های شهری به صورت نرم طراحی شده است. این موضوع به دلیل وجود دست‌اندازهای فراوان و سرعت‌گیرهای متعدد ممکن است به اندازه‌ای تأثیری بر روی حساسیت فرمان داشته باشد.

ارتفاع پایین اسکوتر بنلی Panarea 125 به عنوان یک مزیت و یک عیب در نظر گرفته می‌شود. از یک سو، این ارتفاع کم به پایداری موتور در هنگام ترمزهای ناگهانی و پیچیدن در سرعت‌های بالا کمک می‌کند، اما از سوی دیگر، در صورتی که، یک سرنشین پشت سر راکب قرار گیرد، اصطکاک سینی با کف زمین، به ویژه در دست‌اندازها، ناگزیر است.

از نظر شتاب‌گیری، بنلی Panarea 125 باید در کلاس خودش مورد بررسی قرار گیرد. انتظار نباید باشد که این اسکوتر توانایی یک شتاب گیری چشم‌گیر را داشته باشد. ساختار آیرودینامیک و جعبه‌دنده CVT آن اجازه این کار را نمی‌دهد. سرعت نهایی آن نیز به طور محدود حدود ۹۰ کیلومتر بر ساعت است. همچنین از نظر استفاده کاربری، فضای زیر صندلی و محفظه‌های داشبورد دسترسی مناسبی برای راکب را فراهم می‌کند.

قیمت بنلی پانارئا ۱۲۵

بنلی پانارئا 125
بنلی پانارئا ۱۲۵

بنلی پانارئا ۱۲۵ در اوایل بهمن ماه سال ۱۴۰۲ در نمایندگی‌های شرکت نیکران موتور با قیمتی حدود ۱۲۰ میلیون تومان عرضه می‌شود. همچنین، در حال حاضر، شرایط فروش اقساطی برای آن نیز موجود است. با این حال، لازم به ذکر است که این قیمت مربوط به الان است و در آینده امکان تغییر وجود دارد.

۳ امتیاز از ۹ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.