از کجا بفهمیم با دوربین پلیس جریمه شدیم؟

استعلام خلافی خودرو
استعلام خلافی خودرو

تا چندی پیش هنگامی که با وسیله‌ی نقلیه‌ی خود تخلفی انجام می‌دادید، پلیس راهور شما را جریمه می‌کرد؛ اما، در حال حاضر دوربین راهور جایگزین پلیس راهور شده است. بله! پیشرفت تکنولوژی موجب پیشرفت در روش ثبت جریمه شده است؛ اما، پرسش‌های فراوانی را با خود همراه داشته است. در ادامه، برخی پرسش‌های شما در مورد جریمه دوربین پاسخ داده شده است؛ بنابراین، همراه ما باشید.

فونیکس آریزو 8 فونیکس آریزو 8

ضرورت استعلام خلافی ثبت شده با دوربین چیست؟

ثبت خلافی با دوربین به صورتی است که تصویر تخلف شما نیز به همراه باقی جزئیات در سیستم راهور ثبت می‌شود. این موضوع یک مزیت بزرگ است به خصوص زمانی که افراد سودجو با تغییر پلاک خود از شما کلاهبرداری می‌کنند. شما می‌توانید با در دست داشتن مدارک شناسایی خود و وسیله‌ی نقلیه‌تان برای اعتراض به جریمه دوربین اقدام کنید؛ کافیست، مراحل آن را بدانید. قبل از هر چیز باید تصاویر جریمه دوربین خودروی خود را مشاهده کنید. اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟

مراحل آگاهی از ثبت جریمه دوربین کدامند؟

هنگامی که جریمه در سیستم راهور ثبت می‌شود، در همان لحظه یک پیامک برای صاحب وسیله‌ی نقلیه‌ی متخلف ارسال می‌شود که او را در مورد ثبت جریمه دوربین آگاه می‌کند. این پیامک حاوی اطلاعاتی همچون قیمت جریمه دوربین، محل وقوع جریمه، ساعت و تاریخ وقوع جریمه، نوع تخلف، شناسه‌ی قبض و شناسه‌ی پرداخت است. شما می‌توانید پس از مشاهده‌ی پیامک جریمه دوربین با یک روش از روش‌های استعلام خلافی ثبت شده با دوربین تصویر تخلف خود را مشاهده کنید. در نتیجه، مراحل آگاهی از ثبت جریمه دوربین به صورت زیر است:

 1. دریافت پیامک جریمه دوربین
 2. استعلام خلافی ثبت شده با دوربین

روش‌های استعلام خلافی ثبت شده با دوربین کدامند؟

روش‌های استعلام خلافی خودرو و موتور متنوع‌اند؛ اما، تنها برخی از آنها امکان مشاهده عکس جریمه دوربین را فراهم می‌کنند. در ادامه، روش‌های استعلام خلافی موتور و خودرو که امکان دیدن عکس جریمه دوربین را فراهم می‌کنند، معرفی خواهیم کرد؛ بنابراین، همراه ما باشید.

 • استعلام خلافی آنلاین جریمه دوربین
  • استعلام خلافی از اپلیکیشن‌ها مانند قبضینو
  • استعلام خلافی از سایت راهور
 • استعلام خلافی غیرآنلاین جریمه دوربین
  • استعلام خلافی از پلیس+۱۰
دوربین جریمه خودرو
دوربین جریمه خودرو

استعلام خلافی دوربین از اپلیکیشن‌ها

استعلام خلافی ثبت شده با دوربین از طریق اپلیکیشن‌های متنوع فراهم شده است. مهم‌ترین مزیت استعلام خلافی ثبت شده با دوربین از طریق اپلیکیشن‌ها این است امکان مشاهده عکس جریمه دوربین را در کنار امکان پرداخت فراهم می‌کنند. برخی از اپلیکیشن‌های معروف در زمینه‌ی استعلام خلافی شامل قبضینو، پلیس من و … است. در ادامه، برخی از اپلیکیشن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

مشاهده عکس جریمه دوربین در قبضینو

قبضینو جامع‌ترین سامانه خدمات استعلام و پرداخت است. این سامانه امکان دیدن عکس جریمه دوربین را به هنگام استعلام خلافی خودرو با پلاک فراهم کرده است؛ کافیست، کد ملی صاحب وسیله نقلیه را به همراه شماره موبایل متعلق به کد ملی وارد کنید که جزئیات جریمه دوربین را به همراه عکس ببینید. تمامی جرائم دوربین در کمترین زمان و با بیشترین دقت در سامانه قبضینو ثبت می‌شوند. در ادامه، برخی دیگر از سایر مزیت‌های استعلام خلافی با قبضینو را معرفی کرده‌ایم:

 • امکان ذخیره سوابق استعلام و پرداخت
 • امکان تسویه‌ی آنی
 • امکان پرداخت موردی
 • مشاهده عکس جریمه دوربین
 • استعلام خلافی با کد ملی و شماره موبایل

نکته: قبضینو خدمات متنوعی را در زمینه‌ی استعلام و پرداخت برای کاربران خود فراهم کرده است؛ کافیست، اپلیکیشن را متناسب با سیستم عامل اندروید یا ios خود نصب کنید که تمام کارهای استعلام و پرداخت روزانه مانند خرید شارژ و اینترنت، پرداخت قبوض و … را به‌راحتی انجام دهید.

