گمرک باهنر با حضور خواص

گمرک باهنر با حضور خواص
در سفر چند روزه به بندرعباس، شرایطی فراهم شد تا بازدیدی از گمرک شهید باهنر داشته باشیم. این گمرک که یکی از مبادی مهم واردات خودرو به ایران است، در سال ۹۵ آنچنان پرشور نیست. ولی به نسبت سایر گمرک ها خودروهایی در آن وجود دارند که برای هر عشق به ماشینی جذاب است.
همچنین با توجه به یکی از شاهراه واردات خودرو بودن این گمرک، می توان نتیجه گیری ساده ای در مورد فعالیت شرکت ها و روند کار فعالان بازار خودرو بدست آورد. در این بخش به گزارش ساده ای از گمرک باهنر می پردازیم
۱- تویوتا و لکسوس، در صدر تیراژ واردات
گمرک باهنر با حضور خواص
با اینکه سال های گذشته گمرک باهنر پر از خودروهای کره ای بود و بر مبنا آن شاهد بودیم که استقبال خوبی هم از خودروهایی چون کیا و هیوندای شده بود، امسال در گشت و گذار در محوطه این مرکز ترخیص، حضور پر رنگ تویوتا و لکسوس را دیدیم. مشاهدات ما باعث این نتیجه گیری شد که گویا امسال بازار خودرو رویکرد خوبی را به محصولات این کمپانی داشته و به تبع آن واردکنندگان هم به سمت ورود این دسته از خودروها کرده اند. تویوتا هایلوکس جدید را می توان خودرویی دانست که در هرجایی از این گمرک دیده می شد و صف های طولانی در هر انبار خودرو وجود داشت که با هایلوکس پر شده بود. بعد از هایلوکس، کمری هیبرید از خانواده تویوتا خودرویی بود که در نقش یک سدان خانوادگی کم مصرف و در عین حال مجهز، در بخش های مختلف گمرک حضور داشتند. با اینکه خیلی ها فکر می کنند کمری هیبرید LE و XLE در بازار ایران جای خود را پیدا نکرده است، ولی حضور پر رنگ این خودرو در گمرک نشان دهنده این بود که گویا بازار گرایش خوبی را نسبت به این خودرو نشان داده و واردکننده رسمی و شخصی این تبع بازار را درک کرده است و ورود این خودرو هیبریدی که تعرفه گمرک به مراتب پایین تری را دارد در اولویت قرار داده است. تویوتا راو۴ و کرولا هم خودروهایی بودند که تعداد کمتری از نمونه ذکر شده در گمرک شهید باهنر دیده می شدند. در خانواده لکسوس، سری NX است که شور و حالی را به این گمرک داده است. حضور اکثریت این خودرو با مدل NX200t است و در بین آن ها تعدادی NX300h که نسخه هیبریدی است به چشم می خورد. داستان حضور NX در گمرک باهنر نیز مانند هایلوکس است که در هرجایی و انباری این خودرو در صف های طولانی حضور دارد. وجود این مدل از لکسوس آن هم با تیراژی بیشتر از محصولات کره ای و آلمانی نشان می دهد که بازار ایران از این ژاپنی به نسبت تازه وارد استقبال خوبی را انجام داده و باعث شده تا نمایشگاه داران برای کسب سود در بازار خودروهای کراس اوور و لوکس بیشتر به سراغ NX بروند تا خودروهایی مثل ب ام و X4. لکسوس ES، تویوتا هایس و یاریس هم جز خودروهایی بودند که آنچنان در گمرک باهنر دیده نمی شدند و حضور فعالی نداشتند.


