راهنمای جامع پرداخت فوری خلافی خودرو (تمامی روش‌های آنلاین و آفلاین)

پرداخت فوری خلافی خودرو
پرداخت فوری خلافی خودرو

آیا روشی برای پرداخت فوری خلافی خودرو وجود دارد؟ برای اینکه به پاسخ درستی از این سوال برسیم، باید با روش‌هایی که برای این منظور وجود دارد آشنا شویم. در واقع باید گفت پرداخت خلافی اهمیت زیادی دارد و‌ به همین دلیل نیز روش‌های مختلفی برای تسویه آن به وجود آمده است.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8 مدیران 777 مدیران 777

آشنایی با جرائم رانندگی و نحوه پرداخت آن‌ها برای هر راننده‌ای ضروری است. ما در این متن اطلاعاتی را که شما باید از آن‌ها آگاه باشید در اختیارتان قرار می‌دهیم تا در کوتاه‌ترین زمان، استعلام خلافی را دریافت و آن را پرداخت کنید. برای آگاهی از این موارد تا انتهای متن با ما همراه باشید.

تخلفات رانندگی در سال ۱۴۰۲

پیش‌از بررسی روش‌های پرداخت فوری خلافی خودرو، بهتر است به‌طور کلی با این جریمه‌ها آشنا شویم. در واقع باید گفت خلافی نوعی جریمه است که در صورت عدم احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی‌ توسط راننده، روی پلاک خودرو او اعمال می‌شود.

جریمه‌ها در هر سال نرخ‌های متفاوتی دارند و این موضوع در سال ۱۴۰۲ نیر صدق می‌کند. ضمن اینکه باید گفت مبلغ جریمه هر تخلف در قوانین راهنمایی و رانندگی، برای هر شهر با توجه به جمعیت و شلوغی آن متفاوت است. البته این موارد به‌طور کلی به ۳ دسته تقسیم می‌شوند.

در واقع مبلغ جریمه‌ یک نوع تخلف در کلان‌شهرها، مراکز استان‌ها، مناطق آزاد و جاده‌های بین شهری یکسان است، اما این هزینه با سایر شهرها و پس‌از آن روستاها تفاوت دارد. می‌توان گفت شلوغ بودن یک ناحیه باعث افزایش نرخ جریمه خواهد شد.

روش‌های پرداخت فوری خلافی خودرو

برای پرداخت خلافی، روش‌های مختلفی به‌صورت آنلاین و آفلاین وجود دارد تا زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید نیز بتوانید خیلی راحت جریمه‌ها را مشاهده یا حتی پرداخت کنید. آشنایی با این‌ روش‌ها باعث می‌شود بهترین راه‌کار را انتخاب کنید. ازاین‌رو در ادامه به‌معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

پرداخت فوری خلافی خودرو
پرداخت فوری خلافی خودرو

استعلام خلافی از سامانه پرداخت خلافی خودرو

افراد زیادی از سایت پلیس راهور ۱۲۰ اقدام به دریافت استعلام و پرداخت خلافی می‌کنند. برای دسترسی به این سامانه به اتصال اینترنتی نیاز دارید؛ اما مهم‌تر این است که بدانید با انتخاب سایت راهور ۱۲۰ تسویه به‌صورت آنی انجام نمی‌شود.

در واقع استفاده زیاد از این روش باعث شد تا آن را در لیست روش‌های پرداخت فوری خلافی خودرو معرفی کنیم. اما زمانی که با استفاده از این سایت تسویه را انجام دهید، اطلاعات بعد از ۷۲ ساعت به سامانه اجرائیات پلیس راهور منتقل می‌شوند.

دریافت استعلام با استفاده از کد USSD

از روش‌های آفلاین برای دریافت استعلام، باید به کدهای دستوری اشاره کرد. شما می‌توانید با استفاده از کد USSD زمانی که به اینترنت متصل نیستید یا حتی از موبایل غیرهوشمند استفاده می‌کنید، موفق به دریافت خلافی خودرو شوید.

توجه داشته باشید زمانی که اگر کد #۱۱۰* را درج کنید، تنها امکان مشاهده خلافی برای شما فراهم می‌شود و برای پرداخت مبلغ نمایش‌داده‌شده، باید از دیگر روش‌های موجود استفاده کنید.

پرداخت خلافی با استفاده از پیامک

از دیگر روش‌های آنلاین که امکان دریافت استعلام را برای شما فراهم می‌کند، اما نمی‌توان پرداخت فوری خلافی خودرو را با استفاده از آن انجام داد، باید به سامانه پیامکی اشاره کرد.

