ترس دلالان از آینده بازار خودرو/ مردم هوشیار باشند

کاهش قیمت خودروها در بازار آزاد

از بعد از ظهر پنج شنبه (۱۵ آبان ۱۳۹۹) که احتمال برنده شدن «جو بایدن» در انتخابات آمریکا افزایش پیدا کرده است، بسیاری از دلالان و سرمایه گذاران در بازار خودرو به فکر چاره ای برای خروج از زیان در روزهای آینده هستند.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

به گزارش پایگاه خبری «اسب بخار»، گفت و گویی فعالان بازار خودرو و دلالان در گروه های واتس آپی و تلگرامی نشان می دهد که آن ها از ریزش قیمت خودروها در بازار آزاد مطمئن هستند. در میان این گفت و گوها دلالان ها معلوم است که این افراد سعی دارند تا جو بازار را عادی و مانند گذشته جلوه دهند و با قیمت سازی از ریزش شدید ارزش خودروها جلوگیری کنند. اما واقعیت ماجرا این است که دلالان خرد و سرمایه گذاران شخصی بازار خودرو، هیچگاه نگاه لیدرهای بزرگ بازار خودرو را ندارند و برای همین قطعا صبح فردا را با فروش خودروهایشان، حتی با قیمت کمتر از هفته گذشته، آغاز می کنند. آگهی های فروش خودرو که امروز (جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۹) در وبسایت های خرید و فروش خودرو ثبت شده است، نشان می دهد که اکثر دلالان و سرمایه گذاران کوچک به دنبال نقد کردن خودروهایشان هستند و حتی در روز تعطیل سعی دارند تا خودرویشان را به فروش برسانند. تعداد آگهی های ثبت شده در این روز تعطیل نسبت به روزهای کاری قبل بیشتر بوده و همین امر نشان می دهد که دلالان به شدت از کاهش قیمت خودروها ترس دارند و در مسیر کم کردن ضررشان قدم برداشته اند.

اما در این میان، برخی از دلالان در گروه های واتس آپی و تلگرامی می گویند که از فردا فرصت خوبی برای خرید خودرو است و باید خودروهای افرادی که قصد زیرفروشی را دارند، خریداری کرد و نگذاشت تا این خودروها به دست مصرف کنندگان واقعی برسد.

با این حال تحلیل های اقتصادی و نگاه کارشناسان بازار خودرو نشان می دهد که قطعا از فردا با موج نسبی کاهش قیمت خودروها در بازار طرف هستیم. زیرا این احتمال وجود دارد که بایدن برنده انتخابات آمریکا شود و موج ریزش قیمت ارز و طلا ادامه داشته باشد. اما این نکته بسیار مهم است که سیاست های لیدرهای بازار خودرو بر کاهش عرضه در چنین شرایطی است و اگر قرار باشد که به خاطر ریزش قیمت خودروها، مصرف کنندگان به سمت بازار آزاد هجوم بیاورند، بدیهی است که از میزان کاهش قیمت ها کاسته می شود.

به گفته اکثر کارشناسان صنعت و بازار خودرو، فعلا نمی توان توقع داشت تا قیمت خودروها حتی به سال گذشته بازگردد و در بهترین حالت، قیمت بازار آزاد اکثر محصولات داخلی و یا وارداتی به بازه زمانی اردیبهشت تا تیر ۹۹ بر می گردد. همین نکته نشان می دهد که همچنان قیمت خودروها در بازار آزاد بیشتر از بهای مصوب کارخانه در پاییز ۹۹ خواهد بود. اما همین مسئله باعث خواهد شد تا فاصله قیمت خودرو از درِ کارخانه تا بازار آزاد تا حد قابل توجهی کم شود. در صورتی که کاهش قیمت خودروها در بازار آزاد از فردا (شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۹) آغاز شود و بعد از حدود ۱۰ روز تا دو هفته به وضعیت ثبات قیمتی برسیم، بدیهی است که افزایش قیمت خودروها در کارخانه برای زمستان ۱۳۹۹، به مراتب کمتر خواهد بود و حتی این احتمال وجود دارد که دیگر شورای رقابت برای زمستان پیش رو، قیمت کارخانه ای خودروها را افزایش ندهد.

باید توجه داشت که کاهش قیمت خودروها به خاطر جو روانی ایجاد شده در پی نتایج انتخابات آمریکا است و بدیهی است که این فرایند زمانی ادامه دار و تثبیت می شود، نتایج عملیاتی و مثبت ریاست جمهوری جو بایدن در صنعت خودروی کشور قابل مشاهده باشد. اما فعلا به خاطر موج به راه افتاده برای کاهش قیمت ارز و طلا، می توان به کاهش به نسبت خوب قیمت خودروها در بازار آزاد امیدوار بود و نباید فراموش کرد که این اتفاق با مدیریت تقاضا از جانب خریداران و مصرف کنندگان امکان پذیر است.

پایگاه خبری اسب بخار

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.