معرفی انواع ضبط ماشین

ضبط ماشین
ضبط ماشین

کیفیت پخش موسیقی، امکانات به روز و خدمات پس از فروش ، همه و همه به خرید یک ضبط ماشین باکیفیت وابسته است.

فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید فونیکس تیگو 7 پلاگین هیبرید مدیران 777 مدیران 777

از این رو بسیاری از افراد در خرید سیستم ضبط ماشین خود حساسیت بسیار بالایی نشان داده و علاقه‌مند به بررسی مدل‌‎‌های متفاوت این سیستم‌‎‌ها جهت دستیابی به انتخابی بهتر هستند. آشنایی با مدل‎‌های متفاوت ضبط‌های ماشین از گذشته تاکنون و اطلاع از روند پیشرفت این ضبط‌ها از جمله موضوعات جذابی است که می‌تواند در مسیر انتخاب بهترین ضبط ماشین تأثیر‌گذار باشد و بر دایره‌ اطلاعاتتان در این زمینه اضافه کند. از این رو تلاش کردیم تا در ادامه‌‎ این مقاله به بررسی تاریخچه پیشرفت ضبط‌‎‌های ماشین و امکاناتی که هریک می‌توانستند در صورت نصب روی خودرو برای سرنشینان آن به وجود آورند، بپردازیم.

انواع ضبط‎‌ ماشین از گذشته تاکنون

سیستم‌‎‌های صوتی همانند دیگر لوازم مورد نیاز انسان همواره در حال پیشرفت و ترقی بوده و هرساله شرکت‌‎‌های تولید‌کننده این لوازم با افزودن فناوری‎‌های خاص و جدید، سعی در عرضه ضبط‌هایی متفاوت از نمونه‌‎‌های قبلی با امکانات جدیدتر و مؤثرتر را دارند. به طوریکه طی تلاش‌‎‌هایی که برای تغییر و تحول ضبط ماشین از گذشته تاکنون انجام شده است، شاهد مدل‌‎‌های متفاوتی از این لوازم بوده‌ایم. حضور این مدل‌های متفاوت مدیون تغییراتی است که در نوع صفحه تنظیمات، تعداد دکمه‌‎‌ها، عملکرد کلی سیستم و دیگر امکانات آن صورت پذیرفته است.

رادیو AM و FM اولین سیستم‌های صوتی مورد استفاده در خودرو‌ها

رادیو AM را می‌توان از اولین سیستم‌های صوتی به کاررفته در خودرو برای دریافت موج‌های رادیویی معرفی کرد. پس از شناخته شدن این سیستم به عنوان عاملی مؤثر در دریافت امواج AM رادیویی و ایجاد یک سرگرمی در هنگام رانندگی، رادیو‌های مؤثرتر با امکان دریافت امواج FM با قیمت بالاتر به بازار فروش عرضه شدند. شرکت آلمانی Blaupunkt برای نخستین بار توانست به تولید و عرضه رادیو‌هایی که توانایی دریافت هر دو موج AM و FM را داشتند اقدام نموده و کارایی رادیو را افزایش دهند. تولید رادیو‌هایی که علاوه بر امواج AM توانایی دریافت وانتقال امواج FM را داشتند، اولین گام مؤثر در راستای ارتقای امکانات و پیشرفت ضبط ماشین محسوب می‌شد.

ضبط ماشین
ضبط ماشین

استریو گام بعدی برای پیشرفت سیستم صوتی

سیستم‌های استریو به طور کلی به نسبت مدل‌های پیشین خود عملکرد پیشرفته‌تری چون امکان جداسازی صدا و پخش نوار هشت ترکی را دارا بودند. فناوری ضبط ماشین استریو می‌توانست برای خودرو‌ها که تا آن زمان تنها دارای یک کانال صوتی بودند، بسیار مؤثر واقع شود. اولین سیستم‌های استریو تولید شده توسط شرکت Becker از یک کانال صوتی در بلندگوی جلویی و کانال صوتی دیگر در بلندگوی عقبی بهره‎‌مند بودند؛ اما به دنبال پیشرفته شدن آن سیستم‎‌هایی تولید شدند که با استفاده از فرمت‌های چپ و راست امکان تفکیک صدا و انتقال آن را انجام می‌دادند.
کاست پلیر برای پخش موسیقی دلخواه در حین رانندگی

پس از ظهور لوازم الکترونیکی متعدد، در دهه هفتاد میلادی، شرکت‌های تولیدی سیستم صوتی، در کنار دریافت امواج AM/FM و سیستم استریو توانستند قابلیت دیگری را تحت عنوان نوار کاست، در ضبط ماشین بگنجانند. سیستم نوار کاست از محبوب‌ترین سیستم‌های مورد استفاده‌ آن زمان بود. محبوبیت این کاست‌ها و کارایی آن‌ها به قدری زیاد بود که هنوز هم گاهی در خودرو‌های قدیمی با کاست پلیر‌های آن زمان روبه رو می‌شویم. کاست‌های مورد استفاده در ضبط‌ ماشین اگرچه از دوام بسیار خوبی بهره‌مند بودند اما گا‌هاً در طی استفاده‌های طولانی مدت دچار ایراداتی می‌شدند که شرکت مکسل با تولید نوار‌های کاستی که به نسبت دیگر محصولات از دوام و مقاومت بیشتری بهره‌مند بودند، تلاش نمود تا توجه متقاضیان نوار کاست را به خود جلب کرده و بازار فروش نوار‌ها را در دست خود بگیرد.