۲- آئودی همچنان با Q5
گمرک باهنر با حضور خواص
با اینکه تصور برخی بر این است که آئودی خود را در بازار ایران جا ننداخته و استقبال خوبی از محصولات این برند آلمانی صورت نگرفته است، در بدو ورود به محوطه انبار گمرک باهنر شاهد حضور تعداد بالایی از Q5 بودیم که جای تعجب داشت. این خودرو که قیمتی بین ۳۸۰ الی ۴۲۰ میلیون تومان در بازار ایران دارد و به عنوان تنها محصول آئودی با مجوز پلاک ملی شناخته می شود، حضور پر رنگ و غیر قابل پیش بینی در انبارهای گمرک داشت. تعداد Q5های حاضر در گمرک باهنر به اندازه بود که در در دو بخش انبار شده بودند و تنوع رنگ ها و آپشن ها نشان می داد که واردکنندگان این خودرو، سود خوبی را از فروش هر نسخه از آن می برند. جالب است که در بازار تهران Q5 مشتری زیادی ندارد، ولی حضور آن در گمرک بر عکس قضیه را اثبات می کرد و می گفت که این خودرو در تیراژ بیشتری نسبت به سایر آلمانی ها به ایران می آید.

۳- کیا اسپرتیج نسل چهارم، در انتظار ترخیص
گمرک باهنر با حضور خواص
کیا اسپرتیج نسل چهارم خودرویی است که به تازگی در بازار امارات متحده عربی عرضه آن آغاز شد و در سال ۹۴ به دعوت کمپانی کیاموتورز کره جنوبی، روزنامه دنیای خودرو اولین تست این کراس اوور جدید را در حاشیه خلیج فارس انجام داد. این خودرو که در بدو رونمایی، صدای منتقدان را در خصوص طراحی درآورد، به تازگی در یک نسخه به گمرک باهنر آمده است و در کنار یک اسپرتیج هم رنگ اما نسل قدیم، در حال استراحت است. گویا قرار است بزودی این خودرو ترخیص شده و به صورت نمونه به پایتخت بیاید. وقتی از نزدیک با این خودرو جدید روبه رو شدیم، احساس کردیم که طراحی عقب آن زیباتر شده و ابعاد خودرو کمی کوچک شده است. نمای جلوی این خودرو سبکی جدید دارد و نمی توان با نظر شخصی در مورد آن بحث کرد و چالشی دیگر را آغاز نمود. به غیر از اسپرتیج جدید، نسل قبلی این خودرو و کیا سراتو سدان و کوپ در تعداد قابل توجهی به گمرک باهنر آمده بودند و نشان می داد که این خودرو هنوز در بازار ایران محبوب هستند. کیا سورنتو که هنوز نتوانسته به تیراژ سانتافه در ایران بفروشد، در این مبدا ترخیص حاضر بود و تعداد از آن در بخش ها مختلف دیده می شد. اپتیما ۲۰۱۶ نسل قبل هم همچنان در گمرک برای ترخیص حاضر بود. گویا هنوز نسل قبلی این خودرو با قیمتی کمتر از ۱۶۵ میلیون تومان در بازار طرفدار بیشتری را نسبت به مدل جدید JF با قیمت ۱۷۴ میلیون تومان دارد.