برای این منظور باید شماره VIN خودرو را به سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ ارسال کنید. برای این منظور نیز باید کنار عدد VIN که پشت کارت خودرو وجود دارد، یک کاراکتر ستاره درج شود.

پرداخت فوری خلافی خودرو با مراجعه حضوری

روش دیگری که برای دریافت استعلام و پرداخت خلافی وجود دارد، مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ است. این راه‌کار از قدیمی‌ترین روش‌هایی به‌شمار می‌آید که هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این روش شاید در ابتدا معطلی به‌همراه داشته باشد، اما زمانی که نوبت‌تان برسد، با استفاده از آن می‌توانید استعلامی از کل جریمه‌ها دریافت کنید و سپس پرداخت فوری انجام دهید.

مراجعه حضوری باعث پرداخت فوری خلافی می‌شود، اما باید این موارد را در نظر بگیرید که این مراکز تنها در ساعت خاصی از روز باز هستند. ضمن اینکه دفاتر پلیس +۱۰ خدمات متنوعی ارائه می‌دهند و به همین دلیل همواره شلوغ هستند. این‌ موارد باعث شده‌اند روش‌های دیگر به‌وجود بیاید.

پرداخت فوری خلافی با استفاده از اپلیکیشن

برای پرداخت فوری خلافی خودرو می‌توانید روی موبایل خود اپلیکیشن مخصوص نصب کنید. این نرم‌افزارها معمولا سرویس‌های متنوعی به شما ارائه می‌دهند و با استفاده از آن‌ها می‌توان پرداخت را در کوتاه‌ترین زمان انجام داد.

برای پرداخت خلافی به چه مدارکی نیاز داریم؟

این‌ مورد بسته به اینکه کدام روش را برای پرداخت فوری خلافی انتخاب کنید، متفاوت است. زمانی که مراجعه حضوری را برای دریافت خلافی در نظر داشته باشید، باید مدارک مختلفی مانند کارت خودرو، بیمه شخص ثالث و سند ماشین ارائه دهید.

در روش‌های آنلاین نیز معمولا با استفاده از وارد کردن کد ملی صاحب خودرو یا پلاک می‌توان به‌راحتی پرداخت فوری خلافی خودرو را انجام داد. ضمن اینکه در برخی روش‌ها امکان تسویه جریمه‌ها به‌صورت مجزا وجود دارد که این موضوع شرایط را برای پرداخت خلافی آسان‌تر می‌کند.

رانندگان همواره به‌دنبال بررسی روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها بتوان علاوه‌بر دریافت استعلام، پرداخت را نیز به‌صورت آنی‌ انجام داد. در واقع آن‌ها به‌دنبال بهترین روش هستند اما کدام‌یک کاربردی‌تر است؟

معرفی بهترین روش پرداخت خلافی خودرو

در بین راه‌کارهایی که معرفی کردیم، هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما با توجه به میزان صرفه‌جویی در وقت و سرعت آن‌ها باید گفت استفاده از اپلیکیشن در بین بسیاری از افراد به‌عنوان‌ بهترین روش برای پرداخت فوری خلافی خودرو شناخته می‌شود.

با نصب نرم‌افزار روی گوشی کافی‌است اطلاعات لازم را وارد کنید تا در کوتاه‌ترین زمان میزان جریمه به شما نمایش داده شود. در برخی اپلیکیشن‌ها امکان مشاهده موردی جریمه‌ها و پرداخت هر کدام به‌صورت مجزا وجود دارد، به همین دلیل نیز این‌ روش به‌عنوان بهترین شناخته می‌شود.

جمع‌بندی

برای پرداخت فوری خلافی خودرو روش‌های مختلفی وجود دارد که هر راننده‌ای باید آن‌ها را بشناسد. از این‌ روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰
  • مراجعه به سایت پلیس راهور
  • نصب اپلیکیشن
  • استفاده از کدهای دستوری
  • استعلام با استفاده از پیامک

در بین این راه‌کارها افراد زیادی نصب اپلیکیشن را ترجیح می‌دهند. دلیل این موضوع نیز سرعت بالای این برنامه‌ها و امکانات متنوعی است که در اختیار کاربران قرار می‌دهند. ضمن اینکه با نصب اپلیکیشن امکان پرداخت جریمه‌ها به‌صورت موردی وجود دارد.

۵ امتیاز از ۱ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.