ضبط ماشین
ضبط ماشین

تولید دیسک فشرده قدم بعدی در پخش‌کننده‌های صوتی

دیسک‌های فشرده در دهه ۸۰ میلادی یعنی چیزی در حدود ده سال پس از تولید اولین ضبط ماشین کاست پلیر تولید و به بازار فروش عرضه شد. اما از آنجایی که بسیاری از افراد از عملکرد کاست‌های پلیر بسیار راضی بودند و بازار فروش کاست پلیر همچنان داغ بود، سی دی پلیر‌ها نتوانستند در ابتدا جایگزین خوبی برای ضبط‌های قبلی باشند. به طوری‌که تا دهه ۹۰ میلادی همچنان بین سی دی پلیر‌ها و نوار‌های کاست رقابت داغی درمیان بود و به علت پرتقاضا بودن هردو ضبط هیچ یک قصد کناره‌گیری از عرصه تولید را نداشتند.

نسل جدیدتر سی دی پلیر‌ها توانستند جایگزین کاست پلیر‌ها شوند

در طول دهه نود میلادی با حضور نسل جدیدی از ضبط ماشین که از مدل‌های پیشرفته‌تر سی دی پلیر‌ها بودند، بازار فروش بیشتر به سمت خرید سی دی پلیر متمایل شد تا جایی که کم کم این نوع از ضبط‌های ماشین جای خود را به کاست‌های پلیر دادند. پس از محبوبیت سی دی پلیر‌ها سازندگان این نوع از ضبط ماشین با ارتقای قابلیت‌هایی چون امکان خواندن CD-RW، فایل‌های MP۳ و همچنین قابلیت خواندن سی دی‌های DVD در موارد به خصوص، به جذابیت و کاربردی‌تر کردن این سی دی‌ها کمک کردند.

ضبط‌های مانیتور دار و تحولی عظیم در صنعت تولید سیستم صوتی

در آغاز دهه بیست میلادی با روی کار آمدن فناوری‌های متعددی چون بلوتوث و اینترنت، تولید ضبط مانیتور دار توسط شرکت‌های فعال در این زمینه نیز تحت تأثیر قرار گرفت و توانست مسیر جدیدی را طی کند. به گونه‌ای که شاهد حضور ضبط‌های بلوتوثی که دارای قابلیت اتصال به گوشی همراه و امکان پخش آهنگ‌های موبایل را داشتند، بودیم. روند پیشرفت ضبط ماشین در دهه بیست میلادی تاکنون بسیار سریع‌تر از دهه‌های قبل صورت گرفت. چراکه با نگاهی گذرا به دهه‌های قبل پی می‌بریم که تعداد مدل‌های ارائه شده‌ ضبط‌های ماشین در دهه‌های قبل بسیار محدودتر از دهه اخیر بوده است.

در حقیقت در دهه بیست میلادی به دلیل رقابت‌های داغی که در بین تولیدکنندگان وجود داشت، هریک با ارائه مدل‌های پیشرفته‌تر و با امکانات بالاتر سعی در جلب نظر متقاضیان ضبط ماشین را داشتند که این موضوع سبب شد تا اکنون با مراجعه به یک مرکز فروش سیستم صوتی با ضبط‌های متفاوتی که دارای قابلیت‌هایی بسیار متنوع نظیر امکان نصب برنامه‌های گوناگون نظیر waze و دیگر سیستم‌های مسیر‌یابی یا بازی‌های سرگرم‌کننده، امکان اتصال به اینترنت و جست‌وجوی موارد دلخواه، امکان پخش فیلم و حفظ مسیر طی شده به واسطه‌ دوربین‌های موجود در آن و…. هستند، روبه رو باشیم.

با توجه به امکانات به روز و جذاب نسل جدید ضبط ماشین ، مانیتور اندروید جایگاه ویژه ای در بازار پیدا کرده به صورتی که مشتاقا به سیستم صوتی خودرو با مقایسه و بررسی سیستم های بدون مانیتور و مانیتور های اندروید ، اولویت خرید را به مانیتور اندروید می گذارند چرا که امکانات مانیتور اندروید میتواند هر بازار هدفی را جذب کند.

خریدی مطمئن با آی سون اتو

درصورت تمایل به بررسی امکانات و مدل‌های متعدد ضبط‌های نسل جدید و اطلاع از قیمت هر یک می‌توانید به سایت آی سون اتو بزرگ‌ترین و معتبرترین سایت تخصصی خرید ‌مانیتور ووکس voxX و لوازم جانبی خودرو مراجعه نمایید.تمامی ضبط های ماشین(مانیتور اندروید ووکس voxX) قابلیت انتقال به هر خودرویی دارند و با دسته کابل فابریک تمامی خودروها سازگاری لازم را دارند.این مجموعه که از سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرده، توانسته در طی فعالیت‌های مستمر خود به یکی از برترین وارد‌کنندگان لوازم جانبی، آپشن و قطعات یدکی خودرو با گارانتی شرکت نیتا تجارت ویرا تبدیل شود.تمامی محصولات این برند دارای گارانتی بی قید و شرط ۱۲ ماهه نیتا تجارت میباشد.برای مراجعه وبسایت آی سون آتو و اطلاع از خدمات آن می‌توانید از آدرس اینترنتی https://isevenauto.com استفاده نمایید.

منبع : آی سون اتو

به این مطلب رای دهید

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.