۴- ب ام و ها بودند، اما کم!
گمرک باهنر با حضور خواص
با اینکه در سال بهار ۹۴، تعداد زیادی ب ام و در گمرک شهید باهنر حضور داشتند، اما در بازار سال ۹۵، شاهد آن بودیم که گویا واردات آن به نسبت سال های قبل کاهش پیدا کرده است. این برند آلمانی که سال گذشته مدل های جدیدی را به بازار ایران معرفی کرده بود، در سال ۹۵ آنچنان فعال ظاهر نشده است. در بخش هایی از انبارهای این گمرک تعدادی از محصولات ب ام و حضور داشتند. اکثر این خودروها، سری ۴ کانورتیبل و GT بودند. در قسمت هایی از گمرک ب ام و ۵۲۸ هم به چشم می خورد. مدل های X3 و X4 در تعداد واقعا کمی در این گمرک حضور داشتند. البته احتمال دارد که قبل از حضور ما تعدادی این خودروها گمرک را ترک کرده باشند و راهی مقاصد خود در کشور شده باشند، ولی با توجه به روند واردات ب ام و در سال ۹۴، فعالیت این برند را در ایران می توان نوعی پست رفت به حساب آورد. جالب بود که اینبار گمرک باهنر i8 را در خود نداشت. این گمرک، اولین مبدا واردات خودرو به ایران بود که در اردیبهشت ۹۴ پذیرای i8 سفید در ایران شد.
۵- لوکس ترین خودرو قابل ترخیص از آن ولوو
گمرک باهنر با حضور خواص
این روزها ولوو XC90 فروش خوبی را در ایران ترجبه کرده و شاهد هستیم که قیمت آن از زیر ۵۰۰ میلیون تومان به ۵۷۰ میلیون تومان هم رسید. وقتی که وارد محوطه انبارهای گمرک باهنر می شوید، اولین چیزی که توجه شما را جلب می کند، تعدادی ولوو XC90 است که محوطه ای را به خود اختصاص داده اند. این خودروها که در تیپ های مختلف و رنگ های متفاوت به بازار ایران آمدند، آماده ترخیص هستند تا به هم مدل های خود در جاده های ایران بپیوندند. با اینکه اوایل پیش فروش XC90، پیش بینی می شد که با توجه به یک برند نه چندان محبوب در بازار ایران، این شاسی بلند لوکس نتواند فروش خوبی را داشته باشد، ولی امروز شاهد آن هستیم که صف واردات این خودرو ۳۲۰ اسب بخاری با موتور دو لیتری توربو در گمرک باهنر تشکیل شده است و به غیر از قیمت گذاری بازار آزاد برای این خودرو، تعداد و روند واردات XC90، نشان از استقبال خوب خریداران و مرفهین جامعه از آن دارد.

۶- حضور هیوندای مثل همیشه
گمرک باهنر با حضور خواص
برند هیوندای که با عرضه سانتافه از سال ۲۰۱۴ به بازار کلی ایران توانست، عنوان پرتیراژترین محصول وارداتی را به نام خودروی کراس اوور خود ثبت کند، مانند سال های گذشته با حضور سانتافه در ایران سود خود را تضمین می کند. البته که ورود مدل ۲۰۱۶ این خودرو که با فیس لیفت صورت می گیرد، مانند سال های گذشته نبوده و افت شدیدی داشته است. سانتافه که در مدل های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ فروش خوبی را در بازار تجربه کرده است، آنچنان با مدل ۲۰۱۶ در تهران و شهرستان ها موفق نبوده و کمتر مدل ۲۰۱۶ فیس لیفت در حال تردد این خودرو دیده می شود. برخی قیمت بالای این محصول و رسیدن بهای آن به مرز ۲۲۵ میلیون تومان را باعث کاهش استقبال می دانند. عده ای هم اعتقاد دارند که توفق حضور مدل های نیمه فول و تک دیفرانسیل باعث شده تا مشتریان زیر ۲۰۰ میلیون تومان، دیگر توان خرید این خودرو را نداشته باشند. به هر حال سانتافه ۲۰۱۶ در گمرک باهنر در تعداد به نسبت خوبی حضور دارد، ولی نتوانسته به تیراژ سال های قبل خود برسد. در کنار سانتافه هیوندای توسان به ندرت دیده می شد و گویا هنوز مدل جدید که اتاق TL نام دارد، برای اخذ پلاک ملی به گمرک باهنر نیامده است و هر چه از این خودرو به کشور آمده برای مناطق آزاد بوده است. النترا و سوناتا LF دیگر محصولات هیوندای هستند که این روزها برای ترخیص در گمرک باهنر هستند. یکی از نکات جالب و شک برانگیز، حضور هیوندای گرانجور بود. این خودرو که به خاطر موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی، چند سالی است که قابلیت عرضه در بازار ایران را از دست داده است، در این گمرک به وفور یافت می شود. حضور این خودرو به این علت است که ایران کشور مواصلاتی صادرات گرانجورها به حساب می آید و این خودروها از ایران به کشورهای همسایه صادر می شوند.
در قسمت بعدی این گزارش، به خودروهایی می پردازیم که داستان های جالبی را در این مبدا وارداتی دارند و قرار است برای هر کدام داستانی متفاوت رقم بخورد.
روزنامه دنیای خودرو- حسین دلاور

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8
به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.