دوربین جریمه خودرو
دوربین جریمه خودرو

مشاهده عکس جریمه دوربین در اپلیکیشن پلیس من

پلیس من اپلیکیشن رسمی راهور است که برای خدمات مختص راهور طراحی شده است. این اپلیکیشن نیز امکان مشاهده عکس جریمه دوربین را فراهم کرده است؛ اما، تنها بر روی گوشی‌ها اندروید نصب می‌شود. در نتیجه، اگر گوشی شما دارای سیستم عامل ios باشد، امکان استفاده از اپلیکیشن پلیس من را نخواهید داشت.

مشاهده عکس جریمه دوربین در سایت راهور

راهور امکان استعلام و پرداخت خلافی موتور و خودرو را با مراجعه به سایت www.rahvar120.ir فراهم کرده است؛ اما، باید بدانید که برای استعلام خلافی آنلاین از راهور به ثبت‌نام در سامانه‌ی سخا نیاز دارید. این موضوع فرآیند استعلام خلافی خودرو و موتور را کمی دشوار ساخته است؛ چون، تا زمانی که با کد ملی و شماره موبایل متعلق به کد ملی در سامانه سخا ثبت‌نام نکنید، امکان مشاهده عکس جریمه دوربین را نخواهید داشت.

دیدن عکس جریمه دوربین در پلیس+۱۰

امکان استعلام خلافی ثبت شده با دوربین از طریق مراجعه به مراکز پلیس+۱۰ فراهم شده است. شما باید مدارک شناسایی خود را به همراه مداک شناسایی خودرو یا موتور خو همراه داشته باشید؛ سپس، درخواست خود را برای استعلام خلافی ثبت شده با دوربین بیان کنید. این روش بدون نیاز به اینترنت است؛ اما، معایب فراوانی مانند معطلی در صف‌های طولانی، دریافت هزینه‌ی ۱۷.۵۰۰‍ تومانی برای استعلام خلافی و … را دارد که شما را به سمت استعلام خلافی با روش‌های آنلاین سوق می‌دهد.

کدام یک از جرائم با دوربین ثبت می‌شوند؟

نوع جریمهروش جریمه
جریمه دوربین کنترل سرعتجریمه سرعت غیرمجاز از طریق محاسبه سرعت لحظه‌ای عبور یا از طریق محاسبه سرعت متوسط بین دو دوربین انجام می‌شود.
جریمه دوربین چراغ قرمزاگر در زمان قرمز بودن چراغ راهنمایی و رانندگی از روی خط عابر پیاده عبور کرده باشید، جریمه دوربین چراغ قرمز صادر می‌شود.
جریمه دوربین طرح ترافیکهنگامی که بدون تهیه‌ی طرح وارد محدوده‌ی طرح اصلی ترافیک شوید، جریمه دوربین طرح ترافیک ثبت می‌شود.
جریمه دوربین معاینه فنیاگر از زمان تولید خودروی شما بیش از ۴ سال گذشته باشد و معاینه فنی نداشته باشد، جریمه دوربین معاینه فنی صادر می‌شود.
جریمه دوربین تردد از محل ممنوعزمانی که از معابر ممنوع مانند خطوط اتوبوس‌های تندرو تردد کنید، جریمه تردد از محل ممنوع ثبت می‌شود.
جریمه دوربین عوارض آزادراهیدر صورتی که از پرداخت عوارض آزادراهی فرار کنید، جریمه دوربین عوارض آزادراهی انجام می‌شود.
جریمه دوربین پارک در محل ممنوعاگر در محل‌های ممنوع پارک کنید، جریمه دوربین پارک در محل ممنوع خواهید شد مثلاً اگر وسیله نقلیه‌ی شما پلاک عادی باشد؛ اما، در محل پارک معلولین پارک کنید.
جریمه دوربین کرونادر زمان شیوع کرونا محدودیت‌هایی برای تردد در شبانه‌روز در برخی مکان‌ها اعمال می‌شد که در صورت عدم رعایت جریمه دوربین کرونا صادر می‌شد.
دوربین جریمه خودرو
دوربین جریمه خودرو

مراحل اعتراض به جریمه دوربین چگونه است؟

اگر پس از استعلام خلافی موتور و ماشین ثبت شده با دوربین اعتراضی دارید، باید به مراکز اجرائیات راهور مراجعه کرده و مراحل زیر را طی کنید:

 1. مدارک شناسایی خود و وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را همراه داشته باشید.
 2. برگه استعلام خلافی را از پلیس +۱۰ بگیرید.
 3. با مدارک پیشین به مراکز اجرائیات راهور مراجعه کنید.
 4. برگه‌ی اعتراض به جریمه دوربین را پر کنید.
 5. پس از ۴۸ ساعت، مجدد استعلام خلافی انجام دهید.

هنگامی که مراحل را طی کردید، پس از ۴۸ ساعت استعلام خلافی بگیرید که نتیجه‌ی اعتراض خود را مشاهده کنید. اگر جریمه حذف شده باشد، اعتراض شما قبول شده است؛ اما، اگر جریمه حذف نشده باشد، باید پرداخت کنید. نکته‌ی مهم اینجاست که دقت دوربین‌های راهور بسیار بالاست؛ بنابراین، تنها در صورتی اعتراض شما قبول می‌شود که شخصی از پلاک شما سوءاستفاده کرده‌باشد.

۵ امتیاز از ۳ رای

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.